Czy warto studiować zdalnie?

2023-05-18 22:26:23

Okres pandemii zmusił nas do szukania nowych rozwiązań, aby w bezpieczny sposób móc pracować, uczęszczać do szkoły, a nawet zdobywać dyplomy. Wiele uczelni prowadzi niektóre kierunki w trybie hybrydowym, gdzie tylko część zajęć odbywa się online. W szkolnictwie wyższym nie jest to jednak niczym nowym, ponieważ tego typu studia dostępne były w Polsce już od dłuższego czasu, ale od czasu lock downu ich oferta zaczęła się rozszerzać. Jak wyglądają studia zdalne oraz czy warto na nie uczęszczać?

Zobacz również: Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

studia zdalne

Jak wygląda studiowania zdalnie?

Studia zdalne odbywające się przez internet przed pandemią były tylko niewielką częścią oferty polskich jednostek dydaktycznych. Zamiast na wykładowych salach, wszystkie zajęcia i wykłady transmitowane są online. Można więc w nich uczestniczyć z dowolnego miejsca, wystarczy mieć ze sobą smartfon, laptop czy tablet z dostępem do szybkiego internetu. Część z nich nagrywana jest w formie wideo i zapisywana dla studentów, którzy mogą je odtworzyć w bardziej dogodnej dla siebie godzinie czy dniu. Jednak na konwersatoria czy ćwiczenia, które wymagają uczestnictwa, zawsze należy zalogować się o odpowiedniej godzinie, aby uczestniczyć w nich na żywo.

Dlaczego warto studiować online?

Fakt, że na studia prowadzone online można uczęszczać z dowolnego dla siebie miejsca, bez konieczności dojeżdżania np. na drugi koniec miasta, to największa zaleta takiego rozwiązania. Jest to spora oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie trzeba przeprowadzać się i wynajmować pokoju czy akademika, by móc uczęszczać na wymarzony kierunek. Ułatwia to także zapełnienie czasu pomiędzy zajęciami, tzw. "okienkami" - zamiast przechadzki po mieście czy szukania wolnego miejsca w kawiarni w oczekiwaniu na kolejne wykłady, można zając się domowymi obowiązkami lub w zaciszu swojego pokoju zrelaksować się i poczytać książkę.

Wady nauczania zdalnego

Studia zdalne to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą go zaoszczędzić jak najwięcej lub nie chcą przenosić się do innego miasta tylko po to, by móc uczęszczać na zajęcia. Nie doświadczy się jednak na nich tzw. "życia studenckiego" - czyli poznawania nowych osób, wspólnych wypadów integracyjnych, imprez czy spędzana czasu pomiędzy zajęciami. Dlatego osobom bardziej ekstrawertycznym może doskwierać brak kontaktu z wykładowcami czy innymi uczniami.

Problemem może także okazać się trudność w utrzymywaniu motywacji do aktywnego udziału w zajęciach i systematyczności. Będąc zalogowanym na platformie i znajdując się w swoim domu, można niezauważonym robić "w tle" wiele innych rzeczy niezwiązanych z przedmiotem, np. słuchać muzyki, oglądać filmy, przeglądać social media czy sprzątać. Wszystko to osłabia koncentracje oraz sprawia, że dużo mniej zapamiętuje się z wykładów. Studia zdalne wymagają więc dużo większej samokontroli i determinacji, aby skupiać się na nauce.

MS

fot. pixabay

źródła: studia.studentnews.pl, opinieouczelniach.pl

Słowa kluczowe: studia online, studia zdalne, jaki kierunek wybrać

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Praca dla absolwentów szkół średnich - jak znaleźć właściwą pracę, która będzie przyszłościowym wyborem? - praca dla studenta, GoWork,pl, praca po studiach, praca dla absolwenta

Wybór pierwszej pracy i ścieżki kariery zawodowej nie jest łatwy. Rynek obfituje w możliwości, ale skąd wiedzieć, które z nich będą najbardziej opłacalne?