zmień miasto

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

"Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?" - to pytanie zadaje wielu uczniów szkół średnich, którzy jeszcze nie mieli okazji zaznajomić się z tematyką egzaminów dojrzałości. W poniższym artykule przedstawiamy minimalnym próg punktowy, który trzeba uzyskać z testów na zakończenie liceum lub technikum.

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Ile trzeba mieć procent, aby zdać maturę?

Od wielu lat przyjęty jest jeden minimalny próg, który dotyczy zarówno uczniów zdających maturę w starej, jak i nowej formule. Jeśli dana osoba zaliczyła egzaminy dojrzałości, oznacza to, że uzyskała co najmniej 30% z możliwych do zdobycia punktów z określonych przedmiotów.

Z jakich przedmiotów trzeba uzyskać minimalny próg punktowy?

Minimalny próg punktowy nie dotyczy wszystkich przedmiotów, do których podchodzimy na egzaminie dojrzałości. Wykluczone są z tego całkowicie dodatkowe przedmioty maturalne - aby je zdać, wystarczy tylko podejść do testu. Oznacza to, że promocję na studia otrzymamy dzięki zdobyciu co najmniej 30% z języka polskiego i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym (w formie ustnej i pisemnej) oraz z matematyki na poziomie podstawowym (w formie pisemnej).

Zmiany od 2023 roku

Od 2023 roku matura stanie się trudniejsza. Przełoży się na to fakt, że z wybranego przedmiotu dodatkowego na maturze uczniowie będą musieli również zdobyć minimalnie 30% z możliwych do uzyskania punktów.

Co zrobić w przypadku niezaliczenia matury?

Potknięcia mogą się zdarzyć każdemu, dlatego Centralna Komisja Egzaminacyjna daje uczniom możliwość poprawienia matury. Ponownie do egzaminu nie podejdziemy jednak w momencie, gdy nie zdamy więcej niż jednego przedmiotu. Warto poznać dokładne zasady poprawiania matura.

Zobacz też, ile razy można poprawiać maturę >>

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama