5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować grafikę komputerową

2020-10-14 13:33:52

Studia artystyczne nie są tak popularne czy często wybierane, jak np. prawo, ekonomia czy filologia  angielska. Z tego względu, wiele osób nie do końca wie, z czym dokładnie wiążą się takie kierunki. Jeśli chodzi o grafikę, a w szczególności grafikę komputerową, to są to studia, których specyfika zależy w dużej mierze od uczelni. Uniwersytet, Politechnika, ASP - w każdej z tych szkół można znaleźć grafikę, jednak we wszystkich tych placówkach ten sam kierunek może się od siebie nieco różnić. Dlatego przygotowaliśmy kwestie, które są podobne bez względu na miasto i rodzaj uczelni. Zobacz, jakie 5 rzeczy musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się pójść na grafikę komputerową.

Zobacz też: Prawda o studiowaniu architektury.

Grafika

1. Nie musisz znać wcześniej programów

Decydując się na studia graficzne, wiele osób zadaje sobie pytanie: "czy muszę znać te wszystkie skomplikowane programy?" Odpowiedź brzmi: nie. Oczywiście, znajomość Photoshopa z pewnością się przyda, ale zazwyczaj nie jest to wymagane. Prowadzący zajęcia zwykle nawet nie oczekują, że studenci będą mistrzami programów graficznych. Wystarczy być chętnym do nauki i gotowym do regularnego ćwiczenia przedstawionych zagadnień. Na grafice pokazują wszystko od podstaw. Cały pakiet Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects itp.) jest wprowadzany z założeniem, że studenci jeszcze nie pracowali za pomocą tych narzędzi.

Kolejną kwestią, która często pojawia się w tematyce studiów graficznych, jest poziom biegłości w obsłudze tych programów. Studenci nieraz martwią się, że nie znając pakietu Adobe, będą w tyle za osobami, które mają już jakieś doświadczenie. W porównaniu z tymi bardziej zaawansowanymi ludźmi, początkujący na pewno będą musieli włożyć nieco więcej pracy w celu przyswojenia wszystkich umiejętności. Jeśli jednak już na starcie robi się wszystko w miarę regularnie, wówczas różnica poziomów szybko się wyrównuje. Poza tym, studia mają przecież na celu nauczyć wszystkiego tak, aby każdy student ukończyć kierunek z takim samym zasobem wiedzy i umiejętności.

2. Przygotuj się na wiele projektów grupowych

Studia graficzne to nie tylko siedzenie cały dzień przed ekranem komputera. Bardzo często wykładowcy na tym kierunku oczekują od studentów wykonania co najmniej kilku prac zespołowych. Zwykle jest to związane z przygotowaniem projektu, który ma na celu np. stworzenie całej identyfikacji wizualnej dla wymyślonej (bądź prawdziwej) firmy. Do tego potrzebna jest grupa kilku osób, które będą mogły podzielić się zadaniami w taki sposób, aby cały proces przebiegł w miarę sprawnie. Z czym się to wiąże? Najczęściej oznacza to wiele dyskusji, kompromisów i niekiedy zrezygnowania z własnego pomysłu na rzecz wizji innej osoby.

Dla części studentów prace zespołowe mogą stanowić problem, jednak tak naprawdę jest to dość duża zaleta tego kierunku. Dzięki takim właśnie projektom, można ukończyć studia z wiedzą, która wykracza poza same artystyczne kwestie. Absolwenci grafiki często aplikują do biur projektowych bądź agencji reklamowych, a w takich miejscach umiejętności pracy zespołowej bardzo się przydają.

3. Nie poddawaj się po pierwszych pomysłach

W momencie, gdy studenci grafiki dostają zadanie, które polega na stworzeniu czegoś od podstaw, często pojawia się problem z wymyśleniem ciekawego, niebanalnego projektu. Niestety, te pierwsze wizje są zazwyczaj dość niewyszukane i mało interesujące. Nie należy się tym jednak zbytnio martwić. Każda osoba, pracująca w branży kreatywnej, może potwierdzić, że warto wypisać sobie te nawet najbardziej oczywiste pomysły, aby jak najszybciej wyrzucić je z głowy. Dopiero wówczas zaczynamy myśleć o bardziej oryginalnych sposobach zaprojektowania czegoś. Zatem jeśli zamierzasz studiować grafikę, to nie przejmuj się tak zwanym "brakiem kreatywności". Pomysły zazwyczaj przychodzą z czasem.

4. Studia graficzne to nie tylko kwestie wizualne

Grafika komputerowa jest dość wielowymiarowym kierunkiem. Wiele osób spodziewa się, że zajęcia sprowadzają się przede wszystkim do tych czysto kreacyjnych zagadnień. Studiując grafikę, spotkasz się z przedmiotami takimi jak fotografia czy projektowanie stron internetowych, ale to nie wszystko. Poszczególne ćwiczenia i wykłady zależą oczywiście od uczelni. Przykładowe zajęcia, które mogą być dla studentów zaskoczeniem, to chociażby marketing, copywriting czy reklama społeczna. Wszystkie te kwestie są w jakiś sposób związane z szeroko pojętym projektowaniem. Dlatego warto się przygotować, że oprócz praktyki, na studiach będzie też sporo przedmiotów teoretycznych.

5. Dużo pracy indywidualnej

Decydując się na studiowanie grafiki, trzeba pamiętać, że wykładowcy nie będą zawsze prowadzić za rękę i mówić, jak coś należy zrobić. Zazwyczaj dostaje się po prostu zarys projektu do wykonania, z ogólnymi wytycznymi, a wszystkie kwestie typu "jak, gdzie, w jaki sposób" są już do wypracowania samemu. Jest oczywiście zawsze ktoś, kto nadzoruje terminy, ale trzeba też potrafić zorganizować sobie pracę na własną rękę. Studia artystyczne mają to do siebie, że wymagają pewnej dozy kreatywności, więc warto pamiętać, że pewne rzeczy trzeba sobie samemu rozplanować.

JS

fot. pexels.com/AndreaPiacquadio

Słowa kluczowe: studia, porady, grafika komputerowa przedmioty, wymagania

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na studia ekonomiczne?

Studia, po których jest praca - poznaj kierunki praktyczne w krakowskiej WSEI Kraków

Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie proponuje szereg kierunków studiów, spełniających wymagania pracodawców.

Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Poznaj kierunek i specjalizacje!

Dowiedz się więcej o jednym z najbardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy kierunków studiów!

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Nauki o rodzinie - informacje o kierunku studiów w UPJP2 w Krakowie Kraków

Studiuj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła 2 by profesjonalnie nieść pomoc!

Nieobecności na studiach - co trzeba o nich wiedzieć?

Zobacz, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieuczestniczenie w zajęciach na studiach.

Inżynieria Bezpieczeństwa - studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Poznaj przyszłościowy kierunek studiów I stopnia i jego specjalności.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane