Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studiować mediację sztuki?

2022-07-27 13:10:46

Mediacja sztuki należy do grupy kierunków artystycznych. Z tego względu zarówno rekrutacja, jak i przebieg studiów rządzą się innymi prawami, niż jest to w przypadku studiów na uczelni. Oto garść przydatnych informacji dla przyszłych studentów mediacji sztuki.

Mediacja sztukiPo pierwsze: egzaminy wstępne

Jako, że mediację sztuki oferuje Akademia Sztuk Pięknych, nieodzowne są egzaminy wstępne. W przypadku wspomnianego wcześniej kierunku składają się one z dwóch etapów. Pierwszy polega na złożeniu portfolio, rozpatrywanego później przez komisję. Prace (w liczbie od 10 do 20) składane do przysłowiowej "teczki" mogą mieć różną formę, mogą to być np. fotografie. Muszą jednak zawierać pięć prac rysunkowych, przedstawiających studium postaci oraz pięć prac malarskich, przedstawiających martwą naturę  (wymagania Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu, komisja zaprasza zainteresowanego na rozmowę kwalifikacyjną. Dotyczy ona zarówno znajomości historii sztuki, jak i umiejętności interpretacji zjawisk artystycznych.

Po drugie: przedmioty

Mediacja sztuki to kierunek, w którym  praktyka łączy się z teorią. Nie brak tu zajęć z rysunku czy rzeźby, jednak wykładowcy kładą również nacisk na zagadnienia takie jak analiza sztuki współczesnej, kreowanie wizerunku marki w projektowaniu graficznym czy sztukę w przestrzeni publicznej. Wśród przedmiotów znajdą się m. in. historia sztuki i estetyki, podstawy prawa autorskiego, grafika w promocji sztuki czy projekty kuratorskie. Studenci zdobędą wiedzę na temat funkcjonowania instytucji kulturowych, dowiedzą się również, jak pozyskiwać środki na własną działalność artystyczną.

Po trzecie: dla kogo te studia?

Kierunek mediacja sztuki jest idealny dla osób kreatywnych, a zarazem komunikatywnych. Oprócz zdobycia teorytycznego zaplecza, studia umożliwią rozwój indywidualnej kariery artystycznej. Ponadto na mediacji sztuki dobrze odnajdą się osoby zainteresowane współczesnymi zjawiskami w kulturze oraz chcące dowiedzieć się więcej o historii sztuki. Po ukończeniu studiów można znaleźć pracę jako m. in. kurator wystaw, menedżer kultury, organizator wydarzeń artystycznych czy pracownik agencji reklamowej.

Martyna Jersz

Tekst napisano w oparciu o rozmowy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

fot. pixabay.com


Słowa kluczowe: studia 2022, uczelnie artystyczne, studia na asp

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Chemia - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten kierunek studiów

Dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby dostać się na chemię oraz jak wyglądają zajęcia na tym kierunku.

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Poznaj kierunek i specjalizacje!

Dowiedz się więcej o jednym z najbardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy kierunków studiów!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować grafikę komputerową

O czym trzeba pamiętać, przed rozpoczęciem studiów graficznych?

Co zabrać na studia? 7 rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu studenckim

Dowiedz się, co warto wziąć ze sobą na nowe mieszkanie.

Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

Zobacz, co daje studiowanie socjologii i jakie są po niej perspektywy zawodowe.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Nowy kierunek na UMCS: fizyka techniczna - fizyka techniczna umcs uniwersytet marii curie skłodowskiej lublin kierunek zamawiany

Rok akademicki 2011/2012 był wyjątkowym rokiem dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Po raz pierwszy w historii Wydziału jak i całej Uczelni utworzono 7-semetralne studia inżynierski – Fizyka techniczna.