Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

2020-10-15 13:09:14

Gimnazjalista, który stoi przed wyborem klasy w liceum, ma wiele różnych możliwości. Oprócz powszechnie znanych profilów, takich jak biologiczno-chemiczny czy humanistyczny, jest też opcja podejścia do programu matury międzynarodowej (International Baccalaureate). Program IB wiąże się jednak z egzaminami wstępnymi, innym językiem nauczania, a także z dodatkowymi kosztami. Czy warto zatem przystąpić do matury międzynarodowej?

Zobacz też: Jak zdać maturę na 100%?

Matura IBNa czym polega matura międzynarodowa?

Matura międzynarodowa to program, który obejmuje dwa ostatnie lata liceum. Główną cechą profilu IB jest prowadzenie lekcji po angielsku. Co za tym idzie, wszystkie przedmioty na maturze również zdaje się w tym języku. Aby przystąpić do tego programu, trzeba jednak zdać egzaminy wstępne, które składają się z części ustnej i pisemnej. Testy mają na celu sprawdzenie, czy kandydat zna język angielski na wystarczająco wysokim poziomie (min. B2). Jeśli jednak uczeń jest laureatem olimpiady przedmiotowej, bądź konkursu kuratoryjnego, wówczas może przystąpić do programu IB bez konieczności zdawania egzaminów.

Jak wyglądają lekcje w klasie IB?

Lekcje w klasie IB dość znacząco różnią się od tych na innych profilach w liceum. Przede wszystkim, matura międzynarodowa ma swój własny program nauczania, zatem zagadnienia na lekcjach biologii, chemii, czy matematyki nie są takie same, jak te w polskich klasach. Na przedmiotach ścisłych jest zwykle więcej zajęć praktycznych, choć nie oznacza to zmniejszenia zakresu zagadnień teoretycznych. Natomiast na lekcjach językowych (tj. polski, angielski) przerabia się inne lektury, niż te, które obowiązują w klasach o profilu humanistycznym. W porównaniu z polskim programem nauczania, poziom przedmiotów w programie matury międzynarodowej jest generalnie nieco wyższy.

Ważnym aspektem jest też to, że uczniowie sami wybierają sobie przedmioty, których chcą się uczyć. Każda osoba musi zaznaczyć, na które 6 przedmiotów chciałaby uczęszczać w przeciągu tych dwóch lat. Obowiązkowo należy wybrać język polski oraz matematykę, natomiast pozostałe 4 przedmioty możemy już wybrać sobie sami. Trzeba tylko pamiętać, że każdy uczeń musi mieć co najmniej jeden przedmiot ścisły (biologia, chemia, fizyka bądź informatyka) oraz co najmniej jedne zajęcia z grupy przedmiotów społecznych (geografia, historia, ekonomia). Poziomy są kwestią indywidualną, jednak w sumie trzeba mieć minimalnie 3 rozszerzenia.

Co więcej, do typowych lekcji dochodzą także zajęcia, których nie ma w polskich klasach. Przykładem jest przedmiot o nazwie Theory of Knowledge (TOK), który w dużym uproszczeniu przypomina zajęcia z filozofii. Ponadto, każdy uczeń musi również uczęszczać na CAS (Creativity Activity Service). to zajęcia pozalekcyjne, na które składają się: warsztaty artystyczne, sport oraz wolontariat. Uczniowie klasy IB muszą zorganizować sobie takie dodatkowe aktywności, dzięki czemu ich edukacja jest bardziej kompleksowa.

Zobacz też: Jak przygotować się na studia w innym mieście?

Matura międzynarodowa a rekrutacja na studia

Większość osób, które wybiera program IB, planuje wykorzystać swój międzynarodowy dyplom, aby dostać się na studia za granicą. Matura międzynarodowa jest rozpoznawana i honorowana na każdej zagranicznej uczelni. Dzięki temu, aplikując na studia do krajów anglojęzycznych, nie trzeba robić dodatkowego certyfikatu językowego. Ponadto, zagraniczne przeliczniki wyników matury IB są również bardziej korzystne niż te w przypadku zdawania matury polskiej.

Jednakże, studia w innym kraju nie są jedyną opcją dla absolwenta matury międzynarodowej. Uczniowie mogą po liceum bez problemu pójść na polską uczelnię. Matura IB nie jest w Polsce żadnym utrudnieniem, a wręcz przeciwnie: stanowi duży atut. Podobnie jak w przypadku uniwersytetów zagranicznych, nasze uczelnie również przeliczają maturę międzynarodową bardziej korzystnie w porównaniu z wynikami polskich egzaminów.

Co daje matura IB?

Matura międzynarodowa jest wartościowym wyborem z wielu względów. Oprócz sporego ułatwienia w procesie rekrutacji na studia, dyplom matury IB stanowi także poświadczenie świetnej znajomości języka. Nie jest to co prawda zamiennik dla certyfikatu, ale może posłużyć jako potwierdzenie bardzo dobrego poziomu angielskiego.  

Co więcej, dwa lata nauki w tym programie są dość wyjątkowym doświadczeniem. Oprócz bardziej zróżnicowanego programu nauczania, dochodzą jeszcze zajęcia z CAS-u, które poszerzają horyzonty i otwierają umysł (szczególnie wolontariat). Matura międzynarodowa jest również dobrym przygotowaniem do studiów. W ramach programu IB, uczniowie muszą napisać kilka prac zaliczeniowych, których kryteria są mocno zbliżone do wytycznych, obowiązujących przy pisaniu pracy licencjackiej.

Ile kosztuje matura międzynarodowa?

Zdawanie matury IB niestety nie jest darmowe. Koszt przystąpienia do egzaminu to około 80 euro za każdy z wybranych przez ucznia 6 przedmiotów. Podobnie jak w przypadku polskich egzaminów maturalnych, maturę IB również zdaje się na początku maja i kończy zwykle pod koniec miesiąca.

Mimo że egzaminy maturalne nie są łatwe, program IB ma wiele zalet. Matura międzynarodowa umożliwia przede wszystkim podniesienie swoich umiejętności językowych oraz gwarantuje dyplom honorowany za granicą.

JS

fot. pexels.com/AndreaPiacquadio

Słowa kluczowe: matura ib, matura międzynarodowa zasady, matura międzynarodowa co to

Porady - Matura od A do Z

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

Jak z powodzeniem przetrwać ostatni rok w szkole?

Matura już za kilka miesięcy, a ty zupełnie nie wiesz, jak się przygotować? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak zapanować nad stresem i osiągnąć świetne wyniki!

Jak wybrać kierunek studiów?

Kilka rzeczy, które musisz przemyśleć zanim podejmiesz decyzję.

Matura za pasem, czyli jak uczynić naukę skuteczną

Porady i triki na bardziej efektywną naukę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

Matura 2020 - co warto wiedzieć?

Przewodnik maturalny dla tegorocznych maturzystów.

Wyniki matur 2019 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Wynik z matury to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak wybrać najlepszy dla siebie kierunek studiów? - jakie studia wybrać

Co roku przed tym dylematem staje kolejny rocznik maturzystów.