zmień miasto

Fakultet w szkole średniej - czy powinniśmy się go trzymać?

Fakultet był kiedyś bardzo popularną sprawą, ponieważ każdy w szkole średniej musiał wybrać sobie 2-3 przedmioty, które planował zdawać na maturze. Często w przypadku humanistycznych nauk był to język polski, historia i wiedza o społeczeństwie, a w przypadku ścisłych: matematyk, fizyka, chemia. Sprawa jednak zmieniła się po jakimś czasie po reformie edukacji w Polsce.

Czy musimy zdawać na maturze przedmioty, które mamy na fakultecie w rozszerzeniu?

Na dzień dzisiejszy nadal można wybierać sobie fakultety w szkole średniej, jednak trzeba uważać w tej kwestii, gdy zapisujemy się do danej szkoły. Jest to ważna kwestia z tego względu, że czasami przedmioty w rozszerzeniu mogą nam zostać narzucone, co sprawi, że będziemy uziemieni do końca liceum lub technikum. Taka sytuacja zdarza się często, gdyż wiele osób po tym, jak nie dostało się do jednej klasy, zapisują się do drugiej, żeby tylko dostać się do danej szkoły. Sytuacja kończy się tym, że trafiają oni na niezwiązany z nimi kierunek.

Niektórzy pytają w takich sytuacjach, czy obowiązkiem jest zdawanie na maturze przedmiotów, które mają na fakultecie? Odpowiedź brzmi "nie". Warto jednak je wziąć pod uwagę, żeby nie okazało się, że tracimy na nie czas. W końcu potrzebujemy coś zdawać na maturze w rozszerzeniu, a tu mamy tę wiedzę przyswajaną na bieżąco.

Z drugiej strony nie możemy jednak zmuszać się do zdawania przedmiotu, w którym w ogóle się nie czujemy. Dlatego warto pomyśleć też o tym, żeby samemu spróbować się przygotować do przedmiotu, który chcemy zdawać. To też jest możliwe, a bardzo często ma miejsce taka sytuacja w klasach humanistycznych, w których zdarzają się osoby chcące pójść w kierunku matematyki. Warto się zainteresować darmowymi kursami maturalnymi organizowanymi przez niektóre uczelnie lub inne organizacje. Mogą one nam pomóc w podszkoleniu się. Dodatkowo, korepetycje mogą być także dobrym pomysłem.

Trzymanie się fakultetów jest na pewno mądrym rozwiązaniem, które pozwoli nam się w najlepszy sposób przygotować do matur. Nie jest to jednak obowiązek, więc powinniśmy się kierować bardziej naszym sercem. Jeśli czujemy, że inny przedmiot jest nam bliższy, nie bójmy się do niego podejść, ponieważ najważniejsze jest spełnianie własnych marzeń i osobista satysfakcja.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama