zmień miasto

Czy powinno się zwiększyć minimalny próg punktowy na maturze?

Matura z każdym dniem zbliża się coraz bardziej, a uczniowie zastanawiają się, czy uda im się uzyskać minimalny próg punktowy, który pozwoli im zaliczyć wszystkie egzaminy i dostać się na wymarzone studia. Niestety, nie każdemu się udaje, a zdawalność jest co roku inna. Czy z tego powodu powinno się zwiększyć minimalny próg punktowy?

Czy próg 30% jest odpowiedni dla dzisiejszych uczniów?

Minimalny próg punktowy na każdej maturze na poziomie podstawowym wynosi na dzień dzisiejszy 30% z możliwych do uzyskania punktów. Wydaje się to bardzo mało, ponieważ to mniej niż 1/3, ale z drugiej strony wiele osób i tak nie jest w stanie przekroczyć tego progu punktowego. Dodatkowo, współcześnie nie trzeba mieć bardzo wysokich wyników, aby dostać się także na studia. Kończy się to tym, że na uczelnie wyższe idą osoby, które nie są odpowiednio wykształcone. Z tego powodu nie dają sobie rady i szybko rezygnują ze studiów.

To jest czynnik, przez który powinno się zwiększyć minimalny próg punktowy. Patrząc jednak zupełnie inaczej, można stwierdzić, że tych 30% nie wolno ruszać. Należy spoglądać uważnie na indywidualne predyspozycje każdego maturzysty z osobna. Uwidacznia się to w sytuacji, w której dana osoba jest humanistą, a nie jest postacią od przedmiotów ścisłych. I właśnie w ten sposób wyniki egzaminów wahają się. Rzadko zdarza się człowiek, który zalicza wszystko prawie na maksymalnych wynikach.

Co mogłoby dać zwiększenie minimalnego progu punktowego na maturze? Na pewno zwiększyłoby to poziom studentów w szkołach wyższych, co wpłynęłoby na pewno na edukację. Z drugiej strony zmieniłoby to indywidualne podejścia do każdego ucznia. Ograniczylibyśmy ich możliwość rozwijania się w jednej dziedzinie. Jednocześnie mogłoby się to bardzo źle odbić na przyszłych odkryciach naukowych.

Z tych właśnie powodów nie powinno się zwiększać wspomnianych wyżej 30%, ponieważ jest to bardzo optymalny próg punktowy, który pozwala zweryfikować, czy dana osoba umie cokolwiek, a jednocześnie pozostawia taką swobodę w rozwijaniu się także w innych dziedzinach.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama