zmień miasto

Gap year, czyli każda decyzja musi być przemyślana

"Gap year", tak zwana przerwa w edukacji, w Polsce stale zyskuje na popularności. Dlaczego młodzi ludzie odkładają decyzję o podjęciu studiów?

gap yearCzym jest gap year?

Kończąc szkołę średnią, maturzyści często nadal nie mają planów na przyszłość i pomysłów na siebie. Winne nie jest lenistwo czy miganie się od obowiązków - wręcz przeciwnie, myśl o "gap year” pojawia się w głowach osób starannych, które chcą osiągnąć sukces w dalszym życiu, jednak nie wiedzą w którym konkretnie kierunku. Są rzeczy, które ich interesują, tylko że do żadnej z nich nie są przekonani. Nie chcą pochopnie podejmować decyzji, której nie są pewni, a która może okazać się za kilka lat błędem tylko, dlatego, że nie mieli czasu na zastanowienie. Maturzystom pochodzącym z małych miejscowości, gdzie żyją w mniejszej społeczności, szczególnie ciężko poznać siebie. Potrzebna jest im często zmiana otoczenia i perspektywy, aby przekonali się, w jakim kierunku chcą poprowadzić swoją przyszłość. Rok przerwy po maturze, pozwala świadomie podejść do tematu wyboru dalszej drogi.

Przerwę w edukacji biorą również ci, którzy chcą (lub muszą) zarabiać natychmiast i dzięki temu zyskać niezależność. W tym przypadku jednak warto pamiętać, że to właśnie studia często zapewniają lepsze warunki, możliwość awansu bądź „debiutu” na rynku pracy z lepszej pozycji. Oczywiście, ważne w tym wszystkim jest to, jaki zawód planujesz wykonywać. Chcąc zostać lekarzem, bez specjalistycznej nauki i uprawnień nic nie zyskasz, ale już chcąc pracować np. w księgowości, możesz mieć pierwsze doświadczenie zapisując się na praktyki czy staże, które doceniane będą w przyszłości i ułatwią sam etap studiów. Jeśli nie musisz podjąć pracy w pełnym wymiarze, warto rozważyć wolontariat lub praktyki, aby zobaczyć, jak dany zawód wygląda w praktyce, bo może się znacznie różnić od tego, jakie masz o nim wyobrażenie lub co poznasz na studiach.

Rok przerwy - to rok stracony?


Sporo ludzi uważa, że rok przerwy to rok stracony. Niektórzy obawiają się, że zmarnują ten czas i nadal nie zdecydują, jaki kierunek chcą wybrać. Ale z drugiej strony - jeszcze gorzej jest gdy kończysz studia i czujesz odrazę do zawodu, w którym teoretycznie powinieneś pracować w przyszłości. Wtedy, za kilka lat, może być trochę późno, by zaczynać coś od nowa...
Jak nie zmarnować czasu?

Wyobraź sobie, ile nowego możesz dowiedzieć się w ciągu roku, podczas, gdy masz znacznie mniej obowiązków. Masz wszystko przed sobą. Chcesz pracować - pracuj! Chcesz uczyć się - ucz się! Możesz podróżować. Znajomość języków obcych - to zawsze się przyda. Możesz podjąć kurs np. szycia lub fotografii. Poznawaj nowych, ciekawych ludzi. Bywa przecież tak, że znajdujemy inspirację w innych osobach. Po jakimś czasie sam zobaczysz, że ukierunkowujesz się na dane dziedziny. Dobrze wybrany zawód to połączenie tego, co lubisz i tego, co pozwoli ci się utrzymać i żyć na odpowiadającym ci poziomie.

Teraz ty decydujesz


Podjęcie własnej decyzji to jedna kwestia, ale czasami pozostaje jeszcze zdanie rodziców – zwłaszcza w przypadku, kiedy jesteś na ich utrzymaniu, a oni są przekonani, że zaraz rozpoczniesz perspektywiczne studia. Ale teraz czas na twoją decyzję. Choć może być ciężko, miej na uwadze, że to jest twoje życie i nikt nie powinien go planować za ciebie.

RN

fot. pexels.com

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • praca [0]

    każdy typ pracy jaki chcemy podjąć musi być przemyślany, nie można się rzucać na coś na czym się człowiek nie zna.

    Melaficienta, 2017-11-14, 10:35:25
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama