Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

2023-05-14 21:43:39

Najpopularniejsze studia w Polsce, które przygotowują do pracy w zawodach artystycznych to m.in. malarstwo, grafika, rzeźba, wzornictwo, aktorstwo, czy reżyseria. Uczelnie w naszym kraju oferują jednak wiele różnych kierunków, które pozwalają rozwinąć skrzydła osobom twórczym, nie tylko w branżach wymagających umiejętności plastycznych. Przedstawiamy kilka ciekawych kierunków studiów dla osób kreatywnych.

Zobacz również: Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

kierunki studiów

Animacja kultury

Animator kultury ma za zadanie wspomagać i pobudzać aktywność kulturową jednostek oraz grup (głównie dzieci i młodzieży, ale także dorosłych). Studia w tym zakresie pozwalają rozwinąć wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a zwłaszcza pedagogicznych i andragogicznych. Co jest kluczowe dla tego zawodu, uczą efektownego prowadzenia warsztatów i zajęć rozwijających w obszarze nauki i sztuki, a także organizacji wydarzeń kulturalnych.  Absolwenci animacji kultury znajdują pracę w domach kultury, galeriach, muzeach oraz jednostkach pedagogicznych.

Biżuteria

Biżuteria to kierunek o profilu artystycznym dla osób ze zdolnościami manualnymi i zacięciem artystycznym. Studenci uczą się projektowania biżuterii artystycznej dzięki zajęciom ze wzornictwa oraz podstaw technik malarskich, rzeźbiarskich i rysunkowych. Zdobywają również praktyczne umiejętności techniczne i informatyczne niezbędne do jej tworzenia. Program nauczenia obejmuje również historię i teorie sztuki, także współczesnej oraz historię jubilerstwa. Absolwenci tych studiów uczą się więc całego procesu powstawania biżuterii, a do tego doskonalą zdolności z obszaru zarządzaniu i marketingu, co pozwoli im w przyszłości założenie własnej działalności gospodarczej.

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Twórcze pisanie i edytorstwo to kierunek dla osób świetnie odnajdujących się w literaturze i posiadających tzw. '"lekkie pióro". Oferuje wiele godzin warsztatów z twórczego pisania i krytyki literackiej oraz ćwiczeń edytorskich tekstów wszystkich współczesnych mediów. Studenci kształcą się również w zakresie teoretycznym w takich dyscyplinach jak literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i bibliologia

Kierunek ten dostępny jest jak na razie tylko na jednej uczelni w Polsce - na Uniwersytecie Wrocławskim. Jednak w ofercie innych studiów można znaleźć wiele podobnych kierunków lub specjalności jak edytorstwo, studia pisarskie czy studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego.

Tworzenie gier wideo

Są to studia z zakresu grafiki artystycznej w ujęciu komputerowym z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na tym kierunku studenci poznają pełny proces kreacji gier wideo - od inspiracji, scenariusza, etapy realizacji projektu i tworzenie gry. Zakres nauczanych przedmiotów obejmuje m.in. animację komputerową 2D i 3D, projektowanie poziomów gier, efektów specjalnych, tekstur, operowania kadrem oraz modelowania obiektów 3D. 

MS

fot. pixabay

źródła: otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: kierunki studiów, kreatywność, uczelnie

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.

Wzornictwo przemysłowe - co to za kierunek?

Poznaj istotne informacje o wzornictwie i sprawdź czy Cię zainteresuje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

Zobacz, co daje studiowanie socjologii i jakie są po niej perspektywy zawodowe.

Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

Zarówno studiowanie dzienne, jak i zaoczne ma swoje mocne i słabe strony.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane