Czy matematyka to tylko skomplikowane obliczenia?

2015-11-19 08:40:23 | artykuł sponsorowany

Matematyka to nauka z grupy nauk ścisłych – polega na wyciąganiu wniosków z opracowanych wcześniej założeń. Jeżeli założenia są słuszne istnieje pewność, że otrzymamy poprawne wyniki. Słowo matematyka pochodzi między innymi od greckich słów znaczących – nauka, poznanie, lekcja.

Ścisłe założenia mogą dotyczyć różnych dziedzin życia a więc zakres stosowania matematyki jest bardzo szeroki. Matematyka to bardzo stara nauka – można powiedzieć, że istnieje od momentu powstania człowieka.

- Wiele lat przed naszą erą - w epoce starożytności tworzyli wybitni matematycy tacy jak: Eratostenes (wynalazł sposób wyznaczania liczb pierwszych ), Tales (potrafił przewidzieć zaćmienie słońca, obliczył wysokość piramidy na podstawie jej cienia), Pitagoras znany nam z „twierdzenia Pitagorasa”, Platon (dużą wagę przywiązywał do nauki geometrii – wprowadził metodę posługiwania się linijką i cyrklem), Archimedes (autor wzoru na pomiar koła oraz ciekawych pomysłów na obliczanie powierzchni i objętości brył) - podaje Preply, platforma oferująca m.in. korepetycje z matematyki.

Leonardo da Vinci  zwany człowiekiem renesansu – wybitny włoski malarz, architekt, inżynier, filozof, matematyk, anatom, geolog żyjący na przełomie XV i XVI wieku uważał , że „Żadne ludzkie badania nie mogą być nazywane prawdziwą nauką, jeśli nie mogą być zademonstrowane matematycznie”. Główne działy matematyki to:
*logika i jej podstawy
*algebra
*geometria
*analiza
*topologia
*statystyka i rachunek prawdopodobieństwa
*matematyka stosowana
*badania około matematyczne
*matematyka dyskretna.

Często matematyka kojarzy nam się tylko i wyłącznie z trudnymi zadaniami i skomplikowanymi obliczeniami. Bliżej zgłębiając tą dziedzinę nauki odkrywamy jej piękno a jednocześnie widzimy jak jest potrzebna w życiu każdego z nas. Przez wiele ostatnich lat matematyka nie była przedmiotem obowiązkowym na maturze (obecnie nastąpiła zmiana  i uczniowie muszą ją zdawać). Przerwa w  obowiązku zdawania poczyniła spustoszenie w zasobach wiedzy uczniów. Nic dziwnego dlaczego wyniki z egzaminu są na tak niskim poziomie - dodaje Preply, oferująca  korepetycje z matematyki.
Matematyki zaczynamy uczyć się już od I klasy  szkoły podstawowej. Początki przekazywane są w formie zabawy. Zasady nauki przystosowane są do potrzeb i zdolności percepcyjnych młodych uczniów. Stopień trudności wzrasta wraz z poszerzającymi się możliwościami intelektualnymi. Podstawową zasadą jest dbałość o rozwój każdego dziecka. Zwraca się uwagę na poszerzenie wiedzy matematycznej poprzez ukazywanie zastosowań w życiu codziennym, rozbudzanie zainteresowań uczniów, porządkowanie zdobytych umiejętności, przygotowywanie do  konkursów oraz olimpiad matematycznych. Często opowiadając dzieciom różne ciekawe historie uczymy rozwiązywania prostych rebusów, krzyżówek i testów. W praktyce wykorzystujemy własności liczb, figur, wprowadzamy pojęcia powierzchni, objętości, czasu, wagi, temperatury, pieniędzy. Dzieci wprowadzane zabawą w arkana podstawowej matematyki nie zdają sobie sprawy, że już rozpoczęły naukę. Sprawia im to przyjemność i zachęca do rozwiązywania trudniejszych zadań. Zwraca się szczególną uwagę na :
*pracę zespołową
*pracę indywidualną z uczniem – pomoc w zrozumieniu materiału (niedopuszczalne jest pozostawianie ucznia "samemu sobie").

- Dziecko, które nie zdążyło zrozumieć podstaw odsuwa się w zabawie od rówieśników, traci chęć do pracy, nie pozna przyjemności i satysfakcji z nauki. W szkole podstawowej dzieci poznają zasady korzystanie z map, wykresów, uczą się przedstawiania danych w postaci graficznej, wykonują podstawowe obliczenia, uczą się zastosowań problemów matematycznych w praktyce.
Uczniowie na początku nauki matematyki zdani są w dużej mierze na pierwszych swoich nauczycieli. Jeżeli mają szczęście i trafią na zaangażowanych nauczycieli na pewno zainteresują się tą dziedziną nauki .Okres szkoły podstawowej można określić w przenośni oczywiście jako okres "zaprzyjaźniania się z matematyką" - dodaje Preply, platforma oferująca m.in. korepetycje z matematyki tutaj.

Przechodzimy zatem do następnego poziomu – nauki w gimnazjum, szkole średniej i na studiach.
Tutaj również bardzo ważnym ogniwem w nauczaniu jest dobry nauczyciel. Coraz większe wymagania stawia się natomiast uczniom oraz ich samodzielnej nauce.
Oto kilka praktycznych zasad w nauce matematyki :
* uczniowie powinni przyzwyczaić się do systematyczności – opuszczanie lekcji doprowadza do powstawania dużych zaległości a tym samym do zniechęcenia
*ważna jest sumienność w odrabianiu prac domowych
*jeżeli czegoś nie rozumie się należy zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub rodziców
*próbować rozwiązywać problemy matematyczne różnymi sposobami to ćwiczy samodzielne rozumowanie
*korzystać z narzędzi multimedialnych
*przywiązywać wagę do nauki wzorów matematycznych
*zwracać uwagę na zrozumienie zagadnienia a nie tylko zapamiętywanie
*zwracać uwagę na przydatność matematyki w życiu codziennym.

Nauka w gimnazjum to okres rosnącego wpływu na ucznia grup rówieśniczych. Rodzice muszą starać się aby nie pominąć tego ważnego okresu rozwoju.
Liceum i przygotowanie do matury wymaga na początku powtórzenia materiału z gimnazjum i usystematyzowaniu pojęć. Słabsi uczniowie powinni być nadal pod opieką szczególną nauczyciela. Należy również zachęcić lepszych uczniów do pomocy słabszym – zintegruje to dodatkowo klasę. Pomoc uczniowi to nie znaczy rozwiązywanie za ucznia pracy ale doprowadzenie do sytuacji kiedy samodzielnie potrafi on rozwiązać problem. Należy zwracać również uwagę, że istnieją różne sposoby rozwiązywania tego samego zadania. Ważną rolę odgrywają również organizowane konkursy , turnieje i olimpiady – pogłębia to wiedzę uczniów a także przygotowuje do studiów. Na każdym etapie nauczania nauczyciel powinien zorientować się jaki jest stan świadomości matematycznej każdego ucznia – jakich pojęć uczniowie nie rozumieją, jakie zadania są w stanie rozwiązywać. Matematyka jest nauką stopniowego poznawania problemów. Bez znajomości podstawowych zagadnień nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie przekazać uczniom wiedzy. Nie należy z definicji krytykować korepetycji. Cóż to bowiem są lekcje korepetycji – to nic innego jak indywidualny kontakt z uczniem, pomoc w zrozumieniu pojęć.

Studia dają dużo możliwości samodzielnego wybrania sposobu nauki. Gwarancją sukcesu studenta jest głównie praca nad sobą. Podstawowe zasady to:
*dużo czasu należy poświęcać na samodzielne ćwiczenia
*przywiązywać wagę do obecności na wykładach i ćwiczeniach
*duże ułatwienie to możliwość korzystania z własnych notatek
*przed kolokwiami  i egzaminami powtórzyć przerobione już wcześniej zadania
*systematyczność to klucz do osiągnięcia dobrych wyników
Stosowanie powyższych zasad powoduje mniej frustracji a jednocześnie lepsze osiągnięcia.

Reasumując – matematyki można się nauczyć a nawet ją polubić. Bez względu na wiek ucznia i poziom zaawansowania. Są nawet teorie, że matematyka jest  łatwiejsza do opanowania niż przedmioty humanistyczne. Rządzi się bowiem logiką rozumowania. Uczmy się więc matematyki – otworzy to nam drogę na studia nie tylko techniczne ale także ekonomiczne. Poznane zasady będziemy mogli wykorzystać w codziennym życiu. Więcej o matematyce przeczytasz tutaj.

Autor: Preply, platforma oferująca m.in. korepetycje z matematyki i innych przedmiotów ścisłych.

Słowa kluczowe: matematyka, preply, kurs do matury, korepetycje

Kursy przygotowawcze do matury

Popraw maturę z matematyki! Bezpłatny kurs w Akademii Morskiej Szczecin

Podobnie jak w ubiegłym roku Akademia Morska w Szczecinie przygotowuje bezpłatny kurs przygotowujący do poprawki matury z matematyki.

Przygotuj się do poprawki z matmy! Bezpłatny kurs w SAN Łódź

Społeczna Akademia Nauk zaprasza do udziału w bezpłatnym 3-tygodniowym kursie przygotowującym do egzaminu poprawkowego z matematyki.

Projekt "Geografia - lubię to" wystartuje 1 marca! Warszawa

Ostatni wykład odbędzie się 11 maja 2019 roku.

Kurs poprawkowy z matematyki w Wyższej Szkole Bankowej Chorzów

Zapisz się na bezpłatny kurs powtórkowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dlaczego warto korzystać z pomocy w rozwiązywaniu zadań?

Często możemy natknąć się na trudności i przeszkody. Dlatego warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z korzystania z pomocy w rozwiązywaniu zadań.

Wyprawka szkolna - w co się zaopatrzyć?

Zobacz, co uczniowie muszą posiadać w wyposażeniu, aby dobrze rozpocząć rok szkolny.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Akademia Europejska dla maturzystów - matura wos wiedza o społeczeństwie kurs testy przygotowanie uczelnia łazarskiego akademia europejska

Uczelnia Łazarskiego zaprasza maturzystów na bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z wiedzy o społeczeństwie.