Wspólny język – jak dobrze znamy angielski?

2014-09-10 09:26:04

Żyjemy w UE, w dobie społeczności wykraczających znacznie poza obszar danego kraju. Dotyczy to praktycznie wszystkich obszarów życia – od edukacji, przez pracę po prywatne i towarzyskie relacje. Absolutnie niezbędny jest nam tzw. wspólny język – nie tylko w przenośni, ale całkiem dosłownie, a porozumienie i zrozumienie to dziś przede wszystkim znajomość języków obcych.

Nie ulega wątpliwości, że na pierwszy plan wysuwa się umiejętność posługiwania się językiem angielskim, który uznawany jest za międzynarodowy. Zarówno w relacjach zawodowych, oficjalnych, jak i na gruncie prywatnym. Warto przyjrzeć się, jak w tym kontekście prezentuje się Polska. Na jakim poziomie jest znajomość angielskiego oraz, co szczególnie istotne, czy mamy świadomość, jak ważna jest umiejętność mówienia po angielsku.

Bardzo interesujące i zarazem budujące wnioski prezentuje Newsweek w artykule „Sprawdzamy znajomość angielskiego wśród Polaków”. Okazuje się, że coraz sprawniej komunikujemy się po angielsku. Raport dotyczący znajomości i biegłości językowej - Education First English Proficiency Index (EF EPI), wykazuje też wzrostową tendencję, jeśli chodzi o wskaźnik biegłości języka angielskiego wśród Polaków. Co ciekawe w zestawieniu prezentującym światowy ranking EF EPI, Polska uplasowała się na zaszczytnym ósmym miejscu. Warto odnotować, że zakres badania objął aż 60 krajów i ok. 75 tys. ankietowanych. Dzięki tendencji wzrostowej Polska znalazła się wśród krajów „trending up”, w których poziom biegłości języka angielskiego stale się poprawia.

Oczywiście poziom zaawansowania i komunikatywne umiejętności prezentują się różnie, w zależności od grup wiekowych, specyfiki zatrudnienia, o czym szczegółowo pisze Newsweek. Doskonałym przykładem może być podział na osoby w wieku 35+ i te przed 35 rokiem życia. Widać tu różnice zarówno w stopniu zaawansowania znajomości języka angielskiego, jak również swobodzie komunikacji. Okazuje się, że w przypadku dojrzałych osób (35+) dodatkową barierą jest obawa przed popełnianiem błędów wynikających z niedostatecznej biegłości w posługiwaniu się angielskim. Tymczasem młodsze osoby, które z edukacją językową spotykają się od najmłodszych lat, znacznie swobodniej i sprawniej komunikują po angielsku.

Szczegółowe analizy dotyczące znajomości języków obcych, motywacji do nauki to kolejny interesujący temat poruszany w opracowaniu Newsweeka. Warto wiedzieć, że ponad 90% badanych uważa naukę angielskiego za doskonałą inwestycję z punktu widzenia przyszłej, satysfakcjonującej pracy. Jest to zdecydowanie słuszny trend, ponieważ według opinii znanych rekruterów, ponadprzeciętna znajomość języków obcych przekłada się na możliwość osiągnięcia znacznie wyższych zarobków.

Raport EF EPI wskazuje również na ścisłą zależność między znajomością angielskiego, a wskaźnikami społeczno-ekonomicznymi (np. GNI – dochód narodowy, HDI – wskaźnik rozwoju społecznego). W tym kontekście tendencja wzrostowa i wysoka lokata w rankingu, może nastrajać optymistycznie.

Więcej raportów, szczegółowe analizy i wnioski prezentuje Newsweek: http://stylzycia.newsweek.pl/sprawdzamy-znajomosc-angielskiego-wsrod-polakow-,artykuly,346530,1.html

ip

Słowa kluczowe: język angielski znjomość polacy badanie

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • Język angielski w Polsce [0]

    Ogólnie średnia. Jednak za dużo wszędzie napisów w języku angielskim. Ja tyle nie widziałem napisów po polsku za granicą.

    fraktalla, 2015-10-07, 22:09:43

Aktualności

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane