Jak pisać rozprawkę? - Rozprawka maturalna

2018-03-12 15:40:46

Na maturze z języka polskiego pojawiają się zadania, które należy rozwiązać za pomocą dłuższej formy wypowiedzi. Jednym z najważniejszych jest ostatnie polecenie, polegające na odniesieniu się do danego problemu i przedstawieniu argumentów do twierdzenia, które sami postawiliśmy. Jest to rozprawka, która wbrew pozorom nie jest taka prosta do stworzenia. Wiele osób w szkole średniej może mieć z tym problem, więc postanowiliśmy sporządzić instrukcję przygotowywania jej. Zobacz, jak pisać rozprawkę!

Zobacz, jak poprawnie napisać rozprawkę!

Rozprawka maturalna

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym rozprawka właściwie jest. Można ją opisać jako wspomnianą już wyżej dłuższą formę wypowiedzi. Jej cechą charakterystyczną jest jednak argumentacja do postawionego przez siebie twierdzenia. Każda rozprawka jest indywidualna, ponieważ uczniowie przedstawiają w niej swoje zdanie na dany temat.

Warto wiedzieć, jak napisać rozprawkę, ponieważ pojawia się ona jako jedno z najważniejszych zadań na maturze podstawowej z języka polskiego.

Jak napisać rozprawkę maturalną?

Każda dłuższa forma wypowiedzi musi być dobrze przemyślana. Taki plan rozprawki powinien składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W dalszej części artykułu przedstawiamy, co należy zawrzeć w poszczególnych elementach takiego wypracowania.

Jak rozpocząć rozprawkę?

Kilka wstępnych wersów pracy powinno odnosić się do problematyki całego tematu. Naszym zadaniem jest pokazać główny problem, jaki widzimy w treści polecenia. W tym celu wystarczy napisać jedno zdanie twierdzące, które będzie ukazywać naszą opinię na dany temat.

Niestety, nie każdy wie, jak sformułować tezę, ponieważ nie jest to proste. Wystarczy jednak w odpowiedni sposób zamienić pytanie z polecenia na zdanie, które zakończone zostanie kropką.

Zazwyczaj przedstawiamy w tezie, czy jesteśmy za danymi rozwiązaniami, zachowaniami, czy przeciwko nim. Zdarzają się zadania, w których teza jest już postawiona i musimy się po prostu do niej odnieść.

Argumentacja

Po zakończonym wstępie można przejść do następnego akapitu, którym będzie rozwinięcie. Rozprawka problemowa w tej części pracy powinna zawierać argumentację tezy. Naszym zadaniem jest przekazać, dlaczego wyrażamy taki pogląd na dany temat, podpierając się przykładami z literatury i innych tekstów kultury.

Aby dobrze poradzić sobie z częścią argumentacyjną, należy wiedzieć, jakie mogą pojawić się motywy literackie na maturze. Podczas nauki do egzaminów warto też zapoznać się ze wszystkimi lekturami z gwiazdką, ponieważ istnieje duża szansa, że to właśnie one pojawią się na wypracowaniu.

Jak zakończyć rozprawkę?

Ostatnim elementem naszej pracy jest podsumowanie wszystkiego, co napisaliśmy wcześniej. Oznacza to, że powinniśmy przedstawić sensowne wnioski na temat połączenia naszej tezy ze wstępu z argumentami.

Liczy się detal!

Plan rozprawki jest ważnym elementem całej pracy, który oczywiście oceniają egzaminatorzy. Warto pamiętać jednak o detalach, ponieważ zapomina się o nich często. Dlatego właśnie trzeba używać odpowiednich zwrotów, unikać powtórzeń i zastępować je synonimami, a także uważać na błędy ortograficzne, interpunkcyjne, językowe oraz stylistyczne.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: jak pisać rozprawkę jak napisać rozprawkę maturalną jak rozpocząć rozprawkę jak zakończyć rozprawkę

Porady

5 powodów, dla których powinieneś przełamać bariery językowe na Malcie

Zobacz, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego na Malcie ze szkołą Sprachcaffe!

Jak liczyć punkty na studia?

Sprawdź, w jaki sposób przeliczać punkty z matury podczas rekrutacji na studia.

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

Jak zdobywać doświadczenie i czy warto iść na staż? Kraków

Zobacz, jakie są mozliwości zdobywania doświadczenia wskazane przez Szkołę Gloker w Krakowie!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane