zmień miasto

Egzamin ósmoklasisty 2019 - wyniki i statystyki

Egzamin ósmoklasisty w 2019 roku odbył się w dniach 15-17 kwietnia. Był to pierwszy egzamin ósmoklasisty od 2012 roku. Testy udało się przeprowadzić bez większych przeszkód, pomimo trwającego jeszcze wtedy strajku nauczycieli. 16 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019. Zobaczmy, jak poradzili sobie polscy uczniowie w szkołach podstawowych!

Uczeń piszący egzamin

Co sprawdziły egzaminy?

Testy ósmoklasisty organizowane są po to, aby sprawdzić umiejętności uczniów, jakie powinni posiadać kończąc szkołę podstawową. Egzaminowani bardzo dobrze poradzili sobie z analizą tekstów kultury i wykorzystania zawartych w nich informacji w ramach arkuszy z języka polskiego. Wyszukiwanie potrzebnych informacji w tekście nieliterackim i wnioskowanie poszło im już jednak nieco gorzej.

W trakcie egzaminu z matematyki, uczniowie wykazali się dobrą umiejętnością wykonywania obliczeń oraz wykorzystania tych umiejętności w sytuacjach praktycznych. Mieli jednak pewne trudności z opracowywaniem strategii rozwiązania zadań z geometrii.

Podczas sprawdzianu umiejętności języka angielskiego, egzaminowani wykazali się dobrym rozumieniem tekstów pisanych, za to słabiej poradzili sobie z stosowaniem środków językowych.

Średnie wyniki egzaminów

Do  testów  przystąpiło ponad 372 tys. uczniów 8. klasy szkoły podstawowej. Większość zdających jako język obcy nowożytny wybrało język angielski (95,1%). Drugą najpopularniejszą opcją okazał się j. niemiecki (4,4%) a następnie j. rosyjski (0,4%) oraz inne języki (0,1%). Oto jak wyglądają średnie wyniki:

  • J. polski 63%
  • Matematyka 45%
  • J. angielski (podstawa) 59%
  • J. niemiecki (podstawa) 42%

Więcej szczegółów i statystyk, można znaleźć w oficjalnych dokumentach udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

KSK

fot. Pixabay.com

Źródło: cke.gov.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama