Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

2021-01-28 13:38:26

Osoby szukające praktycznego kierunku, który przyda się na wielu stanowiskach, często decydują się na studiowanie ekonomii. Jest to dobry wybór dla każdego, kto chce lepiej poznać tajniki przedsiębiorczości, biznesu i finansów. Ekonomia uczy, między innymi, jak prowadzić własną działalność, czy zarządzać budżetem w firmie. Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, aby się dostać oraz jak wyglądają studia na tym kierunku.

Zobacz też: Co trzeba wiedzieć o studiowaniu biotechnologii?

EkonomiaW skrócie:

  • Wymagania na studia ekonomiczne najczęściej obejmują maturę z matematyki, języka obcego i jednego przedmiotu humanistycznego.
  • Na tym kierunku spotkamy się z takimi specjalizacjami jak, między innymi, prawo w biznesie, prawo podatkowe czy gospodarka światowa.
  • Warto łączyć ekonomię z innymi studiami, np. z prawem lub finansami i rachunkowością.
  • Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę w różnych przedsiębiorstwach, bankach czy zakładach ubezpieczeniowych.

Ekonomia – wymagane przedmioty na maturze

Od kandydatów na studia ekonomiczne oczekuje się dobrze zdanej matury z trzech przedmiotów. Przede wszystkim jest to matematyka. Większość uczelni w Polsce przyjmuje osoby, które pisały jedynie podstawę, ale warto pamiętać, iż rozszerzenie jest zwykle liczone o wiele korzystniej. Czasami jednak wymagana jest matematyka na poziomie rozszerzonym. Spotkamy się z tym np. na Uniwersytecie Warszawskim.

W procesie rekrutacji na ekonomię liczy się też język obcy. Zazwyczaj uczelnie nie wyszczególniają, czy ma to być angielski czy niemiecki. W tej kwestii studenci mogą wybrać, który język chcą podać. Wymagany jest także jeden przedmiot humanistyczny. Najczęściej oznacza to język polski, geografię lub wiedzę o społeczeństwie.

Przedmioty i specjalizacje na ekonomii

Studiowanie tego kierunku wiąże się z nauką przedmiotów zarówno bardziej teoretycznych, jak i tych, które dotyczą konkretnych dziedzin ekonomii. Możemy oczekiwać zajęć takich jak: ekonometria, mikroekonomia, makroekonomia, matematyka, prawo gospodarcze czy podstawy prawa podatkowego.

Podczas studiów wybieramy też specjalizację, dzięki której lepiej poznamy dany obszar kierunku. Uniwersytet Wrocławski oferuje nam:

  • prawo w biznesie
  • prawo podatkowe
  • finanse i rachunkowość
  • ekonomię innowacji
  • gospodarkę światową.

Dzięki specjalizacji studenci mają bardziej konkretną wiedzę z danej dziedziny, co może się przydać podczas późniejszego szukania pracy.

Czy warto łączyć ekonomię z innymi studiami?

Ekonomia to dość szeroka nauka. To oznacza, że nawet wybór specjalizacji może nie być wystarczający, aby posiąść bardziej szczegółową wiedzę z obszaru, który nas interesuje. Z tego względu, niektórzy decydują się na łączenie studiów z drugim kierunkiem. Najczęstszym wyborem jest prawo, jako że może to być dobre uzupełnienie tych informacji, które na ekonomii podawane są w wersji podstawowej.

Zobacz też: Jak wygląda studiowanie prawa?

Warto też pomyśleć o finansach i rachunkowości. Na większości uczelni w Polsce jest już taka specjalizacja, jednak wiadomo, że nie nauczy ona nas tyle, co odrębny kierunek. Te studia mogą być dobrym wyborem przede wszystkim dla osób zainteresowanych księgowością i matematyką.

Ekonomia – perspektywy zawodowe

Ekonomia to jeden z najbardziej praktycznych i przydatnych kierunków studiów. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w wielu różnych firmach, jako że niemal każda branża na rynku potrzebuje specjalisty od finansów. Po skończeniu edukacji warto rozejrzeć się za ofertami pracy w miejscach takich jak banki, biura rachunkowe i zakłady ubezpieczeniowe. Osoby legitymujące się dyplomem ekonomii często dostają posady jako księgowi, analitycy finansowi czy doradcy inwestycyjni. Zatem perspektywy zawodowe po tych studiach są dość szerokie.

JS

fot. Karolina Grabowska z Pexels

Słowa kluczowe: studia ekonomiczne, wymagania, przedmioty, specjalizacje, praca

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Biologia - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy warto studiować biologię.

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zarządzanie - czego się spodziewać, wybierając te studia?

Zarządzanie jest kierunkiem dosyć uniwersalnym. Sprawdźcie, dlaczego?

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane