Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

2023-04-20 15:46:21

Maturzyści coraz bardziej odczuwają presję dotyczącą egzaminów, ponieważ zbliżają się one wielkimi krokami. Jak mawiają, jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Jak odpowiednio podejść do matury? Jak osiągnąć sukces na egzaminie dojrzałości? Wystarczy zastosować kilka poniższych zasad.

Zobacz też: Niezbędnik każdego maturzysty. Harmonogram egzaminów maturalnych 2023.

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do maturyDekalog maturzysty - co robić, aby się powiodło?

  • Połowa sukcesu to rozpoczęcie nauki!

Zawsze najtrudniej jest zacząć. Motywacja do tego, aby wyciągnąć książki i przeczytać choć fragment notatek spada z każdą minutą rozmyślania nad ilością materiału do przyswojenia. Każda minuta nauki jest na wagę złota, ponieważ możemy tego nie odczuwać, ale część wiedzy zawsze w niej zostanie.

  • Nie nastawiaj się negatywnie

Pozytywne nastawienie do egzaminów jest kluczowe. Jeśli będziemy powtarzać w kółko "nie zdam" to nasz mózg tak uwierzy w tę myśl, że faktycznie tak się stanie. Nie twórz negatywnych scenariuszy, a to pozwoli na bardziej efektywną naukę i pełne skupienie w trakcie egzaminu.

  • Ustal swój cel

Bardzo pomocne w nauce może być opracowanie konkretnego planu. Jakie informacje są najważniejsze, a które mogą stanowić jedynie przydatny dodatek? Na którym przedmiocie musisz skupić się najbardziej, aby wynik egzaminu był satysfakcjonujący? Z jaką dziedziną lub tematem masz największy problem i na czym on polega? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zawęzić krąg materiału do przyswojenia w ostatnich tygodniach przed maturą.

  • Wyeliminuj bodźce

W momencie, kiedy już zmusimy się do nauki, warto wyeliminować z otoczenia wszystko, co może odwrócić naszą uwagę. Wyłącz telefon, zadbaj o to, aby nikt ci nie przeszkadzał. Ważne jest też, aby często robić przerwy.

  • Znajdź technikę nauki, która będzie dla ciebie najlepsza

Można się uczyć na wiele sposobów. Jedni wolą czytać tekst ciągły, drudzy uczą się poprzez słuchanie, a jeszcze inni wolą sporządzać mapy myśli i notatki graficzne, które zapamiętają wzrokowo. Wypróbuj te techniki i sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najbardziej efektywna.

  • Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Brzmi błaho, ale jest to jedna z ważniejszych rzeczy podczas nauki. Warto zadbać o to, aby zorganizować sobie odpowiednio miejsce do przyswajania materiału. Jedni bardziej skupią się w zaciszu własnego domu, zamknięci w czterech ścianach. Można uczyć się także w kawiarni, przy dobrej kawie. Dla niektórych dobrym sposobem będzie nauka na łonie natury - w parku, nad rzeką czy nad jeziorem.

  • Utrzymaj odpowiednią dietę

Przed rozpoczęciem nauki oraz w ogóle w trakcie przygotowań do egzaminów maturalnych istotne jest, aby pamiętać o zdrowej diecie. Nauka z pustym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ organizm będzie zbyt skupiony na uczuciu głodu. Jedzenie dostarcza niezbędnej do życia energii, a co za tym idzie mózg pracuje lepiej.

  • Wysypiaj się

To jest bardzo oczywiste, jednak w natłoku stresu i presji przed egzaminami często o tym zapominamy. Odpowiednia ilość snu może znacznie wpłynąć na naszą koncentrację i samopoczucie nie tylko w trakcie nauki, ale także na egzaminach. Po odpoczynku mózg zacznie pracować na nowo, będzie zregenerowany i gotowy do pracy w pełnym skupieniu.

  • Korzystaj z mnemotechnik

Mnemotechniki to inaczej techniki skutecznego zapamiętywania. Choć niektóre są bardzo absurdalne, charakteryzują się ogromną skutecznością. Warto więc zapoznać się z tymi technikami i wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie.

  • Staraj się nie stresować

Stresu nigdy nie pozbędziemy się w całości. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu na ważne dla nas wydarzenia. Wielu ludzi ma tendencję do odczuwania stresu paraliżującego, czyli tego, który potrafi nas bardzo ograniczyć. Przed egzaminem zadbaj o odprężenie, aby ze świeżą głową podejść do matury i dać z siebie wszystko!

KD

fot. pexels

Źródło: ans-elblag.pl

Słowa kluczowe: matura, podejście do matury, egzamin maturalny, nauka, egzamin

Porady - Matura od A do Z

Czy laureaci i finaliści olimpiad muszą pisać maturę?

Sprawdź, na jakich warunkach można zostać zwolnionym z pisania matury 2021/2022.

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

Gap year - czy warto się na to zdecydować?

Czym jest gap year? Czy zawsze przynosi korzyści?

Czy studia tuż po maturze są konieczne?

Ostatni rok szkoły średniej to najwyższy czas na podjęcie decyzji zawodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poprawa matury 2021 - harmonogram egzaminów poprawkowych

Zobacz, kiedy poznamy wyniki egzaminu dojrzałości.

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane