Biotechnologia - co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz studia na tym kierunku?

2020-12-15 21:47:42

Biotechnologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która łączy ze sobą elementy: biologii, chemii, matematyki i fizyki. Jest wykorzystywana w różnorodnych aspektach przemysłu czy nowych technologii. Stała się ciekawą opcją dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z naukami przyrodniczymi i pracą w laboratoriach. Dowiedz się, co zdawać na maturze, żeby dostać się na biotechnologię i sprawdź, jak wyglądają te studia.

Zobacz też: Chemia. Co warto wiedzieć o tych studiach?

zajęcia laboratoryjne

W skrócie:

  • Biologia, chemia i matematyka to najwyżej punktowane egzaminy maturalne, w procesie rekrutacji na te studia.
  • Zajęcia na biotechnologii opierają się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej (bazującej w znacznym stopniu na fizyce i chemii) oraz zajęciach laboratoryjnych.
  • Po skończeniu biotechnologii można pracować w różnych branżach, zaczynając od żywienia, przez tworzenie leków, kosmetyków i protez, kończąc na kryminologii.

Biotechnologia - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęstszym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydata na studia jest liczba punktów przeliczonych z egzaminu maturalnego. Przykładowo, żeby dostać się na biotechnologię na Politechnice Wrocławskiej w roku akademickim 2020/2021, należało zwrócić uwagę na wyniki z: matematyki, fizyki, języka polskiego oraz języka obcego. Tymczasem, aby studiować wtedy biotechnologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wystarczyła matura z języka polskiego, języka obcego i jednego z wybranych przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki, fizyki i astronomii, informatyki lub matematyki. Wśród wymagań rekrutacyjnych na biotechnologię, najwyżej punktowanymi egzaminami są: biologia, chemia i matematyka.

Ile trwają studia na biotechnologii?

Zarówno uniwersytety jak i politechniki oferują studia na kierunku biotechnologia. Z tego powodu wynikają drobne różnice dotyczące czasu i toku studiów. W przypadku Politechniki Gdańskiej I stopień studiów na biotechnologii trwa 7 semestrów i kończy się obroną pracy inżynierskiej, zaś tytuł magistra można otrzymać po kolejnych 3 semestrach. Jeśli jednak bylibyśmy zainteresowani biotechnologią na uniwersytecie, to zazwyczaj jest tak jak w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym biotechnologia trwa 3 lata i umożliwia uzyskanie tytułu licencjata.

Biotechnologia - specjalizacje 

Biotechnologia to nauka, którą można zastosować w wielu dziedzinach. Z tego powodu uczelnie oferują szeroką gamę specjalizacji. Często można się spotkać z: biotechnologią przemysłową i w ochronie środowiska, inżynierią biomedyczną, biotechnologią żywienia czy biotechnologią chemiczną (w lekach i kosmetykach). Tempo wprowadzenia specjalizacji jest zależne od wybranej uczelni, o czym warto pamiętać podczas składania aplikacji rekrutacyjnych

Biotechnologia, co po studiach?

Jako że biotechnologia wciąż się rozwija, powstają nowe miejsca pracy, które wykorzystują jej zasoby. Zazwyczaj, kariera zawodowa po biotechnologii jest ściśle powiązana z pracą w laboratoriach, związanych z przemysłem kosmetycznym czy żywieniowym, ale nie tylko. Absolwenci biotechnologii coraz częściej zostają zatrudniani przy tworzeniu nowoczesnej aparatury medycznej, np. protez i kapsułek endoskopowych. Oczywiście, można również znaleźć pracę po biotechnologii w różnorodnych laboratoriach, przy badaniach nad mikroorganizmami chorobotwórczymi, tworzeniu leków czy testach genowych, mających zastosowanie w medycynie, farmacji i kryminologii. Jest to kierunek otwierający wiele ścieżek zawodowych, dlatego warto rozważyć jego studiowanie.

Odpowiedz sobie na te pytania przed rozpoczęciem studiów>>

Karolina Kwiatek

fot. Artem Podrez z Pexels

Słowa kluczowe: biotechnologia studia politechnika, jaka praca po biotechnologii, biotechnologia matura co zdawać

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Zobacz, po których studiach najwięcej się zarabia.

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Zarządzanie - czego się spodziewać, wybierając te studia?

Zarządzanie jest kierunkiem dosyć uniwersalnym. Sprawdźcie, dlaczego?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

Wzornictwo przemysłowe - co to za kierunek?

Poznaj istotne informacje o wzornictwie i sprawdź czy Cię zainteresuje.

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane