zmień miasto

Dlaczego w polskich szkołach brakuje nauczycieli?

Od długiego czasu dyrektorzy polskich szkół borykali się z problemami kadrowymi w placówkach. Po oficjalnym rozpoczęciu roku 2018/2019 przez uczniów nauczycieli nadal brakuje. W poniższym artykule przedstawiamy fakty, które spowodowały, że niektóre szkoły potrzebują więcej pedagogów.

Zobacz, czym są spowodowane braki kadrowe w polskich szkołach!

Brak nauczycieli

W roku szkolnym 2018/2019 nauczyciele nie mogą narzekać na brak interesujących ofert pracy, które są związane z ich specjalizacją. Najbardziej poszukiwane są przedszkolanki i angliści. Dyrektorzy potrzebują również w swoich placówkach nauczycieli od doradztwa zawodowego, języka hiszpańskiego, matematyki, informatyki, fizyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, techniki, wychowania do życia w rodzinie oraz od edukacji do bezpieczeństwa.

Próba rozwiązania problemu

Problemy kadrowe w szkołach zostały już przewidziane wcześniej, dlatego stworzono zbiorczą bazę, w której każdy pedagog może sprawdzić oferty pracy w polskich szkołach. Niestety, ten pomysł wcale nie ratuje sytuacji dzisiejszych "podstawówek".

Co spowodowało problemy kadrowe w szkołach?

Podstawową przyczyną braku nauczycieli w placówkach jest reforma oświaty - na jej skutek zlikwidowano gimnazja, dodając do szkół podstawowych siódme i ósme klasy. Dyrektorzy z tego powodu muszą poszerzać grono pedagogiczne, które będzie w stanie uczyć dzieci na nowej podstawie programowej.

To jednak nie wszystko! Nauczycieli na rynku pracy jest sporo, lecz nie chcą być oni zatrudnieni na krótkich umowach z niskimi płacami, które im się najczęściej oferuje. Dodatkowo, spotykana jest tzw. praca na zastępstwo - nie jest ona w stanie zapewnić pedagogowi źródło zarobku na dłuższy czas, co także powoduje braki kadrowe w szkołach.

Dyrektorzy mają problem ze znalezieniem pracowników też ze względu na zakaz dorabiania, którym pedagodzy są często objeci. Taki nauczyciel może pracować w drugiej placówce tylko za pozwoleniem swojego przełożonego, który rzadko wyraża zgodę na tego typu pracę.

Rozwiązaniem powyższych problemów może okazać się planowana podwyżka dla nauczycieli, czyli tzw. 500+ dla pedagogów.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Aktualności

Matura z geografii 2020 - arkusze CKE

Co roku geografia jest jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych przez maturzystów. Sprawdźcie, jak poszedł wam egzamin z geografii!

Dzień Otwarty ONLINE w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Poznaj harmonogram wydarzenia, dzięki któremu poznasz zalety studiowania w warszawskiej ALK.

Wirtualne Dni Otwarte Uniwersytetu Rolniczego - 24-28 czerwca 2020

Poznaj ofertę Uczelni i poznaj ją od środka!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura z języka niemieckiego 2020 - arkusze CKE - poziom podstawowy i rozszerzony

Dziś czas na maturę z języka niemieckiego. Rano uczniowie przystąpią do egzaminu na poziomie podstawowym, a o 14:00 napiszą test na poziomie rozszerzonym.

Spotkanie online z Socjokryminologią w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [Lipiec 2020]

Poznaj kolejny ciekawy kierunek studiów w łódzkiej SAN!

Krakowskie Szkoły Artystyczne - rekrutacja w 2020 r.

Poznaj kierunki i szczegóły oferty edukacyjnej Krakowskich Szkół Artystycznych!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama