zmień miasto

Czy warto iść do liceum?

Wybór odpowiedniej szkoły średniej to bardzo ważna decyzja w życiu ucznia, która może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodową młodego człowieka. Warto odpowiednio przemyśleć wszystkie opcje. W poniższym artykule przedstawiamy jedną z nich. Zobacz, czy warto iść do liceum!

Zobacz, jak wybrać liceum i co warto wiedzieć o szkole średniej!

Liceum ogólnokształcące to 3-letnia placówka, w której można zdobyć wykształcenie średnie. Nie uczy ona w praktyce konkretnego zawodu, jednak pozwala podejść do egzaminu dojrzałości, czyli do matury. Od roku szkolnego 2019/2020 będzie obowiązywać nowa podstawa programowa, dzięki której liceum stanie się 4-letnim etapem edukacji. Zapowiadane są także inne zmiany.

Jak wybrać liceum?

Aby być w pełni zadowolonym z wyboru szkoły średniej, trzeba wiedzieć, do jakiego liceum iść. Brać pod uwagę należy nie tylko poziom nauczania w placówce, ale także dojazd – łatwa i bezproblemowa droga do szkoły sprawi, że nie będziemy się męczyć przez te kilka lat. Warto wziąć pod uwagę także profile w liceum – dostępne są zazwyczaj klasy humanistyczne, matematyczne, językowe, sportowe i przyrodnicze. Pójście do odpowiedniego działu pozwoli nam się ukierunkować.

Czy warto iść do liceum?

Zdecydowanie warto, ponieważ jest to szkoła średnia, która pozwala uczniowi bardzo szybko otrzymać świadectwo maturalne i pójść na studia. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w ten sposób nie nauczymy się żadnego zawodu, co oznacza, że nie możemy liczyć tutaj na wiedzę specjalistyczną oraz na praktyki organizowane przez szkołę.

Co po liceum?

Istnieje kilka dróg, które wybierane są przez absolwentów liceów ogólnokształcących. Najpopularniejszą opcją jest pójście na studia i kontynuowanie edukacji przez następne kilka lat. Pozwala to rozwijać swoje umiejętności w upragnionej profesji. Są jednak także osoby, które nie wybierają szkoły wyższej, a idą od razu do pracy lub decydują się na kursy zawodowe i inne placówki policealne.

Liceum ogólnokształcące to nie jedyna opcja, którą możemy wybrać. Mamy do wyboru również technika i nowe "zawodówki". Zobacz, co warto wiedzieć o szkołach branżowych!

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama