Darmowe warsztaty dziennikarskie dla licealistów

2011-03-14 13:16:36

Czy istnieje news doskonały? Jak przeprowadzić dobry wywiad? Jak przekonać dziennikarza, by poinformował o naszej inicjatywie?

Poznacie odpowiedź na te i inne pytania, uczestnicząc w warsztatach dziennikarskich, realizowanych przez redakcję portalu historycznego Histmag.org podczas Targów Edukacyjnych w Krakowie i Łódzkiej Wiosny Młodych Historyków. Jeśli uczycie się w liceum lub studiujecie, możecie wziąć w nich udział za darmo! Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty odbędą się 24 marca (czwartek), w godz. 10.00-15.00, podczas 13. Targów Edukacyjnych w Krakowie (Hala Targów w Krakowie, ul. Centralna 41A) oraz 27 marca (niedziela) w godz. 14.00-19.00 podczas Łódzkiej Wiosny Młodych Historyków (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, ul. Kamińskiego 27a).

Program

1. News. Gdzie jest granica między informacją a opinią? Czy istnieje news doskonały? Skąd czerpać informacje? Gdzie kończy się dziennikarstwo, a zaczyna piar? Jak znaleźć dobrego newsa i, co najważniejsze, jak sprawić, by nasz tekst został opublikowany?

Uczestnicy warsztatu samodzielnie przygotują własny tekst dziennikarski. Na przykładach tekstów własnych oraz tych publikowanych w prasie nauczymy się, jak pisać i jak nie pisać newsów. Czeka nas ogrom pracy, a sukces nie jest wcale gwarantowany.

Tę część poprowadzi Łukasz Grzesiczak, koordynator działu recenzenckiego "Histmag.org", który w prasie publikuje regularnie od 1997 roku (m.in. „Dziennik Zachodni” i tygodnik „Przegląd”).

2. Wywiad. Główny nacisk położony zostanie na cele, funkcje, sposób przygotowania i przeprowadzania wywiadów. Jak przeprowadzać wywiad? Jak się do niego przygotować? Na co zwracać szczególną uwagę? Na co osoba prowadząca rozmowę może sobie pozwolić, a na co nie? Co zrobić aby nasz gość zbyt wcześnie nie skończył rozmowy?

Uczestnicy na podstawie otrzymanych materiałów (charakterystyki osób, wcześniejszych rozmów z nimi, cytatów) przygotują pytania do wywiadu. Na tej podstawie sporządzona zostanie lista błędów i wypaczeń, związanych z przeprowadzaniem rozmowy. Warsztaty wzbogacone zostaną o pomoce multimedialne (fragmenty udanych i mniej udanych wywiadów telewizyjnych i prasowych).

Zajęcia poprowadzi Sebastian Adamkiewicz, wieloletni publicysta i członek redakcji portalu Histmag.org.

3. PR. Jak dotrzeć do mediów z organizowaną przez siebie lub bliskich inicjatywą? Co warto, a czego nie warto robić w kontaktach z dziennikarzami?

Podczas tej części spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować dobrą informację prasową i do kogo przede wszystkim powinni ją kierować. Spróbują również przygotować własną informację kierowaną do mediów.

Spotkanie poprowadzi Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu "Histmag.org", dawniej współpracownik wielu mediów ogólnopolskich (m.in. „Gość Niedzielny”), regionalnych i lokalnych.

Jak wziąć udział w Warsztatach?

Prosimy o przesłanie do 17 marca włącznie maila na adres: m.swigon@histmag.org, zatytułowanego: „Warsztaty – Kraków” lub „Warsztaty – Łódź” (w zależności od tego, gdzie chcielibyście wziąć udział w warsztatach), zawierającego:

Imię, nazwisko, szkołę i klasę lub uczelnię i kierunek studiów oraz uzasadnienie o objętości do 2 tys. znaków, wyjaśniające, dlaczego zgłaszająca się osoba chciałaby wziąć udział w naszych warsztatach dziennikarskich.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 20 osób, które zaprosimy na warsztaty. Uczestnicy na zakończenie otrzymają specjalne zaświadczenie o udziale. Organizatorzy nie pokrywają kosztów ewentualnego dojazdu, noclegu lub wyżywienia.

Zapraszamy!

ip

Słowa kluczowe: warsztaty dziennikarskie licealiści studenci dziennikarstwo histmag news wywiad pr

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Jak wyglądają studia ratownictwa medycznego?

Dowiedz się gdzie najlepiej studiować ratownictwo medyczne, aby zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną na wysokim poziomie.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak przygotować się do próbnej matury?

Zobacz 6 kluczowych porad!

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane