zmień miasto

Co zrobić z 4-miesięcznymi wakacjami?

Matury powoli dobiegają końca. Pisemne maturzyści mają już je z głowy, nielicznym pozostały tylko ustne. A co po nich? Jak zagospodarować sobie czas, aby całymi dniami nie leżeć do góry brzuchem i nie czekać na rozpoczęcie roku akademickiego?

Możliwości na spędzenie tych najdłuższych, oficjalnych w życiu wakacji jest wiele. Dla tych najbardziej leniwych - około 120 dni laby, dla bardziej ambitnych - kursy, szkolenia, nauka języka, a dla tych, którzy nie zamierzają zmarnować tego czasu i chcą zarobić parę groszy dla siebie - mnóstwo przeróżnych ofert pracy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "praca dla uczniów", a wyskoczy nam wiele propozycji stron, na których znaleźć możemy całkiem interesujące oferty. Wybierać i przebierać w nich można. Wybrzydzać także. Jednak nie należy spodziewać się kokosów. Niestety, pensja za pracę wykonywaną przez młodzież nie jest szczytem marzeń i najczęściej waha się od tysiąca do około 1300 zł, czyli w granicach minimalnej miesięcznej płacy krajowej.

W okresie letnim najwięcej ofert pracy znaleźć można w miejscowościach nadmorskich. Tam poszukiwane sa m.in. osoby do pracy przy stoisku na plaży, do których obowiązku na przykład należeć będzie wykonywanie tatuaży z henny. Pojawiają sie także propozycje pracy w pensjonatach, hotelach czy restauracjach. Choć wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie, pracodawcy często oferują nocleg i wyżywienie za darmo, a w wolnych chwilach zawsze można spędzić czas na plaży lub zwiedzając i poczuć się, jakby się było na prawdziwych wakacjach. Połączenie przyjemnego z pożytecznym? A czemużby nie?!

Jeśli mieszkasz w mieście w innej częsci kraju niż północna i nie wyjeżdżając nigdzie chcesz pracować, najwięcej ofert czeka na Ciebie z... rozdawania ulotek. Praca nie męcząca, ale słabo płatna (stawki zaczynają się od 6 zł netto za godzinę) i mało satysfakcjonująca. Propozycji wiele jest również dla hostess na różnego rodzaju promocjach, jednak przy ofertach tego typu najczęściej podane są cechy, które osoba składająca CV powinna posiadać. Przykład? "nienaganna prezencja", "wzrost do 170 cm" czy "długie blond włosy". Wypełniając CV na takie stanowisko należy również pamiętać o dołączeniu zdjęć - najczęściej jedno twarzy, drugie sylwetki. Tylko nieliczne firmy tego nie wymagają.

Idealnym rozwiązaniem są również różnego rodzaju restauracje typu fast - food, a największym plusem pracy w takim miejscu jest możliwość indywidualnego ustalenia sobie grafiku. Dla uczniów pomysł super, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to bez przeszkód można ustalić sobie dni pracy tak, aby mieć wolne wtedy, kiedy będziemy chcieli gdzieś wyjechać.

Przy poszukiwaniu pracy, warto także zajrzeć na strony agencji pośrednictwa pracy. Znaleźć tam można przede wszystkim takie zajęcia, które nie wymagają ani doświadczenia, ani specjalistycznych umiejętności, a wśród nich np. pracownik magazynu czy fizyczny pracownik w firmie introligatorskiej.

Adrianna Pałka
(adrianna.palka@dlastudenta.pl)

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama