3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

2019-02-21 12:38:21

Faza plateau w nauce języka. Czujesz, że już nie dajesz rady? Minęła faza ekscytacji, zainteresowania? Dotarłeś do ściany i przestałeś zauważać jakiekolwiek postępy? Masz wrażenie, że już więcej się nie nauczysz? Myślisz sobie, że brak ci zdolności językowych? Aby przezwyciężyć mieliznę językową, należy przede wszystkim przełamać rutynę i odzyskać wiarę we własne możliwości. Co może ci pomóc? Radzą eksperci ze szkoły Sprachcaffe.

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!1. Przełam rutynę!

Trzeba odmienić coś w swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach, aby znów poczuć frajdę i czerpać radość z tego, co się robi. Jednym ze sposobów, który można tu wykorzystać, jest wyjazd za granicę. Tego typu kurs językowy w nowym środowisku z pewnością sprawi, że nauka stanie się dla nas przyjemnością. Atmosfera na lekcjach jest zupełnie inna niż w tradycyjnej szkole. Poza tym, poznajemy przyjaciół z całego świata, z którymi możemy godzinami rozmawiać w języku obcym. W czasie podróży językowej, możemy też zamieszkać u rodziny goszczącej, dzięki czemu poznamy angielski, niemiecki czy hiszpański od kuchni.  

2. Przestań się martwić!

Nie martw się, nie trać wiary w swoje umiejętności. Normalną sprawą jest, że im dalej zabrnęliśmy w nauce, tym efekty będą przychodziły wolniej. Materiał jest coraz trudniejszy i potrzebujemy więcej czasu, aby go opanować.

Warto chwilę przystopować i odpocząć, spojrzeć na wszystko z dystansu. Zaczynając naukę, powinieneś ustalić sobie jasny cel - dlaczego się uczysz i co chcesz osiągnąć. To samo należy zrobić, gdy trafisz na językową mieliznę. Wówczas dobrze jest ruszyć z miejsca z nowymi sposobami, takimi jak nauka w ramach kursu zagranicznego.

3. Postaw na rozrywkę!

Aby przezwyciężyć mieliznę językową, można po prostu odpuścić. Przestań rozliczać się z postępów, a zacznij bawić się językiem obcym. Znajdź nowy sposób na naukę - czytaj blogi, książki i oglądaj interesujące cię filmy i seriale w języku obcym. Z czasem będziesz zaskoczony, jak wiele możesz przy tym zyskać - nowe sformułowania, zwroty, lepsze rozumienie poszczególnych akcentów i specyficzny klimat, który wiąże się z daną kulturą. Oprócz tego, możesz postawić na naukę z aplikacjami, takimi jak Duolingo, Memrise, Anki, itd.

Wiemy, jak niekomfortowo można czuć się w fazie plateau, ale najważniejsze, żeby się nie poddawać. Po paru dniach czy tygodniach wszystko wróci do normy. Daj sobie tylko trochę czasu i wytchnienia. Udaj się w podróż językową, tą dalszą lub chociażby wirtualną - z książką czy filmem. To najlepsze lekarstwo!

Szkoła Sprachcaffe: https://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm

ip

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: przełamanie, bariery, język obcy, nauka

Porady

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

Jak uczyć się angielskiego?

Zobacz, jak skutecznie uczyć się angielskiego!

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2021 - biologia arkusze i odpowiedzii

Sprawdź arkusze i odpowiedzi z matury z biologii na poziomie rozszerzonym.

Internauci wybiorą projekt do finału Konkursu Explory

Zobacz, jak zagłosować na finalistów Konkursu Explory.

Matura 2021 - chemia

Sprawdź arkusze i odpowiedzi tegorocznej matury z chemii.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane