Matura z matematyki nie dla wszystkich?

2015-09-01 13:31:50

Osoby niepełnosprawne oraz cierpiące na dyskalkulię mogą mieć problem ze zdaniem egzaminu maturalnego z matematyki. W tej sytuacji postanowiła interweniować Helsińska Fundacja Praw Człowieka. HFPC skierowała prośbę do Rzecznika Praw Obywatelskich o rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku, który dotyczy obowiązku zdania egzaminu maturalnego z matematyki przez osoby z niepełnosprawnością.

By zdać maturę z matematyki - podobnie jak w przypadku innych przedmiotów - należy zdobyć 30 proc. punktów z egzaminu. Osiągnięcie tego warunku może być sporym utrudnieniem dla osób, które ze względu na niepełnosprawność czy dyskalkulię mogą mieć problemy z rozwiązaniem zadań z matematyki. Zaburzenia utrudniające naukę przedmiotów ścisłych nie stanowią bariery w kierunkach humanistycznych czy artystycznych. Ustawa o systemie oświaty nie uwzględnia wyjątków, które mogłyby zwolnić z egzaminu maturalnego z matematyki uczniów z dyskalkulią.

- W naszej ocenie przepisy te nienależycie chronią prawa osób z niepełnosprawnościami w zakresie zagwarantowania im prawa do nauki i dostępu do wykształcenia jak również nie przewidują właściwych dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami, które z uwagi na konsekwencje niepełnosprawności nie są w stanie zdać wszystkich obowiązkowych egzaminów maturalnych  – można przeczytać w piśmie.

W oświadczeniu uwzględniono prawo do nauki, jakie gwarantuje Konstytucja RP - władze państwa mają obowiązek zapewnić powszechny dostęp do wykształcenia wszystkim obywatelom. Analogicznie - Konwencja o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami nakłada na państwo obowiązkowy dostęp do powszechnego szkolnictwa wyższego osobom niepełnosprawnym.

- Należy rozważyć, czy obecne przepisy dotyczące zdawania egzaminu maturalnego i dostosowań, które mogą być zastosowane względem osób z niepełnosprawnościami podczas przebiegu egzaminów, w sposób należyty respektują wyrażone w art. 24 Konwencji i art. 70 Konstytucji RP prawo osób z niepełnosprawnościami do edukacji – podkreśla HFPC.

Gazeta Prawna/MK

Słowa kluczowe: Hfpc, dyskalkulia, egzamin z matematyki, matura matematyka

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • dlaczego nie może być jak kiedyś [0]

    Ja nie mam matury ponieważ nie jestem w stanie zdać matematyki nawet na 30 % przez dyskalkulię,mam problemy nawet z prostym mnożeniem i dzieleniem.Z innych przedmiotow miałam wyniki dobre, wszystkie p...

    ggddddddd, 2016-01-25, 02:12:44

Aktualności

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura z biologii - sprawdź odpowiedzi! - matura 2014 biologia odpowiedzi klucz przykładowe rozwiązania poziom podstawowy rozszerzony

Matura z biologii to obowiązkowy egzamin dla wszystkich, którzy planują podjęcie studiów na uczelniach medycznych. Zobaczcie, jak wam poszło na poniedziałkowym egzaminie!