Egzamin ósmoklasisty 2019: terminy, przebieg, zasady

2018-08-27 11:18:38

W 2019 roku uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.  Poniżej znajdziesz wszystkie podstawowe informacje dotyczące terminów, przebiegu i przedmiotów obowiązujących.

Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty 2019 - przedmioty

Egzamin ósmoklasisty 2019 jest obowiązkowy, jednak minimalny limit punktów do uzyskania nie został określony. Przeprowadzany jest on w formie pisemnej i w latach 2019-2021 składać się będzie z trzech przedmiotów podstawowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od 2022 roku każdy uczeń będzie miał obowiązek wyboru jednego przedmiotu dodatkowego. Będą nimi biologia, chemia, fizyka, geografia i historia. W arkuszu egzaminacyjnym znajdować się będą zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Przebieg sprawdzianu ósmoklasisty 2019

Sprawdzian ósmoklasty 2019 trwa trzy dni. Pierwszego dnia uczniowie przystępują do egzaminu z języka polskiego, drugiego z matematyki, a trzeciego z języka obcego. Podczas rozwiązywania zadań nie wolno korzystać z pomocy słowników i kalkulatorów. Na salę można wnieść jedynie długopis lub pióro z czarnym atramentem oraz linijkę na egzamin z matematyki.

Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a z języka obcego 90 minut. Testy z przedmiotów dodatkowych przeprowadzane od 2022 roku również będą trwały 90 minut. Do egzaminu nie wlicza się czasu potrzebnego na sprawdzenie poprawności odpowiedzi przeniesionych na kartę odpowiedzi (5 minut). Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają prawo do dłuższego czasu trwania egzaminu. W ich wypadku test z języka polskiego będzie wydłużony do 180 minut, z matematyki do 150 minut, a z języka obcego do 135 minut.

Finaliści i laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim z przedmiotu obowiązującego na egzaminie ósmoklasisty są zwolnieni z jego zdawania oraz otrzymują z niego najwyższą liczbę punktów.

Egzamin ósmoklasisty 2019 - terminy

Egzamin ósmoklasisty 2019 przeprowadzany będzie w dwóch terminach: głównym i dodatkowym. Do drugiego z nich przystępują uczniowie, którzy nie mogli pojawić się w pierwszym terminie z przyczyn zdrowotnych lub losowych. W roku 2019 egzamin z języka polskiego odbędzie się 15 kwietnia, z matematyki 16 kwietnia, a z języka obecego  17 kwietnia. Każdy z nich zacznie się o godzinie 9.00. W dodatkowym terminie sprawdzian z języka polskiego odbędzie się 3 czerwca, z matematyki 4 czerwca, a z języka obcego 5 czerwca. Rozpoczną się one o godzinie 11.00.

Wyniki egzaminu uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego. Będą one podane w formie procentowej oraz centylowej, która umożliwi porównanie swojego wyniku z innymi uczniami w całym kraju. Absolwenci ósmych klas szkół podstawowych będą mogli ubiegać się o przyjęcie do 4-letniego liceum, 5-letniego technikum lub 3-letniej szkoły branżowej I stopnia.

PO

fot. www.pexels.com

źródło: https://cke.gov.pl/

Słowa kluczowe: egzamin ósmoklasisty 2019, sprawdzian ósmoklasisty 2019

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane