Jak dobrze wypaść na ustnym?

2010-05-06 14:40:22

Wielu z nas znacznie bardziej boi się egzaminów ustnych niż pisemnych. Strach wynika przede wszystkim z konieczności bezpośredniej konfrontacji z komisją egzaminacyjną.  Warto więc zastanowić się, co zrobić, by przez te kilkanaście ważnych minut opanować stres i dobrze wypaść.

Przed egzaminem

Przede wszystkim uświadom sobie, że egzamin ustny to nie jest gra w „zdasz czy nie zdasz”. W komisji w 99% przypadków będą osoby życzliwe Tobie i z pewnością nie będą chciały na siłę rzucać Ci kłody pod nogi. Wręcz przeciwnie – z pewnością pomogą Ci wybrnąć z kłopotów.

Pamiętaj też by zjeść lekkie śniadanie (bez niego Twój mózg będzie pracował wolniej!), dobrze przemyśleć swój ubiór i spakować niezbędne rzeczy (a przede wszystkim dowód osobisty).

Najważniejszy pierwszy krok

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.  Dlatego gdy będzie się zbliżać Twoja kolej, weź kilka głębokich wdechów, przyjmij kopniaka na szczęście, a do sali postaraj się wejść dziarskim krokiem. Nie uciekaj do kąta, powiedz głośno „Dzień dobry” i postaraj się złapać z egzaminatorami kontakt wzrokowy.

Przygotowanie do odpowiedzi lub prezentacji

Po wejściu do sali egzaminatorzy przypomną Ci zasady egzaminu. Będziesz miał chwilę na przygotowanie się. To kluczowy moment. Jeszcze raz – trzy głębokie wdechy, popraw kołnierzyk i do boju! Wszystko będzie dobrze!

Zaczarowany ołówek

Jest sposób, by radzić sobie z nadmiernymi ruchami rąk, które często towarzyszą zdenerwowanym Maturzystom. Weź ze sobą z domu ładny długopis, pióro lub ołówek i trzymaj w ręce podczas prezentacji. Może to też być ładna teczka, na której położysz sobie swoje notatki albo konspekt.

Nie bój się prosić o powtórzenie

W nerwach często o tym zapominamy, że przysługuje nam prawo do powtórzenia pytania. Jeżeli go nie zrozumiesz albo nie dosłyszysz, nie musisz milczeć jak grób. Na egzaminie z języka obcego możesz nawet zabłysnąć, ucząc się ładnego zwrotu proszącego o powtórzenie.

Uśmiechaj się!

Twój uśmiech wpłynie pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na grono egzaminatorów. Nic tak nie rozluźnia atmosfery jak młody, uśmiechnięty człowiek.  Nie rób głupich żartów, nie opowiadaj dowcipów, ale jeżeli poślesz przewodniczącemu komisji jeden ze swoich najładniejszych uśmiechów, to na pewno to nie zaszkodzi.
Głowa do góry! Jeszcze tylko ustne i koniec!

Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: matura ustna egzaminy ustne odpowiedź prezentacja stres jak dobrze wypaść kontakt komisja wrażenie

Matura ustna - Matura od A do Z

Ustny z języka obcego - nic trudnego!

Ten egzamin wśród wielu maturzystów wzbudza strach. Wejść na salę, wylosować zestaw, przygotować się, wreszcie zacząć rozmowę i to w obcym języku...

Jak przygotować się do ustnej matury z polskiego

Dr Konrad Maj, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej radzi maturzystom, jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Ustny z języka obcego - nic trudnego! - matura ustna język obcy poziom podstawowy rozszerzony egzamin ustny jak zdać rozmowa sterowana

Ten egzamin wśród wielu maturzystów wzbudza strach. Wejść na salę, wylosować zestaw, przygotować się, wreszcie zacząć rozmowę i to w obcym języku...