zmień miasto

Matura próbna z Operonem 2018 - przedmioty dodatkowe [arkusze i odpowiedzi]

To już ostatni dzień matur próbnych z Operonem 2018. Uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości napisali już egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jedne sprawiły niektórym problemy, a drugie wręcz przeciwnie, ale najważniejsze jest to, że jest to cenna dawka doświadczenia przed tym prawdziwym sprawdzianem, który odbędzie się w maju za pół roku.

Próbny egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych zaplanowany został na 24 listopada 2017 roku.

Pytania, arkusze i odpowiedzi są już dostępne - historia, wos, biologia, chemia, geografia, fizyka

Na 24 listopada 2017 zaplanowano jeszcze próbną maturę z przedmiotów dodatkowych. Nie oznacza to oczywiście, że podejście do tego testu jest nieobowiązkowe. Sprawa wygląda zupełnie odwrotnie, ponieważ każdy z uczniów musi wybrać przynajmniej jeden taki egzamin na poziomie rozszerzonym. Oczywiście można ich sobie wpisać nawet pięć, ale podczas matur próbnych będzie można sprawdzić się tylko w jednym. Będzie to historia, wiedza o społeczeństwie, chemia, fizyka, biologia lub geografia.

Pamiętajmy, że podczas matury nie ma konieczności napisania na co najmniej 30% tego egzaminu. Wynik jest tylko dla nas, a zaliczenie daje nam samo podejście do testu. Warto jednak o niego zadbać, ponieważ przedmioty rozszerzone pozwalają zdobyć więcej punktów przy rekrutacji na studia.

Matura próbna z Operonem 2018 – przedmioty dodatkowe – 24 listopada 2017
9:00
– Egzamin z przedmiotów dodatkowych - każdy na poziomie rozszerzonym (180 minut)

Próbne matury dotyczą tylko szkół, które zgłosiły się do programu Próbna Matura z Operonem.

Aktualizacja:
Historia -
Na egzaminie z historii rozszerzonej uczniowie musieli zmierzyć się z tematami dotyczącymi starożytności. Na początku pojawiły się zadania o grobowcach, a także wojnach Persów, Galów i Etrusków. Później chronologicznie test szedł cały czas do przodu aż do ostatniego zadania, w którym trzeba było wybrać jeden z pięciu tematów do opracowania. Były to takie dziedziny, jak życie Poniatowskiego, upadek imperium rzymskiego, a nawet Polska pod zaborami.

Wiedza o społeczeństwie - Na próbnej maturze z wosu uczniowie musieli rozwiązywać zadania do tematów związanych z kuturą masową, systemami partyjnymi, wyborczymi, a także do mapy strefy Schengen. Pojawiły się też zdjęcia premierów RP.  Na końcu oczywiście trzeba było napisać wypracowanie. Pojawiły się dwa tematy. Pierwszy dotyczył statusu prawnego organizacji pozarządowych w Polsce, a drugi pytania "Czy system prezydencki może być zagrożeniem dla demokracji?".

Geografia - Egzamin z geografii standardowo był przygotowany razem z mapą, na podstawie której trzeba było wykonywać zadania. Uczniowie musieli się zmierzyć z tematem obliczania szerokości i długości geograficznej, faz książyca oraz procesów wietrzenia.

Fizyka - Próbna matura z fizyki zapewniła uczniom porządną dawkę zadań na obliczanie. Były wypadkowe, rozpady neutronu, a także promieniowania.

Chemia - Na maturze z chemii trzeba było pracować na układzie okresowym pierwiastków. Pojawiły się zadania zwiazane z ich rozkładem oraz reakcjami.

Biologia - Test z biologii składał się praktycznie z samych pytań otwartych, które wymagają bardzo dużej wiedzy. Na początku były to tematy glukozy i chlorofilu. Później jednak mieliśmy do czynienia z cyklem Krebsa, komórkami kostnymi i naczyniami krwionośnymi.

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – język polski [arkusze i odpowiedzi]

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – matematyka [arkusze i odpowiedzi]

Zobacz tez Matura próbna z Operonem 2018 – języki obce [arkusze i odpowiedzi]

PW

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama