Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studiować mediację sztuki?

2022-07-27 13:10:46

Mediacja sztuki należy do grupy kierunków artystycznych. Z tego względu zarówno rekrutacja, jak i przebieg studiów rządzą się innymi prawami, niż jest to w przypadku studiów na uczelni. Oto garść przydatnych informacji dla przyszłych studentów mediacji sztuki.

Mediacja sztukiPo pierwsze: egzaminy wstępne

Jako, że mediację sztuki oferuje Akademia Sztuk Pięknych, nieodzowne są egzaminy wstępne. W przypadku wspomnianego wcześniej kierunku składają się one z dwóch etapów. Pierwszy polega na złożeniu portfolio, rozpatrywanego później przez komisję. Prace (w liczbie od 10 do 20) składane do przysłowiowej "teczki" mogą mieć różną formę, mogą to być np. fotografie. Muszą jednak zawierać pięć prac rysunkowych, przedstawiających studium postaci oraz pięć prac malarskich, przedstawiających martwą naturę  (wymagania Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu, komisja zaprasza zainteresowanego na rozmowę kwalifikacyjną. Dotyczy ona zarówno znajomości historii sztuki, jak i umiejętności interpretacji zjawisk artystycznych.

Po drugie: przedmioty

Mediacja sztuki to kierunek, w którym  praktyka łączy się z teorią. Nie brak tu zajęć z rysunku czy rzeźby, jednak wykładowcy kładą również nacisk na zagadnienia takie jak analiza sztuki współczesnej, kreowanie wizerunku marki w projektowaniu graficznym czy sztukę w przestrzeni publicznej. Wśród przedmiotów znajdą się m. in. historia sztuki i estetyki, podstawy prawa autorskiego, grafika w promocji sztuki czy projekty kuratorskie. Studenci zdobędą wiedzę na temat funkcjonowania instytucji kulturowych, dowiedzą się również, jak pozyskiwać środki na własną działalność artystyczną.

Po trzecie: dla kogo te studia?

Kierunek mediacja sztuki jest idealny dla osób kreatywnych, a zarazem komunikatywnych. Oprócz zdobycia teorytycznego zaplecza, studia umożliwią rozwój indywidualnej kariery artystycznej. Ponadto na mediacji sztuki dobrze odnajdą się osoby zainteresowane współczesnymi zjawiskami w kulturze oraz chcące dowiedzieć się więcej o historii sztuki. Po ukończeniu studiów można znaleźć pracę jako m. in. kurator wystaw, menedżer kultury, organizator wydarzeń artystycznych czy pracownik agencji reklamowej.

Martyna Jersz

Tekst napisano w oparciu o rozmowy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

fot. pixabay.com


Słowa kluczowe: studia 2022, uczelnie artystyczne, studia na asp

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

Biologia - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy warto studiować biologię.

Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Zobacz, jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa i czy warto udać się na ten kierunek.

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem - studia, maturzysta, kierunki studiów, literatura, studia pisarskie, edytorstwa

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.