Co studiować?

2015-06-26 14:07:08 | artykuł sponsorowany

Przyszłościowe kierunki, najczęstsze dylematy
Co roku maturzyści, którzy podejmują jedną z najważniejszych w swoim dorosłym życiu decyzję dotyczącą studiowanego przez siebie kierunku, łamią sobie głowy, usiłując przewidzieć ukończenie którego z nich, pozwoli im w przyszłości na dynamiczny rozwój kariery zawodowej i satysfakcjonujące zarobki. Wydawać by się mogło, że wśród branż, które w przyszłości mogą oferować atrakcyjne zatrudnienie, znajdą się centra usług, rachunkowość, sprzedaż, marketing, energetyka i HR. Znajomość języka innego niż angielski wciąż jest dodatkowym atutem. Sytuacja na ryku nie powinna też spędzać snu z oczu osobom, które wybrały kierunek studiów związany z finansami czy e-marketingiem.

Na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania odpowiednich dla siebie studiów warto pamiętać, żeby oferta interesującej nas uczelni była elastyczna i jak najbardziej dostosowana do wciąż zmieniających się realiów rynku pracy. Dotyczy to nie tylko nowo otwartych, eksperymentalnych kierunków, ale także tych już istniejących – ich programy nauczania powinny być wzbogacone o najnowsze trendy w branży. Dzięki temu absolwenci, opuszczający mury danej uczelni będą pożądanym nabytkiem z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, szybciej znajdą pracę i łatwiej im będzie awansować. Trzeba jednak pamiętać, że trafne oszacowanie zmian koniecznych do wprowadzenia w programie edukacyjnym możliwe jest tylko w przypadkach, w których uczelnia współpracuje blisko ze środowiskiem biznesowym, którego praktycy przybliżają studentom specyfikę danej branży i wskazują kierunki, w jakich ewoluuje rynek.

Już nie tylko angielski
Większe szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy mają również osoby, poświęcające wcześniej dużo czasu na naukę języków obcych i to tych, które na naszym rynku uważane są za egzotyczne, a w najlepszym przypadku – niszowe. Biegła znajomość języka angielskiego raczej nie zaimponuje nikomu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bo ta umiejętność stała się, swojego rodzaju, oczekiwaną przez wszystkich normą. Coraz częściej za to pracodawcy spodziewają się, że kandydat na konkretne stanowisko będzie mógł pochwalić się znajomością dodatkowego języka obcego. Dlatego warto rozważyć również naukę nie tylko języków europejskich, ale także chińskiego, tureckiego czy arabskiego.

Biura karier
Niezależnie jednak od tego jaki kierunek studiów wybierzesz, w chwilach zwątpienia dotyczących słuszności twojej decyzji, zawsze dobrze jest skorzystać ze wsparcia, jakie oferują na uczelniach funkcjonujące tam biura karier. Specjaliści, którzy tam pracują, zawsze są gotowi, by podpowiedzieć, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, stworzyć dobre CV, zdobyć pierwszy staż, czy właściwie wykorzystać swoje atuty i predyspozycje tak, by czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Za przykład mogą służyć Wyższe Szkoły Bankowe: nie tylko posiadają w swych strukturach dobrze zorganizowane biura karier, ale również zadbały o regularną współpracę z partnerami biznesowymi, których przedstawiciele nie tylko aktywnie uczestniczą w tworzeniu programów studiów, ale również prowadzą zajęcia dydaktyczne.

(mat. promocyjne)

Słowa kluczowe: wsb, wyższa szkoła bankowa

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • trudny wybór [0]

    To fakt, wybór kierunku studiów nie jest rzeczą łatwą. Ja minęłam się z celem 2x i zmarnowałam 2-3 semestry na naukę rzeczy, które wydawały się przyszłościowe, a program kierunku kompletnie mi nie odp...

    Alicja, 2015-07-30, 14:01:58

Aktualności

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane