Chemia - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten kierunek studiów

2020-12-14 10:44:48

Chemia to kierunek z wieloma perspektywami zawodowymi, z powodu szerokiego zastosowania wiedzy i umiejętności chemików. Jest wykorzystywana w przemyśle, medycynie, żywności, podczas tworzenia kosmetyków itd. Wiele osób rozważa przez to podjęcie studiów na tym kierunku. Co trzeba wiedzieć przed pójściem na studia chemiczne? W jaki sposób przygotować się do studiowania chemii? Wybrać chemię na politechnice czy uniwersytecie? Oto odpowiedzi!

Zobacz też: Architektura - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiów.

Laboratoria chemiczne

W skrócie:

  • Przed rozpoczęciem studiów chemicznych warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami uczelni oraz dokładnym programem studiów, ponieważ różni się w każdej placówce.
  • Początkowe przedmioty na chemii są zajęciami powtórkowymi, które zawierają dużo matematyki i fizyki. W kolejnych semestrach dochodzą zajęcia praktyczne, których charakter jest zależny od wybranej specjalizacji.
  • Chemia na uniwersytecie różni się od tej na politechnice rozplanowaniem poszczególnych przedmiotów. Niekiedy studiowanie chemii na politechnice wiąże się z szerszym zakresem specjalizacji technicznych oraz możliwościami zawodowymi, których nie oferują uniwersytety i na odwrót. Kwestia doboru uczelni do planowanej ścieżki zawodowej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, żeby dostać się na chemię?

Każda uczelnia publikuje własne wymagania, jakie obowiązują na danym kierunku. Wśród nich pojawia się również informacja o punktacji przeliczanej z wyników matur. Przykładowo, na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2019/2020 kompletnym minimum, aby dostać się na chemię, była dobrze napisana matura rozszerzona z angielskiego oraz matematyki (nawet na poziomie podstawowym). Oczywiście, rozszerzenie z biologii i chemii jest zdecydowanie wyżej punktowane, lecz w przypadku ostatnich lat na chemię dostawały się osoby, które często nie miały rozszerzenia z tego przedmiotu w szkole średniej.

W przeciwieństwie do tego, na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2020/2021 liczą się wyniki matury z języka polskiego na tym samym poziomie co z języka obcego i matematyki. Oprócz nich uczelnia bierze pod uwagę wyniki z jednego z przedmiotów przyrodniczych na tym samym poziomie co rozszerzenie z wcześniej wspomnianego języka polskiego (są to: chemia, biologia, informatyka, fizyka/fizyka i astronomia). Wszytko zależy od warunków rekrutacji placówki, do której składamy podanie. 

Zajęcia na chemii - jakie są przedmioty i na czym polegają?

Na pierwszym semestrze można spodziewać się powtórzenia podstaw, jak chemia nieorganiczna. Zajęcia dzielą się zazwyczaj na wykłady oraz ćwiczenia, na których często bazuje się na sposobach obliczeń z poziomu matury rozszerzonej z chemii, choć są to zdecydowanie bardziej zaawansowane działania. Można się również spodziewać takich przedmiotów jak matematyka czy fizyka, które trwają od jednego do nawet trzech semestrów. Są one często wymagające i liczą stosunkowo dużo punktów ECTS, których utrata może zablokować nam możliwość otrzymania warunku. W kolejnych semestrach pojawiają się poważne laboratoria - zajęcia praktyczne, które nie polegają już jedynie na wypisywaniu poszczególnych reakcji chemicznych i uzupełnianiu wykresów, jak miało to miejsce na początku studiów. Wykaz poszczególnych przedmiotów, wraz z programem studiów, jest do znalezienia na stronie internetowej uczelni lub konkretnego wydziału.

Studia chemiczne - oczekiwania a rzeczywistość

Idąc na studia chemiczne mamy wizję eksperymentów w laboratoriach i, prawdopodobnie, związanych z nimi sprawozdań. Na początku możemy jednak mieć poczucie zderzenia się ze ścianą zajęć teoretycznych oraz powtórek materiału, w tym masy zagadnień z fizyki i matematyki. Po pierwszym semestrze, w którym dowiadujemy się, że to, czego uczono nas w szkole średniej, jest przeżytkiem, poznajemy niejako chemię na nowo. Od około trzeciego semestru zaczynają się profesjonalne zajęcia laboratoryjne z drogim sprzętem uczelnianym, którego nie warto tłuc, bo jest to wyjątkowo nieekonomiczne. Dodatkowo, dobrze skorzystać z dni otwartych na danej uczelni lub nawiązać kontakt z osobą, która studiowała w wybranym przez nas miejscu, abyśmy byli zorientowani w tym, co nas czeka. 

Specjalizacje na chemii i ścieżka zawodowa

Większość uczelni oferuje kilka specjalizacji danego kierunku, z którymi warto zapoznać się przed złożeniem podania na studia. Przykładowo, chemia na Uniwersytecie Gdańskim dzieli się na: medyczno-biologiczną, chemię żywności oraz chemię kosmetyków. Istnieje również niedawno utworzona specjalizacja, która umożliwia rozwój na nieco węższej ścieżce zawodowej - profil nauczycielski, który trwa 6 lat (studia jednolite magisterskie). Po jego ukończeniu można od razu rozpocząć nauczanie w szkołach, nie trzeba robić dodatkowych kursów pedagogicznych. 

Chemia na uniwersytecie czy politechnice? Co się bardziej opłaca?

Wybór uczelni, na której można studiować chemię, jest bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zastanowić się nad własnymi aspiracjami zawodowymi. Jeśli interesuje nas zastosowanie chemii w kosmetykach, żywieniu, biologii i medycynie czy farmacji, to warto rozważyć oferty uniwersytetów. Jeśli jednak planujemy połączyć naszą ścieżkę zawodową z inżynierią materiałów, ochroną środowiska czy szeroko rozumianą chemią i analityką przemysłową, to powinniśmy zastanowić się nad politechniką. Oczywiście istnieją kursy uzupełniające. Można również zdobyć tytuł inżyniera, a następnie skierować się na studia magisterskie na innej uczelni, jednakże warto to przemyśleć przed podjęciem decyzji, aby oszczędzić sobie kłopotów i czasu. 

Zobacz też: Grafika komputerowa - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studia?

Karolina Kwiatek

fot. Chokniti Khongchum z Pexels

Słowa kluczowe: chemia studia czy warto, praca po chemii, chemia przedmioty, studia chemia wymagania, specjalizacje

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa w Akademii Leona Koźmińskiego - informacje o kierunku

Będziesz właścicielem firmy w przyszłości? Przygotowujesz się do prowadzenia firmy rodzinnej? Myślisz o założeniu własnego biznesu? To studia dla Ciebie!

Oceanotechnika w Akademii Morskiej w Szczecinie - prawdziwy ocean możliwości Szczecin

Poznaj możliwości, jakie daje Ci ten kierunek studiów!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Nieobecności na studiach - co trzeba o nich wiedzieć?

Zobacz, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieuczestniczenie w zajęciach na studiach.

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Poznaj kierunek i specjalizacje!

Dowiedz się więcej o jednym z najbardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy kierunków studiów!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Nowe kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim - uniwersytet zielonogórski uz rekrutacja nowe kierunki miejsca studia stacjonarne

Literatura popularna i kreacje światów gier oraz filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo – to jedne z nowych kierunków, które od nowego roku akademickiego uruchomi UZ.