Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

2021-07-19 13:06:56

Informatyka cieszy się dużą popularnością wśród przyszłych studentów, ale wielu z was interesuje to, jak rzeczywiście wygląda nauka na tym kierunku. Na co najlepiej zwrócić uwagę podczas składania aplikacji na studia informatyczne? Czy spełnią one oczekiwania, jakie w nich pokładacie, czy może was zawiodą? I jaka ścieżka kariery wiąże się z ich ukończeniem? Sprawdźcie co powinniście wiedzieć o studiowaniu informatyki.

Zobacz też: Biotechnologia - co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz studia na tym kierunku?

Informatyka

W skrócie:

  • Najlepiej punktowanym i często wymaganym przedmiotem maturalnym na informatyce jest matematyka.
  • Długość nauki oraz otrzymany tytuł po ukończeniu studiów są zależne od tego, czy wybierzecie studia licencjackie, czy inżynierskie.
  • Studia informatyczne powinny nauczyć was podstaw kilku języków programowania.

Jakie przedmioty należy zdać na maturze?

Jeśli planujecie studiować informatykę, warto zadbać o dobre wyniki na maturze z matematyki. Jest to zazwyczaj przedmiot wymagany oraz najwyżej punktowany przez komisję rekrutacyjną. Nie musi to być matematyka rozszerzona, ale jest ona zawsze lepiej oceniana. Często przedmiotem wymaganym jest także język obcy, ale przelicznik punktów w jego przypadku nie będzie najwyższy.

Brane pod uwagę są także tzw. przedmioty dodatkowe. Niektóre uczelnie pozwolą wam je wybrać, inne mogą wymagać zdawania konkretnych egzaminów maturalnych. Zazwyczaj będą to informatyka lub fizyka, czasami geografia.

Czas trwania studiów informatycznych

W przypadku informatyki mamy dwa typy studiów: licencjackie i inżynierskie. Czym się one różnią? Licencjackie trwają 3 lata i skończycie je z tytułem licencjata, natomiast inżynierskie trwają pół roku dłużej i skończycie je z tytułem inżyniera. Przekłada się to także na długość trwania studiów II stopnia. Po ukończeniu studiów inżynierskich magister będzie trwał już tylko 1,5 roku. Nie ważne więc, czy pójdziecie na studia licencjackie czy inżynierskie, w obu przypadkach będziecie uczyć się 5 lat.

Przedmioty na studiach informatycznych

Zanim udacie się na konkretne studia, warto sprawdzić harmonogram zajęć, żeby mieć, chociażby mgliste pojęcie, czego będą was uczyć i czy naprawdę was to interesuje. Na informatyce spodziewajcie się wielu przedmiotów związanych z matematyką, takich jak analiza matematyczna, czy algebra liniowa. Nie ominie was także fizyka – im bardziej techniczną uczelnię wybierzecie, tym większe szanse, że będziecie się jej uczyć.

Jednak przedmioty związane z programowaniem są zazwyczaj tymi, które najbardziej was interesują. Z nimi, niestety, bywa różnie. Na niektórych uczelniach już na pierwszym roku można programować gry, na innych będą kazali wam tworzyć programy, których nigdy nie wykorzystacie w praktyce.

Jeśli martwicie się, że zostaniecie zasypani teorią, to nie ma powodu do obaw. Większość uczelni wykładających informatykę ma praktyczne nastawienie do tematu. Nie oznacza to, że uda wam się uniknąć teorii, ale będzie ona bardziej wprowadzeniem do praktyki, niż uczeniem się bezużytecznych faktów.

Języki programowania na studiach

Przed podjęciem studiów na informatyce, wielu z was może się zastanawiać, jak to jest z tymi językami programowania. Czy zostaniecie zapoznani z kilkoma z nich, czy tylko z jednym? Czy będziecie mieli wybór, czy zostaną wam one nałożone odgórnie?

Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków będziecie mieli szansę poznać różne języki programowania. Zła – raczej będą to podstawy, a jeśli zechcecie któryś z nich zgłębić bardziej, to będziecie musieli to zrobić samemu albo wybrać specjalizację, która skupia się wokół konkretnego języka.

Oczekiwania a rzeczywistość

Po studiach informatycznych na pewno oczekujemy wielu godzin informatyki i tworzenia programów. Niestety, rzeczywistość jest taka, że często to jednak przedmioty matematyczne będą przeważać w waszym planie zajęć, a na nauczenie się prawdziwego programowania przyjdzie wam czekać długo. Nawet cały rok akademicki.

W przypadku języków obcych spodziewać by się można, że nauczą was specjalistycznego słownictwa związanego z informatyką. W końcu to podstawa języków programowania często też wymóg przy ofertach pracy. Jednak i w tym przypadku niektóre uczelnie mogą was rozczarować, a język obcy będzie uczony w ten sam sposób, jak dotychczas w szkołach. Bez żadnych elementów języka charakterystycznego dla waszego kierunku.

Co po studiach?

Praca w branży informatycznej wiąże się z wieloma ścieżkami kariery. Jeśli macie predyspozycje do pracy z danymi oraz zarządzania nimi, czekają na was zawody takie jak analityk danych, czy twórca baz danych. Jeśli języki programowania nie sprawiają wam problemów, możecie spróbować swoich sił jako programista, back-end developer albo front-end developer. W przypadku tego typu pracy, istnieje wiele odmian, zależnych od języków programowania, jakim posługujecie się najlepiej. Back-end wiąże się z przepływem danych pomiędzy użytkownikiem a serwerem, natomiast front-end związany jest bardziej ze stroną wizualną programu, strony lub aplikacji, które tworzycie.

IS

fot. AlfredMuller z pixabay.com

Słowa kluczowe: IT, poradnik, matura, praca, programowanie

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

Chemia - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten kierunek studiów

Dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby dostać się na chemię oraz jak wyglądają zajęcia na tym kierunku.

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Biotechnologia - co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz studia na tym kierunku?

Sprawdź, czym charakteryzuje się biotechnologia oraz dowiedz się czego możesz się po niej spodziewać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować grafikę komputerową

O czym trzeba pamiętać, przed rozpoczęciem studiów graficznych?

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

Co zabrać na studia? 7 rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu studenckim

Dowiedz się, co warto wziąć ze sobą na nowe mieszkanie.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Pedagogika zamiast logistyki, czyli "produkcja" bezrobotnych absolwentów trwa - kierunki studiów, student,

Jak wynika z badań obrazujących preferencje edukacyjne Polaków, od kilku już lat nieprzerwanie największą popularnością cieszą się te same kierunki studiów.