Dekalog Maturzysty

2010-01-28 18:14:35

Dekalog Maturzysty

1. Kiedy zacząć się uczyć?
Nikt nie zaczyna przygotowywać się do matury już w pierwszym miesiącu szkoły. Niektórzy zaczynają w grudniu, inni po studniówce. Jednak doświadczenie nauczyło, że najwięcej można nadrobić podczas ferii zimowych. To jedyny okres, w którym jest tak wiele czasu wolnego - warto więc go przeznaczyć na naukę. Będzie ciężko, ale wystarczy dobra organizacja.

2. Dobra organizacja?
Najważniejsze, by zhierarchizować przedmioty zdawane na maturze - skupić się na tych trudniejszych lub bardziej liczących się do przyjęcia na studia. Poświęcić na nie więcej czasu, rozłożyć w czasie i dobrze się przygotować.

3. Prezentacja maturalna.
Nie odkładaj jej na ostatnią chwilę. To najłatwiejszy punkt matury, więc najlepiej przygotować się do niej wcześniej, by nie mieć jej potem na głowie. Kilka dni przed egzaminem wystarczy ją sobie powtórzyć. Ważne, by opracować wszystkie aspekty powiązane z tematem. Jeśli powiedzie Ci się trochę gorzej - nie przejmuj się - matura ustna nie jest brana pod uwagę przy składaniu dokumentów na studia.

4. Matematyka.
Dla humanistów - koszmar. Dla umysłów ścisłych - zapewne i tak własny wybór. Jeśli masz z tym przedmiotem problem, uczęszczaj na zajęcia dodatkowe, fakultety, korepetycje. Tak naprawdę trzeba dużo samemu pracować w domu. Dla pocieszenia - na studiach humanistycznych matematyka najczęściej nie jest kryterium przyjęcia na studia.

5. Wybór studiów.
Jeśli Twoje zainteresowania są sprecyzowane, już masz problem z głowy. Jeśli jednak jest Ci trudno wybrać kierunek, pomoże Ci w tym test predyspozycji. (np. na stronie Uniwersytetu Gdańskiego: http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=przydatne/test)

6. Studia w innym mieście?
Wielu maturzystów składa dokumenty w Toruniu, w Warszawie, we Wrocławiu lub nawet w Krakowie. Często na uczelniach w tych miastach można znaleźć zupełnie nowe i odmienne od trójmiejskich kierunki studiów. Jeśli nie masz warunków finansowych do studiowania w innym mieście, zawsze możesz starać się o przyznanie stypendium socjalnego (a później naukowego).

7. Studia za granicą?
Fakt, kierunki są tam piękne i mają ciekawe specjalizacje. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wiele problemów, związanych ze studiowaniem w innym kraju. Primo: potrzeba wiele więcej pieniędzy, by się tam utrzymać. Często władze college'u przyznają stypendia zagranicznym studentom, ale warunkiem tego jest zdanie testów semestralnych. Secundo: testy semestralne najczęściej polegają na napisaniu 5-stronicowego eseju na dwugodzinnych zajęciach, na dosyć trudne i ambitne tematy. Tertio: bariera językowa może nie wydawać się problemem do momentu, w którym na zajęciach nie trzeba będzie wyjaśnić na przykład pojęcia demokracji.

8. Najdłuższe wakacje w życiu.
Pięciomiesięczne wakacje już Ci się nie przytrafią. Wykorzystaj je jak najlepiej - masz czas na pracę, na wyjazdy, na imprezy i na wszystko, co Cię tylko interesuje.

9. Studia.
Pierwsze dni na studiach mogą być trochę oszałamiające. Nowi ludzie, dłuższe zajęcia, dziwne przedmioty. To już nie są nauczyciele, lekcje i dzwonki na przerwę. To są wykładowcy i zajęcia, których koniec przypada na moment, w którym profesor go ustanowi (czasem 15 minut później, niż oczekiwano, czasem pół godziny wcześniej).

10. Najlepszy czas w życiu.
Myślisz, że teraz jest dobrze? Na studiach będzie jeszcze lepiej. Nie musisz się ich bać - nie bez powodu studia nazywane są przez wielu najlepszym okresem w życiu!

Dorota Kopczyńska

dorota.kopczynska@dlastudenta.pl

Słowa kluczowe: dekalog, matura, maturzysta, sposoby, nauka, jak, szkoła, zdać, pomoc, zasady

Porady - Matura od A do Z

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

Zobacz, jak podejść do matury z matematyki, aby osiągnąć sukces.

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane