zmień miasto

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Faza plateau w nauce języka. Czujesz, że już nie dajesz rady? Minęła faza ekscytacji, zainteresowania? Dotarłeś do ściany i przestałeś zauważać jakiekolwiek postępy? Masz wrażenie, że już więcej się nie nauczysz? Myślisz sobie, że brak ci zdolności językowych? Aby przezwyciężyć mieliznę językową, należy przede wszystkim przełamać rutynę i odzyskać wiarę we własne możliwości. Co może ci pomóc? Radzą eksperci ze szkoły Sprachcaffe.

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!1. Przełam rutynę!

Trzeba odmienić coś w swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach, aby znów poczuć frajdę i czerpać radość z tego, co się robi. Jednym ze sposobów, który można tu wykorzystać, jest wyjazd za granicę. Tego typu kurs językowy w nowym środowisku z pewnością sprawi, że nauka stanie się dla nas przyjemnością. Atmosfera na lekcjach jest zupełnie inna niż w tradycyjnej szkole. Poza tym, poznajemy przyjaciół z całego świata, z którymi możemy godzinami rozmawiać w języku obcym. W czasie podróży językowej, możemy też zamieszkać u rodziny goszczącej, dzięki czemu poznamy angielski, niemiecki czy hiszpański od kuchni.  

2. Przestań się martwić!

Nie martw się, nie trać wiary w swoje umiejętności. Normalną sprawą jest, że im dalej zabrnęliśmy w nauce, tym efekty będą przychodziły wolniej. Materiał jest coraz trudniejszy i potrzebujemy więcej czasu, aby go opanować.

Warto chwilę przystopować i odpocząć, spojrzeć na wszystko z dystansu. Zaczynając naukę, powinieneś ustalić sobie jasny cel - dlaczego się uczysz i co chcesz osiągnąć. To samo należy zrobić, gdy trafisz na językową mieliznę. Wówczas dobrze jest ruszyć z miejsca z nowymi sposobami, takimi jak nauka w ramach kursu zagranicznego.

3. Postaw na rozrywkę!

Aby przezwyciężyć mieliznę językową, można po prostu odpuścić. Przestań rozliczać się z postępów, a zacznij bawić się językiem obcym. Znajdź nowy sposób na naukę - czytaj blogi, książki i oglądaj interesujące cię filmy i seriale w języku obcym. Z czasem będziesz zaskoczony, jak wiele możesz przy tym zyskać - nowe sformułowania, zwroty, lepsze rozumienie poszczególnych akcentów i specyficzny klimat, który wiąże się z daną kulturą. Oprócz tego, możesz postawić na naukę z aplikacjami, takimi jak Duolingo, Memrise, Anki, itd.

Wiemy, jak niekomfortowo można czuć się w fazie plateau, ale najważniejsze, żeby się nie poddawać. Po paru dniach czy tygodniach wszystko wróci do normy. Daj sobie tylko trochę czasu i wytchnienia. Udaj się w podróż językową, tą dalszą lub chociażby wirtualną - z książką czy filmem. To najlepsze lekarstwo!

Szkoła Sprachcaffe: https://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm

ip

fot. Pixabay.com

Porady

Jak uczyć się matematyki? - Nauka matematyki w szkole średniej

Zobacz, jak odpowiednio uczyć się matematyki w szkole średniej!

Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

Najgorsze zachowania uczniów w szkole

Zobacz, w jaki sposób uczniowie uprzykrzają pracę nauczycielom!

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Oceanotechnika w Akademii Morskiej w Szczecinie - prawdziwy ocean możliwości Szczecin

Poznaj możliwości, jakie daje Ci ten kierunek studiów!

Matura ustna 2020 - czy się odbędzie?

Informacje na temat egzaminów ustnych na maturze w 2020 r.

3. edycja Dni Zawodu Psychologa - Kariera START!

Magister psychologii - i co dalej? Dowiedz się dzięki spotkaniu online!

Oceny jeden plus? Jest pomysł, by w tym roku zdali wszyscy uczniowie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z ciekawym apelem.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama