zmień miasto

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na studia?

Do matury zostało jeszcze pół roku, ale wiele osób na pewno myśli już o tym, co będzie robić dalej. Dla niektórych jest to prosty wybór, ponieważ mieszkają oni w dużym mieście. Niektórzy jednak mają inną sytuację. Ich dom może znajdować się na wsi, gdzie dojazd na najbliższy uniwersytet jest dużo kosztowniejszy i przede wszystkim dłuższy. Dlatego też podjęcie tego typu decyzji jest ciężka dla niektórych. Mimo to, ludzie decydują się na wyjazd i z tego powodu przygotowaliśmy tekst o tym, co powinieneś wiedzieć, gdy wyjeżdżasz na studia.

Wyjazd na studia to bardzo odpowiedzialna decyzja i wiąże się ona z odpowiednim podejściem.

Chęć studiowania
Na początku warto sobie zdać sprawę, czy naprawdę chcemy studiować. Jest to dosyć ważna rzecz, ponieważ wiele osób nawet się nad tym nie zastanawia. Nie wiedzą oni, jak życie studenta wygląda, co później kończy się tym, że rezygnujemy szybko i poddajemy się. Niestety, wiążę się to wtedy z niepotrzebną stratą pieniędzy.

Stypendium
Dobrze zainteresować się stypendium socjalnym. W przypadku niektórych osób może być ono bardzo przydatne, a może nawet konieczne w utrzymaniu się.

Mieszkanie czy akademik?
Zdecydowanie warto przemyśleć tę sprawę. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na akademik, ponieważ pokój w mieszkaniu nie musi wcale kosztować więcej. Da nam to zdecydowanie więcej swobody.

Sesja
Jeśli myślałeś, że po maturze czeka Cię koniec nauki, myliłeś się. Sesja to taka matura co pół roku, a może wydać się nawet cięższa, ponieważ wymogi punktowe są dużo wyższe niż tylko 30%.

Praca
Warto pomyśleć o znalezieniu sobie pracy. Miasto oferuje nam dużo więcej ofert. Nawet, jeśli nie jesteśmy w stanie łączyć tego ze studiami, możemy zatrudnić się tylko na wakacje, żeby zarobić sobie cokolwiek, co pomoże nam się utrzymać w trakcie roku akademickiego.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, na które trzeba spojrzeć, gdy wyjeżdżamy na studia do dużego miasta. To są jednak te podstawowe, bez których nie będziemy mogli nawet pomyśleć o reszcie spraw.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama