Egzamin zawodowy 2019: terminy, przebieg, zasady

2018-08-29 11:19:54

Egzamin zawodowy 2019 przeprowadzany jest według nowej podstawy programowej wprowadzonej w życie w 2017 roku. Poniżej znajdziesz wszystkie podstawowe informacje, takie jak terminy, przebieg i zasady obowiązujące podczas testu.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o egzaminie zawodowym w roku szkolnym 2018/2019.

Kto może przystąpić do egzaminu zawodowego?

Do egzaminu zawodowego w 2019 roku przystępują uczniowie branżowych szkół I stopnia, 4-letnich techników oraz szkół policealnych. W kolejnych latach do egzaminu będą mogły podejść również osoby, które ukończyły 5-letnie technikum, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, kwalifikacyjne kursy zawodowe, a także wszyscy kończący praktyczną naukę zawodu. Egzamin zawodowy może być także przeprowadzony w trybie eksternistycznym.

Finaliści i laureaci turniejów i olimpiad związanych ze swoim obszarem zawodowym są zwolnieni z części pisemnej egzaminu i otrzymują z niej najwyższą liczbę punktów.

Harmonogram egzaminu zawodowego oraz składania wniosków

Egzamin zawodowy przeprowadzany jest w sesji zimowej i letniej. Test pisemny w sesji zimowej odbędzie się 10 stycznia 2019 roku. Część praktyczna w modelu "d" wyznaczona jest na 9 stycznia, a w modelach "w", "wk" oraz "dk" od 11 stycznia do 16 lutego 2019 roku. Wyniki zimowych egzaminów będą ogłoszone 22 marca. Egzamin pisemny w sesji letniej odbędzie się 18 czerwca 2019 roku, natomiast praktyczny w modelu "d" 17 czerwca oraz w modelach "w", "wk", "dk" od 21 czerwca do 4 lipca 2019 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 30 sierpnia. 

Inne terminy obowiązują osoby, które zdają egzamin dla kwalifikacji Z.22, MS.20 oraz Z.23, MS.21. Dla kwalifikacji Z.22, MS.20 część pisemna odbędzie się 7 maja 2019 roku, natomiast praktyczna w modelu "w" od 8 do 25 maja 2019 roku. Dla kwalifikacji Z.23, MS.21 termin części pisemnej został wyznaczony na 5 czerwca 2019 roku, natomiast praktycznej w modelu "d" na 6 czerwca 2019 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 21 czerwca.

Aby przystąpić do egzaminu w sesji zimowej, deklarację należy złożyć do 9 września 2018 roku, z kolei w sesji letniej do 18 lutego 2019 roku. Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu w sesji zimowej, muszą dostarczyć deklarację 7 dni po otrzymaniu wyników, czyli do 29 marca 2019 roku. Osoby przystępujące do egzaminu w trybie eksternistycznym muszą złożyć wniosek do 31 stycznia, jeśli przystępują do niego w danym roku oraz do 30 września, jeśli w roku następnym.

Jak wygląda częśc pisemna i praktyczna egzaminu zawodowego?

Część pisemna trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych. Może być przeprowadzona w formie tradycyjnej oraz na komputerze. Z kolei część praktyczna trwa od 120 do 240 minut. Egzaminowany ma do wykonania zadanie znajdujące się na arkuszu. Musi je zrealizować na swoim stanowisku. Ma on dodotakowe 10 minut na zapoznanie się zarówno z arkuszem, jak i swoim miejscem pracy. Etap ten nie wlicza sie do ogólnego czasu trwania egzaminu. Aby zdać część pisemną, należy uzyskać co najmniej 50% punktów, natomiast do zaliczenia części praktycznej trzeba uzyskać wynik co namniej 75%.

Wszystkie osoby, które zdały egzamin zawodowy, otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie oraz dyplom. Można również ubiegać się o Europass – Suplement do Dyplomu ‎Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który zawiera dodatkowe informacje, przydatne między innymi podczas ubiegania się o pracę za granicą. 

PO

fot.www.pixabay.com

żródło: www.cke.gov.pl

Słowa kluczowe: egzamin zawodowy 2019, testy zawodowe 2019, terminy egzaminów zawodowych

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
15 branż, w których maturzyści znajdą pracę - co po maturze praca jakie kierunki studiów wybrać praca absolwenci

W jakiej branży tegorocznym maturzystom najłatwiej będzie w przyszłości znaleźć pracę?