Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

2023-04-20 15:46:21

Maturzyści coraz bardziej odczuwają presję dotyczącą egzaminów, ponieważ zbliżają się one wielkimi krokami. Jak mawiają, jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Jak odpowiednio podejść do matury? Jak osiągnąć sukces na egzaminie dojrzałości? Wystarczy zastosować kilka poniższych zasad.

Zobacz też: Niezbędnik każdego maturzysty. Harmonogram egzaminów maturalnych 2023.

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do maturyDekalog maturzysty - co robić, aby się powiodło?

  • Połowa sukcesu to rozpoczęcie nauki!

Zawsze najtrudniej jest zacząć. Motywacja do tego, aby wyciągnąć książki i przeczytać choć fragment notatek spada z każdą minutą rozmyślania nad ilością materiału do przyswojenia. Każda minuta nauki jest na wagę złota, ponieważ możemy tego nie odczuwać, ale część wiedzy zawsze w niej zostanie.

  • Nie nastawiaj się negatywnie

Pozytywne nastawienie do egzaminów jest kluczowe. Jeśli będziemy powtarzać w kółko "nie zdam" to nasz mózg tak uwierzy w tę myśl, że faktycznie tak się stanie. Nie twórz negatywnych scenariuszy, a to pozwoli na bardziej efektywną naukę i pełne skupienie w trakcie egzaminu.

  • Ustal swój cel

Bardzo pomocne w nauce może być opracowanie konkretnego planu. Jakie informacje są najważniejsze, a które mogą stanowić jedynie przydatny dodatek? Na którym przedmiocie musisz skupić się najbardziej, aby wynik egzaminu był satysfakcjonujący? Z jaką dziedziną lub tematem masz największy problem i na czym on polega? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zawęzić krąg materiału do przyswojenia w ostatnich tygodniach przed maturą.

  • Wyeliminuj bodźce

W momencie, kiedy już zmusimy się do nauki, warto wyeliminować z otoczenia wszystko, co może odwrócić naszą uwagę. Wyłącz telefon, zadbaj o to, aby nikt ci nie przeszkadzał. Ważne jest też, aby często robić przerwy.

  • Znajdź technikę nauki, która będzie dla ciebie najlepsza

Można się uczyć na wiele sposobów. Jedni wolą czytać tekst ciągły, drudzy uczą się poprzez słuchanie, a jeszcze inni wolą sporządzać mapy myśli i notatki graficzne, które zapamiętają wzrokowo. Wypróbuj te techniki i sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najbardziej efektywna.

  • Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Brzmi błaho, ale jest to jedna z ważniejszych rzeczy podczas nauki. Warto zadbać o to, aby zorganizować sobie odpowiednio miejsce do przyswajania materiału. Jedni bardziej skupią się w zaciszu własnego domu, zamknięci w czterech ścianach. Można uczyć się także w kawiarni, przy dobrej kawie. Dla niektórych dobrym sposobem będzie nauka na łonie natury - w parku, nad rzeką czy nad jeziorem.

  • Utrzymaj odpowiednią dietę

Przed rozpoczęciem nauki oraz w ogóle w trakcie przygotowań do egzaminów maturalnych istotne jest, aby pamiętać o zdrowej diecie. Nauka z pustym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ organizm będzie zbyt skupiony na uczuciu głodu. Jedzenie dostarcza niezbędnej do życia energii, a co za tym idzie mózg pracuje lepiej.

  • Wysypiaj się

To jest bardzo oczywiste, jednak w natłoku stresu i presji przed egzaminami często o tym zapominamy. Odpowiednia ilość snu może znacznie wpłynąć na naszą koncentrację i samopoczucie nie tylko w trakcie nauki, ale także na egzaminach. Po odpoczynku mózg zacznie pracować na nowo, będzie zregenerowany i gotowy do pracy w pełnym skupieniu.

  • Korzystaj z mnemotechnik

Mnemotechniki to inaczej techniki skutecznego zapamiętywania. Choć niektóre są bardzo absurdalne, charakteryzują się ogromną skutecznością. Warto więc zapoznać się z tymi technikami i wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie.

  • Staraj się nie stresować

Stresu nigdy nie pozbędziemy się w całości. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu na ważne dla nas wydarzenia. Wielu ludzi ma tendencję do odczuwania stresu paraliżującego, czyli tego, który potrafi nas bardzo ograniczyć. Przed egzaminem zadbaj o odprężenie, aby ze świeżą głową podejść do matury i dać z siebie wszystko!

KD

fot. pexels

Źródło: ans-elblag.pl

Słowa kluczowe: matura, podejście do matury, egzamin maturalny, nauka, egzamin

Porady - Matura od A do Z

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

Czy laureaci i finaliści olimpiad muszą pisać maturę?

Sprawdź, na jakich warunkach można zostać zwolnionym z pisania matury 2021/2022.

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak się uczyć, by wykorzystać potencjał swojego mózgu?

Jak działa ludzka pamięć i co robić, aby lepiej zapamiętywać?

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Maturzysto, możesz odzyskać opłatę rekrutacyjną - maturzysta student opłata rekrutacyjna nabór zwrot pieniędzy

Osoby, które uzyskały zbyt mało punktów z matury i wiedzą już, że przez to nie dostaną się na wybrany kierunek, mogą wycofać się z niego przed rozpoczęciem naboru.