Biotechnologia - co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz studia na tym kierunku?

2020-12-15 21:47:42

Biotechnologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która łączy ze sobą elementy: biologii, chemii, matematyki i fizyki. Jest wykorzystywana w różnorodnych aspektach przemysłu czy nowych technologii. Stała się ciekawą opcją dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z naukami przyrodniczymi i pracą w laboratoriach. Dowiedz się, co zdawać na maturze, żeby dostać się na biotechnologię i sprawdź, jak wyglądają te studia.

Zobacz też: Chemia. Co warto wiedzieć o tych studiach?

zajęcia laboratoryjne

W skrócie:

  • Biologia, chemia i matematyka to najwyżej punktowane egzaminy maturalne, w procesie rekrutacji na te studia.
  • Zajęcia na biotechnologii opierają się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej (bazującej w znacznym stopniu na fizyce i chemii) oraz zajęciach laboratoryjnych.
  • Po skończeniu biotechnologii można pracować w różnych branżach, zaczynając od żywienia, przez tworzenie leków, kosmetyków i protez, kończąc na kryminologii.

Biotechnologia - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęstszym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydata na studia jest liczba punktów przeliczonych z egzaminu maturalnego. Przykładowo, żeby dostać się na biotechnologię na Politechnice Wrocławskiej w roku akademickim 2020/2021, należało zwrócić uwagę na wyniki z: matematyki, fizyki, języka polskiego oraz języka obcego. Tymczasem, aby studiować wtedy biotechnologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wystarczyła matura z języka polskiego, języka obcego i jednego z wybranych przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki, fizyki i astronomii, informatyki lub matematyki. Wśród wymagań rekrutacyjnych na biotechnologię, najwyżej punktowanymi egzaminami są: biologia, chemia i matematyka.

Ile trwają studia na biotechnologii?

Zarówno uniwersytety jak i politechniki oferują studia na kierunku biotechnologia. Z tego powodu wynikają drobne różnice dotyczące czasu i toku studiów. W przypadku Politechniki Gdańskiej I stopień studiów na biotechnologii trwa 7 semestrów i kończy się obroną pracy inżynierskiej, zaś tytuł magistra można otrzymać po kolejnych 3 semestrach. Jeśli jednak bylibyśmy zainteresowani biotechnologią na uniwersytecie, to zazwyczaj jest tak jak w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym biotechnologia trwa 3 lata i umożliwia uzyskanie tytułu licencjata.

Biotechnologia - specjalizacje 

Biotechnologia to nauka, którą można zastosować w wielu dziedzinach. Z tego powodu uczelnie oferują szeroką gamę specjalizacji. Często można się spotkać z: biotechnologią przemysłową i w ochronie środowiska, inżynierią biomedyczną, biotechnologią żywienia czy biotechnologią chemiczną (w lekach i kosmetykach). Tempo wprowadzenia specjalizacji jest zależne od wybranej uczelni, o czym warto pamiętać podczas składania aplikacji rekrutacyjnych

Biotechnologia, co po studiach?

Jako że biotechnologia wciąż się rozwija, powstają nowe miejsca pracy, które wykorzystują jej zasoby. Zazwyczaj, kariera zawodowa po biotechnologii jest ściśle powiązana z pracą w laboratoriach, związanych z przemysłem kosmetycznym czy żywieniowym, ale nie tylko. Absolwenci biotechnologii coraz częściej zostają zatrudniani przy tworzeniu nowoczesnej aparatury medycznej, np. protez i kapsułek endoskopowych. Oczywiście, można również znaleźć pracę po biotechnologii w różnorodnych laboratoriach, przy badaniach nad mikroorganizmami chorobotwórczymi, tworzeniu leków czy testach genowych, mających zastosowanie w medycynie, farmacji i kryminologii. Jest to kierunek otwierający wiele ścieżek zawodowych, dlatego warto rozważyć jego studiowanie.

Odpowiedz sobie na te pytania przed rozpoczęciem studiów>>

Karolina Kwiatek

fot. Artem Podrez z Pexels

Słowa kluczowe: biotechnologia studia politechnika, jaka praca po biotechnologii, biotechnologia matura co zdawać

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na studia ekonomiczne?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować grafikę komputerową

O czym trzeba pamiętać, przed rozpoczęciem studiów graficznych?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa w Akademii Leona Koźmińskiego - informacje o kierunku

Będziesz właścicielem firmy w przyszłości? Przygotowujesz się do prowadzenia firmy rodzinnej? Myślisz o założeniu własnego biznesu? To studia dla Ciebie!

Pedagogika - informacje o kierunku studiów w UPJP2 w Krakowie Kraków

Studiuj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła 2 by profesjonalnie nieść pomoc!

Pedagogika nie tylko kierunkiem dla nauczycieli?

Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed tobą studia pedagogiczne!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Komunikacja wizerunkowa na UWr - uniwersytet wrocławski dziennikarstwo uwr nowy kierunek komunikacja wizerunkowa reklama pr branding

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr przygotował dla swoich studentów nowy kierunek - Komunikacja wizerunkowa, a na nim specjalności: reklama, public relations, branding.