MISH, czyli kierunek dla wymagających

2015-06-30 12:01:46

Coraz większa liczba studentów decyduje się na studiowaniena  dwóch kierunkach. Decyzja jest zazwyczaj motywowana chęcią znalezienia lepszej pracy po zdobyciu dyplomu lub maksymalnego wykorzystania czasu. Często nie dajemy sobie sprawy, że jest łatwiejszy sposób, by pogodzić wszystkie pasje naukowe bez konieczności zaliczania wszystkich przedmiotów. MISH to opcja dla ambitnych, dla którego zdobywanie wiedzy to wielka rozkosz.

MISH, czyli Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne umożliwiają studiowanie na wielu kierunkach jednocześnie bez dostawania się na wiele wydziałów. Każdy student od początku ma możliwość swobodnego wyboru przedmiotów z całej puli zajęć humanistycznych na uczelni. Jedynym wymaganiem ograniczającym jest minimum programowe z kierunku wiodącego, czyli takiego z którego będzie bronił pracę licencjacką. Oczywiście, w ramach MISHu można również skończyć studia jednolite magisterskie lub skończyć dwa kierunki jednocześnie.

Jak się dostać?

Rekrutacja na MISH składa się z kilku etapów. Pierwszy to konkurs świadectw, na podstawie którego  typuje się osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Gdy potencjalny student przejdzie pomyślnie ten etap musi przygotować temat rozmowy, którego forma nie jest w żaden sposób podobna do prezentacji maturalnej. Przedstawiona bibliografia musi zawierać minimum jedną publikację naukową, na którą się powołujemy. Do tematu jaki i książek zostają nam zadane różnego rodzaju pytania związane nie tylko z tematem, ale też wiedzą ogólną. Nie należy jednak się nadmiernie martwić zagadnieniem, jakie wybraliśmy do omówienia, ponieważ zawsze może stanowić tylko pretekst do rozpoczęcia rozmowy o czymś wiele ciekawszym.

Jakie są plusy?

Student sam układa sobie plan, który zostaje zaakceptowany przez opiekuna naukowego, którego mamy obowiązek wybrać na początku roku.  Dzięki instytucji tutora student ma zawsze kogoś, do kogo może się zwrócić z wszelkimi problemami i skonsultować dobór przedmiotów, który będzie gwarantował zdobycie gruntownej wiedzy i rozwinięcie umiejętności.  Opiekun często oprócz pomocy równie często pomaga studentowi ubiegać się o granty i zdobywać dofinansowanie na różnego rodzaju badania. Większość wykładowców zgadza się zostać tutorem, co robi poprzez podpisanie stosownego dokumentu, który później zanoszony jest do dziekanatu. Wszelkie informacje dotyczące zasad studiowana znajdują się w regulaminie studiów, do którego studenci MISHu wracają minimum raz w semestrze. Tam zazwyczaj określona jest również liczba godzin w semestrze i ilość zajęć z trzech obszarów.


Co po studiach?

Studenci MISHU kojarzeni są z późniejszą błyskotliwą karierą naukową. Do wybitnych absolwentów MISHu  pewnością można zaliczyć Szczepana Twardocha, który w ramach międzyobszarowych studiów ukończył socjologię i zdobył w 2012 roku Paszport Polityki za powieść „Morfina”. Innym znanym pisarzem jest Ignacy Karpowicz, który w 2014 roku w ramach plebiscytu czytelników otrzymał nagrodę Nike za powieść „Ości”. Jednak nie wszyscy pracodawcy wiedzą czym jest MISH, dlatego przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną czy pisząc CV warto wspomnieć, że jako studenci posiadaliśmy dostosowany do naszych interdyscyplinarnych zainteresowań plan studiów i wymienić, na jakie wydziały uczęszczaliśmy.

MISH z pewnością to nie studia dla każdego. Osoby, który wybrały ten sposób zdobywania wiedzy, zazwyczaj angażują się nie tylko w studia, ale też różnego rodzaju koła naukowe i zajęcia dodatkowe. Studencka społeczność z MISHu zazwyczaj organizuje wyjazd integracyjny dla pierwszego roku, dzięki któremu każdy bez problemu poradzi sobie z ułożeniem planu i odnalezieniem tutora.

Lidia Zawistowska

Słowa kluczowe: MISH, MISHiS

Porady - Matura od A do Z

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Gap year - czy warto się na to zdecydować?

Czym jest gap year? Czy zawsze przynosi korzyści?

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Czy studia tuż po maturze są konieczne?

Ostatni rok szkoły średniej to najwyższy czas na podjęcie decyzji zawodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak się uczyć, by wykorzystać potencjał swojego mózgu?

Jak działa ludzka pamięć i co robić, aby lepiej zapamiętywać?

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

Poznaj zasady, dzięki którym osiągniesz sukces na maturze!

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane