zmień miasto

Internet dla studenta, czyli jaki?

Według badania Deloitte z internetu w Polsce aktywnie korzysta przeszło 25 milionów ludzi. Natomiast badanie CBOS pokazuje, że w grupie wiekowej 18–24 lat wszyscy korzystają z sieci. Znaczną część tej grupy stanowią studenci, których przynajmniej w semestrze 2016/2017 roku mieliśmy w Polsce 1,3 mln. W jaki sposób mogą oni korzystać z sieci?

internet dla studentaDecyduje zakwaterowanie

Polski student może korzystać z internetu mobilnego albo z internetu stacjonarnego. To, na jaką usługę może sobie pozwolić, uzależnione jest głównie od tego, gdzie mieszka. Według wspomnianego badania CBOS aż 98 proc. polskich internautów łączy się z siecią z domu. Z raportu „Portfel studenta”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, dowiadujemy się, że 41 proc. polskich studentów pozostaje na czas kształcenia we własnych domach. Około 9 proc. żaków korzysta z zakwaterowania w akademikach, gdyż jedynie tyle miejsca są w stanie zapewnić polskie uczelnie, a pozostali wybierają zakwaterowanie w mieszkaniach – głównie grupowe. Przeanalizujmy zatem, jak w poszczególnych przypadkach żacy mogą korzystać z sieci.

Internet mobilny - ale czy na pewno dla studenta?

Obecnie większość z nas może korzystać w ramach oferty operatora komórkowego z sieci na smartfonie. W 2017 roku aż 87 proc. użytkowników sieci przyznawało, że korzysta z urządzeń mobilnych. Jest to na pewno wygodne, ale stawia wiele ograniczeń. Przede wszystkim w ramach pakietów abonamentowych czy pakietów wykupionych w ramach oferty prepaid mamy dostępną pewną ilość transferu – z reguły jest to kilka GB. Przykładowo obejrzenie online serialu jakości HD, trwającego kilkadziesiąt minut, wymaga już 2 GB danych. Zatem trudno tutaj mówić, o komfortowym korzystaniu z sieci. Idąc dalej – internet mobilny to niższe prędkości. Według raportu RFBenchmark z czerwca 2018 roku najszybsza średnia prędkość u polskiego operatora wyniosła w tym okresie 30,6 Mb/s dla pobierania danych. Tymczasem średnia prędkość internetu stacjonarnego wyniosła u nas w grudniu 2017 roku 44,7 Mb/s. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę możliwości, jakie dają coraz tańsze światłowody, to okazuje się, że bez większych problemów możemy korzystać z realnej prędkości ponad 100 MB/s bez żadnych ograniczeń transferu. I właśnie taka oferta jest potrzebna studentowi. Internet mobilny również będzie w jego przypadku bardzo przydatny, ale bardziej do sprawdzenia aktualnych wiadomości, przeglądania serwisów społecznościowych i innych prostych zadań. Do pozostałych prac zdecydowanie sugerowanym rozwiązaniem są szybkie łącze stałe i komputer stacjonarny czy też laptop, gdzie po prostu większość czynności będziemy mogli wykonywać zdecydowanie łatwiej.

Zakwaterowanie w akademiku

Wprawdzie niewielka część studentów może liczyć na miejsce w akademiku, ale mimo wszystko w dalszym ciągu dom studencki jest chętnie wybieranym miejscem zakwaterowania – szczególnie biorąc pod uwagę koszty. Żak płaci miesięcznie pewną kwotę – zazwyczaj w okolicach kilkuset złotych, a w zamian może korzystać z pokoju, nie płaci dodatkowo za wodę, prąd, gaz, a nawet może korzystać z internetu. Tutaj jednak nie można określić jednoznacznie, do jakiej usługi uzyska dostęp, gdyż wiele zależy od danego akademika. W jednym domu studenckim żak uzyska dostęp do sieci, korzystając z gniazdka doprowadzonego do jego pokoju, a w innym, starszym akademiku będzie musiał poprowadzić nawet kilkadziesiąt metrów kabla sieciowego. Plusem takiego internetu jest zerowy lub symboliczny koszt, ale dużym minusem – zależność od innych użytkowników i admina sieci. Kolejna kwestia to ograniczenia w dostępie do niektórych usług czy portów. Można zatem uznać taką opcję za ekonomiczną, ale na pewno nie najlepszą.

Student w domu rodzinnym

Jak wspomnieliśmy, 41 proc. studentów pozostaje na czas nauki w domach rodzinnych. Oni mogą zazwyczaj korzystać z internetu za darmo – koszty ponosi właściciel domu, o ile oczywiście miał podpisaną umowę z dostawcą internetu. Najlepszym rozwiązaniem dla potrzeb domowych jest obecnie internet światłowodowy, który mimo bardzo dobrej jakości łącza pozostaje dosyć tani. Problemem może być jedynie dostępność usługi – polskie sieci światłowodów są dopiero rozwijane. W 2017 roku ze światłowodów korzystało zaledwie 3,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Jeśli jednak mamy możliwość skorzystania z takiego dostępu do internetu, to realne stają się prędkości na poziomie nawet kilkuset MB/s. Tak szybkie łącze jest wystarczające w przypadku wielu domowników i pod wiele urządzeń. Wszyscy mogą komfortowo korzystać z sieci, nawet jeśli wykonywane przez nich czynności wymagają mocnego obciążenia łącza.

W wynajętym mieszkaniu wcale nie najdrożej?

Teoretycznie student, który wynajmuje mieszkanie, ponosi najwyższe koszty, ale tylko teoretycznie. W przypadku najmu grupowego studenci wynajmują jedynie pokój, a czasami nawet dzielą jeden na dwie osoby i to im pozwala na zdecydowane ograniczenie kosztów. Jeśli chodzi o internet, to również w tym przypadku można liczyć na wysokie oszczędności, o ile skorzystamy z oferty internetu dla studentów UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/). Z perspektywy studenta, który wynajmuje mieszkanie i chce korzystać z sieci, największym problemem jest to, że musi płacić za łącze również w wakacje, kiedy nie korzysta ze swojego mieszkania. I tutaj rozwiązanie zaproponowało UPC. Student może podpisać umowę, która będzie obowiązywać dokładnie do 30.06.2019, czyli do końca roku akademickiego. Co więcej, pod względem parametrów ta oferta również może zadowolić nawet wymagającego studenta. Np. za 59,99 zł miesięcznie otrzymuje łącze do 300 Mb/s. Tak szybki internet światłowodowy można podzielić pomiędzy kilku użytkowników, a wszyscy w dalszym ciągu będą mogli aktywnie korzystać z sieci, w tym również grać w wymagające gry online. W ten sposób raz, że studenci otrzymują usługę na okres taki, na jaki jej rzeczywiście potrzebują, a dwa – koszt na jednego żaka może wynieść około 15 czy 20 zł, w zależności od liczby lokatorów.

Jaki internet jest najlepszy dla studenta?

Najlepsza usługa to taka, która zapewni wysoką jakość za rozsądne pieniądze. Optymalnym rozwiązaniem dla studenta wydają się posiadanie karty prepaid i korzystanie z internetu mobilnego oraz internet światłowodowy w miejscu zamieszkania.

Artykuł partnera

fot. shutterstock.com/VGstockstudio


Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama