zmień miasto

Jak będzie wyglądać rekrutacja do szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020?

Reforma gimnazjów wprowadziła dużo zamieszania do polskiej edukacji. Wiele osób szczególnie interesuje temat rekrutacji do szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020. Anna Zalewska na ostatniej konferencji z udziałem Ministerstwa Edukacji Narodowej postanowiła uspokoić głosy, mówiąc o tym, że dla każdego absolwenta szkoły podstawowej lub gimnazjum zostanie wydzielone miejsce od 1 września 2019 roku. Poniżej przedstawiamy, jak resort edukacji przygotowuje się do rekrutacji w roku szkolnym 2019/2020.

Zobacz, jak Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje się do kolejnej rekrutacji!

Działania informacyjne

Według resortu edukacji zostały już rozpoczęte działania informacyjne w związku z rekrutacją do szkół średnich w roku szkolnym 2019/2020. W placówkach pojawią m.in. plakaty informujące o naborze, a także ulotki, które zostaną rozesłane do uczniów i ich rodziców.

Egzamin ósmoklasisty

Po raz pierwszy po reformie gimnazjów w 2019 roku zostanie zoganizowany egzamin ósmoklasisty. Według Anny Zalewskiej Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana na stworzenie arkuszy i przeprowadzenie testów. Na uczniów czeka jeszcze próbny egzamin CKE, który odbędzie się w dniach 18-20 grudnia 2018 roku.

Liczba uczniów a liczba miejsc w szkołach

Minister edukacji narodowej twierdzi, że polskie szkoły średnie są przygotowane na rekurację w roku szkolnym 2019/2020. Liczba absolwentów placówek podstawowych i gimnazjów będzie duża - według prognoz wyniesie ok. 727170 osób. Instytucje mają sobie jednak poradzić z tym problemem. Jako przykład zostały podane szkoły średnie, które są łączone z gimnazjami i mają sale lekcyjne, które mogą pomieścić więcej uczniów. Dzięki temu nie będzie konieczna nauka w systemie zmianowym.

Sama rekrutacja zostanie tak wyważona, aby uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnajum mieli równe szanse w dostaniu się do wymarzonej placówki.

Wyższa jakość edukacji

Głównym celem resortu edukacji jest podniesienie jakości edukacji. Wspomniana reforma ma jednak również zlikwidować problem niżu demograficznego, przez który wiele szkół średnich musiało zostać zlikwidowanych. Poprzez tzw. podwójny rocznik, placówki mogą liczyć na dalsze działania i wyższą subwencję oświatową w roku 2019.

Wsparcie samorządów i wyższe wynagrodzenia dla nauczyiceli

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia gotowość do pomocy samorządom dzięki przygotowanym dodatkowym środkom finansowym - zostaną one przeznaczone m.in. na nieużywane wczesniej sale, które będzie trzeba odnowić na potrzeby reformy. Zapowiadane są także wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli. W 2018 roku subwencja na ten cel wyniosła 1,2 mld złotych. W 2019 roku kwota ta zostanie zwiększona do 2,8 mld złotych.

Zobacz też nowe przepisy BHP w szkołach i placówkach edukacyjnych >>

PW

fot. Pexels.com

Źródło: gov.pl/web/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama