Myślisz o studiowaniu psychologii? Przeczytaj artykuł dydaktyków WSE

2017-01-16 11:27:41

Psychologia to stosunkowo  młoda dziedzina nauki, która w ciągu ostatnich 60 lat  zaczęła rozwijać się bardzo szybko i intensywnie.  Dzięki temu  stała się szeroką, ciekawą i ekscytującą dyscypliną, a nowe  możliwości i ścieżki rozwoju jakie zaczęła oferować wpłynęły  na  jej rosnącą popularność.  

Dziś psychologia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach i obejmuje obszary, które łączą w sobie już nie tylko biologię, medycynę,  czy matematykę, w jej rozwoju decydujące znaczenie zaczęła mieć także nowoczesna technologia.

Technologia w służbie psychologii?
Zastanawiając się nad trendami, wyzwaniami, przed którymi aktualnie stoją psychologowie, nie sposób wziąć pod uwagę dynamicznie rozwijających się nowych technologii, które wpływają na życie człowieka właściwie w każdej sferze. Wydaje się to dosyć oczywiste,  lecz zmiany następują bardzo szybko i każdy rok niesie ze sobą coś nowego.  Zatem musi to być także przedmiotem stałego zainteresowania psychologów - praktyków, mimo iż przyszłe kadry i kandydaci na studentów psychologii WSE, to w większości przedstawiciele kolejnych już roczników pokolenia “digital natives”.

Jednym  z ciekawszych pytań wśród psychologów stało się pytanie o to, w jaki sposób efektywnie przygotować nauczycieli i uczniów do funkcjonowania w nowoczesnej szkole? W poszukiwaniu odpowiedzi przychodzi nam z pomocą  rozwój technologii –  dzięki skanerom, tomografom i innym urządzeniom do badania mózgu rozwinęły się efektywne metod pracy umysłowej.  Dla procesu uczenia się  szczególnie ważny okazał się wpływ stosunkowo niedawnych  odkryć neurodydaktyki, która podkreśla, że zdobywanie wiedzy w środowisku szkolnym praktycznie nie różni się uczenia się  w naszym normalnym, codziennym  życiu społecznym. Z neurodydaktyki płynie wiele ciekawych refleksji nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla nauczycieli,  którzy powinni zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, aby proces uczenia się  wspierał  funkcje i preferencje naszego mózgu. Uczenie się będzie efektywne tylko wtedy, gdy nauczyciel będzie wspierał ciekawość uczniów, pozwoli im samodzielnie stawiać pytania i poszukiwać rozwiązania problemów w przyjaznej atmosferze, a ponadto pozwoli łączyć wiedzę z emocjami i aktywnością ciała.

Komunikacja, społeczności, relacje międzyludzkie, struktura i kultura organizacji, zarządzanie zmianą oraz różnorodnością - to tematy, które m.in. zgłębiają studenci psychologii o specjalizacji menedżerskiej WSE, w każdej z tych dziedzin wpływ nowych technologii, szanse oraz wyzwania z nich wynikające są bardzo widoczne.

Podczas konferencji “Digital Age Coaching” organizowanej przez WSE specjaliści, eksperci z zakresu zarządzania, coachowie, studenci i absolwenci specjalizacji “coachingowej” dyskutowali o przywództwie i potrzebach nowoczesnych organizacji “cyfrowej ery”.

 Z innej strony patrząc, niektóre popularne seriale i filmy fabularne (o tym młodzież pewnie wie najlepiej) technologie przedstawiają od ciemnej strony, pojawiają się nawet artykuły w “poważnej prasie”, które mówią o tym, jak automatyzacja może nam się wymknąć spod kontroli. Nawet jeśli to, co oglądamy na ekranie to tylko fantazje twórców, to kwestie związane z zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym (tzw. “work-life balance”) czy byciem “online” i “offline” na pewno są aktualnie także w polu zainteresowania psychologów - doradców, trenerów, terapeutów i specjalistów w zakresie rozwoju osobistego.

Od kilku lat obserwujemy także dynamiczny rozwój startupów - czyli młodych, innowacyjnych firm próbujących za pomocą technologii rozwiązać różnorodne problemy. Niektóre z nich  - często interdyscyplinarne - dotykają tematów związanych z terapią psychologiczną,  edukacją, diagnozą zaburzeń. Tworzone produkty - wykorzystujące algorytmy, ale także technologie z pogranicza sztucznej inteligencji, rzeczywistości wirtualnej czy rozszerzonej  - nie mogłyby powstać, gdyby  w zespołach nad nimi pracujących nie było psychologów. To właśnie dzięki obecnemu rozwojowi technologii możliwe stało leczenie pacjentów chorujących na  ADHD, Alzheimera  czy schizofrenii z wykorzystaniem gier video czy robotów terapeutycznych.

Kolejnym obszarem, w który mocno zaangażowani są psychologowie jest rynek gier video. Rola psychologów nie ogranicza się tylko do prowadzenia badań na temat gier komputerowych i ich wpływu na funkcjonowanie młodych ludzi  (agresja, depresja, relacje społeczne, motywacja ale także humor, funkcje poznawcze) czy badań  potrzeb rynku i potencjalnych graczy. Psychologowie są zaangażowani w proces ich projektowania, odpowiadają za tworzenie rysów osobowości poszczególnych bohaterów. To m.in. dzięki współpracy developerów z psychologami, postaci kreowane  w grach tak doskonale odpowiadają rzeczywistości.

Psychologia już dawno przestała kojarzyć się jedynie z dziedziną zdrowia psychicznego. Edukacja, badania, konsulting to tylko niektóre obszary, w których pracują i rozwijają współcześni psychologowie. Z całą pewnością przed psychologią jeszcze wiele do odkrycia. Jak będzie się rozwijać, co przyniesie , co może zdarzyć się w nadchodzącym roku? Może wam uda się odpowiedzieć na te pytania.

 

Autorzy: dr Roksana Ulatowska - Prodziekan ds. kierunku Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, Joanna Pająk - Opiekun merytoryczny kierunku Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera

Słowa kluczowe: psychologia w krakowie, wyższa szkołą europejska tischnera, kraków

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Harmonogram egzaminów maturalnych 2024

Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane