Jak i z czego uczyć się do nowej matury?

2014-11-07 10:15:07 | artykuł sponsorowany

Matura, matura, matura… Gdy jesteśmy w ostatniej klasie liceum lub technikum, mamy wrażenie, że wszyscy wokół  powtarzają nam to słowo nad głową, powodując wzrost ciśnienia w naszych żyłach. I nie ma się co dziwić, nawet najbardziej cierpliwa osoba jest wtedy bliska eksplozji. Nie zmienia to jednak faktu, że „ta, której imienia nie wolno wymawiać”, zbliża się do nas coraz szybszymi krokami i trzeba stawić jej czoła.

Nowa matura 2015  - co się zmienia?

Nowa, zreformowana matura, która ma swoja premierę w 2015 roku, to nie tylko język polski, obcy i matematyka, ale także przedmioty dodatkowe. Nie będzie już prezentacji na ustnym egzaminie, a ocenianie egzaminu pisemnego z języka polskiego będzie bardziej holistyczne, niż poprzednio. Ponadto przynajmniej jeden przedmiot trzeba będzie zdać na poziomie rozszerzonym. Są to duże zmiany, których rezultatem będzie większa ilość materiału do nauki, ale też lepsze przygotowanie do rzeczywistości obowiązującej na studiach. Sesja maturalna zaczyna się 4 maja, egzaminy pisemne skończą się 22 maja, a ustne 29 maja. Będąc w klasie maturalnej musimy już wiedzieć, jakie przedmioty zamierzamy zdawać i na jakim poziomie oraz które z nich będą decydowały o tym, czy dostaniemy się na planowane studia. Nie ma więc na co czekać, trzeba zaplanować strategię i rozpocząć naukę jak najszybciej.

Przygotowanie do nauki i opracowanie własnego systemu

Opanowanie materiału z wszystkich lat szkoły średniej to niewątpliwie długotrwały proces. Zacznijmy od uporządkowania wszystkich podręczników i zeszytów od interesujących nas przedmiotów, najlepiej wydzielmy im osobną półkę. Przejrzyjmy je dokładnie i zobaczmy, co będziemy musieli opanować w ciągu najbliższych i kolejnych miesięcy, a następnie podzielmy materiał.

Jest wiele możliwości uczenia się. Możemy wybrać naukę samodzielną, zatrudnić korepetytora, czy tez uczyć się z kolegą lub koleżanką. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jednak niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy wyposażyć się nie tylko w podręczniki i zeszyty z notatkami, ale także w odpowiednie kompendia i repetytoria maturalne, opracowane specjalnie pod kątem nowej matury 2015. Bez wątpienia warto zarejestrować się w internetowej platformie edukacyjnej, zawierającej nie tylko wiedzę, którą musimy opanować, ale także liczne przykładowe zadania, a do tego pokazuje nam nasze postępy w nauce i motywuje do działania.

Dlaczego repetytoria?

Repetytoria zawierają kompleksowe zestawienie obowiązującego na maturze materiału. Znajduje się w nich zarówno teoria, jak i mnóstwo przykładowych zadań, które pomogą przygotować się do egzaminu. Materiał prezentowany jest w sposób przejrzysty i czytelny, pełen przykładów, schematów i ilustracji, które ułatwiają jego zrozumienie i przyswojenie. W sprzedaży są już dostępne repetytoria pomagające w przygotowaniach właśnie do nowej, zreformowanej matury, którą uczniowie zdawać będą już w maju 2015 roku.

Urozmaicenie nauki

Warto zauważyć, że wymienione wcześniej sposoby nauki wcale się nie wykluczają, tylko doskonale uzupełniają, dzięki czemu nauka jest urozmaicona i nie staje się nudna. Korzystanie z platformy edukacyjnej i repetytoriów wskazane jest zawsze, niezależnie od wybranej metody. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby repetytorium było używane podczas korepetycji. Również ucząc się z koleżanką lub kolegą, możemy z niego korzystać, rozwiązując jednocześnie te same zadania, by następnie wymienić się kartkami, sprawdzić pracę partnera, a następnie porównywać rozwiązania z podanymi przez autorów. W ten sposób będziemy motywować się nawzajem. Spotkania te, podobnie jak korepetycje, będą miały miejsce raz lub dwa razy w tygodniu. Poza nimi i tak będziemy uczyć się sami. Wtedy idealnym rozwiązaniem będzie praca z platformą edukacyjną.

Systematyczność

Gdy już rozplanujemy sobie naukę, zaopatrzymy się w niezbędne repetytoria, wyznaczymy terminy spotkań z korepetytorem, koleżanką lub kolegą, pamiętajmy o ich przestrzeganiu. Nie przesuwajmy nic na później, nie odwołujmy spotkań edukacyjnych z błahych powodów i zawsze bądźmy do nich przygotowani zgodnie z daną drugiej osobie umową.

Pamiętajmy, że najgorszą możliwością, jaką możemy wybrać, jest nauka na ostatnią chwilę. Wtedy pojawia się stres związany z pośpiechem, który wcale nam nie pomaga, a wręcz przeciwnie – powoduje niepotrzebną panikę. Ponadto istnieje wtedy ryzyko, że nie zdążymy powtórzyć całego materiału. Dlatego za naukę trzeba zabrać się jak najwcześniej, od powtarzania sobie powoli różnych zagadnień, wykonywanie ćwiczeń. Większość czasu w klasie maturalnej przeznacza się na powtarzanie materiału i przykładowe zadania maturalne, dzięki czemu już podczas lekcji można ugruntować zdobywaną przez ostatnie lata wiedzę.

By osiągnąć dobre wyniki, warto porządnie uczyć się przez całą szkołę średnią. Aby osiągnąć lepsze wyniki na maturze, warto przyłożyć się do powtórek. A pomogą w tym opracowane pod kątem matury 2015 repetytoria maturalne oraz platformy edukacyjne. Warto z nich skorzystać, by śledzić własne postępy w nauce i dowiedzieć się, do czego warto wrócić.

Tekst: Promocja

Słowa kluczowe: matura jak się uczyć z czego się uczyć do matury

Kursy przygotowawcze do matury

Startuje Projekt Nauka dla maturzystów Warszawa

Projekt oferuje maturzystom bezpłatną pomoc w przygotowaniu do matury rozszerzonej z matematyki.

Już wkrótce 10. edycja Akademii Europejskiej Warszawa

Organizator, Uczelnia Łazarskiego zaprasza maturzystów na cykl bezpłatnych spotkań zaczynających się już 27 lutego br.

Czy matematyka to tylko skomplikowane obliczenia?

Dowiedz się od specjalistów korepetycji z Preply.

Przygotuj się do poprawki z matmy! Bezpłatny kurs w SAN Łódź

Społeczna Akademia Nauk zaprasza do udziału w bezpłatnym 3-tygodniowym kursie przygotowującym do egzaminu poprawkowego z matematyki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Pedagogika nie tylko kierunkiem dla nauczycieli?

Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed tobą studia pedagogiczne!

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz studiować grafikę komputerową

O czym trzeba pamiętać, przed rozpoczęciem studiów graficznych?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Nocne Powtórki Maturalne - nocne powtórki maturalne katowice uś uniwersytet śląski zapisy zgłoszenia matura 2014

Nocne Powtórki Maturalne to cykl wykładów obejmujących tematy wymagane na egzaminie maturalnym.