Ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021. Zmiany terminów

2020-11-24 09:15:42

Ferie zimowe to dwutygodniowa przerwa od nauki, która zazwyczaj rozpoczyna się w połowie stycznia i kończy się pod koniec lutego. Przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, MEN zawsze publikuje "Kalendarz roku szkolnego" - dokument, w którym znajdują się m.in. terminy ferii dla poszczególnych województw. Planując organizację roku szkolnego 2020/2021 zakładano, że okres ferii zimowych rozpocznie się 18 stycznia i zakończy 28 lutego. W tym roku doszło jednak do reorganizacji harmonogramu. Skąd te zmiany?

Sprawdź: Harmonogram matur 2021.

W skrócie:

  • Przyczyną zmian terminu są działania zapobiegające rozpowszechnianiu się wirusa COVID-19.
  • Nowy termin ferii zimowych dla uczniów z całego kraju to 4-17 stycznia 2021 r.
  • Cała przerwa zimowa potrwa od 23 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.
  • Podczas ferii nie można organizować oraz brać udziału w wyjazdach zorganizowanych.

Dlaczego zmieniono termin ferii zimowych 2020/2021?

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 bardzo szybko zweryfikowała trafność wakacyjnych planów MEN, które jest odpowiedzialne za organizację roku szkolnego. Ciągły wzrost zachorowań i nieczęsta stabilizacja statystyk zakażeń doprowadziły do tego, że 21 listopada 2020 r. rząd poinformował m.in. o nowych ustaleniach dot. reorganizacji obecnego roku szkolnego, w tym zmianie daty ferii zimowych dla uczniów pochodzących ze wszystkich województw.

Kiedy odbędą się ferie i ile potrwa tegoroczna przerwa zimowa?

W roku szkolnym 2020/2021 ferie zimowe zostały przeniesione na początek nowego roku i będą trwały od 4 do 17 stycznia 2021 r. Tegoroczna przerwa stanowi przedłużenie przerwy świątecznej, która rozpoczyna się 23 grudnia (środa) i kończy się 31 grudnia (czwartek). W związku z tym, że 1 stycznia jest dniem wolnym od zajęć, a 2 i 3 stycznia wypada w weekend, to przerwa zimowa w roku szkolnym 2020/2021 będzie trwała nieprzerwanie przez 26 dni (od 23 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.).

Nowe obostrzenia rządowe wprowadzone nie tylko na czas ferii zimowych

Do najważniejszych zmian związanych z feriami zimowymi należy zakaz uczestnictwa w wyjazdach zorganizowanych na terenie kraju. Z tego powodu rząd zapowiada rekompensaty dla polskich przedsiębiorców z branży turystycznej. Nie wspomniano nic o konkretnych kwotach czy terminach. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku organizacji ferii zimowych za granicą. Tego typu wyjazdy również zostały uniemożliwione.  Nie poruszono wątku wyjazdów prywatnych, choć nie jest pewne czy mogą dojść do skutku, co wiąże się bezpośrednio z ograniczeniami działalności branży hotelarskiej.

21 listopada rząd udostępnił również listę planowanych zmian, związanych z projektem: "100 dni solidarności". Wśród nich znalazła się m.in. propozycja powrotu do trzech stref klasyfikujących poziom zachorowań na koronawirusa, uwzględniający wprowadzenie w życie tak zwanej: "Narodowej kwarantanny". Pozostałe informacje dotyczące najnowszych zmian w Polsce najłatwiej znaleźć na stronie gov.pl oraz na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych przedstawicieli poszczególnych ministerstw.

Zobacz też: Zmiany na maturze 2020/2021.

KK

fot. Tim Gouw z Pexels; Twitter

źródło: facebook.com/kancelaria.premiera; gov.pl

Słowa kluczowe: ferie zimowe w 2021 terminy, ferie zimowe w Polsce 2021, ferie zimowe 2021 za granicą

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Harmonogram egzaminów maturalnych 2024

Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości - próbna matura z języków obcych - egamin mauralny, maturzyści, egzamin ustny, przygotowanie do matury, korepetycje

Przygotowując uczniów do egzaminu ustnego, warto zwrócić uwagę na te elementy, za które można uzyskać największą ilość punktów.