zmień miasto

Jak napisać list motywacyjny, który da Ci pracę?

Dlaczego tak duża liczba pracodawców wcale nie czyta listów motywacyjnych? Otóż mało jest kandydatów, którzy potrafią napisać ciekawy dla pracodawcy list motywacyjny. Najczęściej korzystają z wyszukiwarki i po wpisaniu hasła - wzór listu motywacyjnego – otrzymują gotowe przykłady. Pisanie listu motywacyjnego bardzo często polega tylko na działaniu typu kopiuj wklej i dodaniu kilku informacji od siebie. Nic dziwnego, że taki list motywacyjny nie zainteresuje żadnego specjalisty zajmującego się rekrutacją. Po wielu godzinach przeglądania tych samych, powielanych wzorów listów, pracodawca jest już tylko znudzony.

List motywacyjnyDlatego przede wszystkim unikaj powielania gotowych zwrotów z internetowych przykładów. Tak napisany list motywacyjny jest jedynie informacją dla rekrutera, że listu nie napisałeś samodzielnie oraz że na jego stworzenie nie poświęciłeś dużo czasu.

Co zrobić, aby napisać list motywacyjny, dzięki któremu otrzymasz pracę?

Zabierając się do pisania listu motywacyjnego bądź przede wszystkim sobą. Zrób wrażenie na rekruterze, wzbudź jego ciekawość. Dzięki temu przeczyta on list. Ciekawy początek listu motywacyjnego sprawi, że nie wyląduje on w koszu. Idealna jest sytuacja, kiedy rekruter odniesie wrażenie, że list został stworzony specjalnie dla niego.
Jak to zrobić?

Początek listu motywacyjnego musi być pomysłowy.

- Nie zaczynaj, pisać listu motywacyjnego tak jak podaje się to w przykładach w internecie. Tak robi większość osób.
- Bądź oryginalny, wyróżnij się.
- Unikaj schematycznych sformułowań.
- Umieść informację będącą czymś, co zainteresuje pracodawcę i zachęci do dalszego czytania dokumentu.

Jednym z pomysłów na rozpoczęcie listu motywacyjnego jest napisanie o tym, że o ofercie pracy dowiedziałeś się od pracownika polecającego. Wymień nazwisko takiej osoby.

Inne możliwości daje nawiązanie do tego, czym zajmuje się firma. Napisz o tym, jak dowiedziałeś się o profilu firmy. Zrobi się ciekawie, jeśli napiszesz, że brałeś udział w targach, podczas których po raz pierwszy zetknąłeś się z ofertą firmy.

Czynnikiem wzbudzającym zainteresowanie jest także powołanie się na wspólne doświadczenia. O ile oczywiście takie są. W tym wypadku zdobądź jak najwięcej informacji na temat  wykształcenia osoby rekrutującej. Być może okaże się, że studiowaliście na tej samej uczelni?  

- Pamiętaj, list motywacyjny nie jest dokumentem, w którym powiela się informacje zawarte w CV. List motywacyjny jest uzupełnieniem dobrze napisanego CV i wspólnie z nim stanowi komplet.
Skuteczne CV informuje pracodawcę o Twoich umiejętnościach, doświadczeniu, wykształceniu, przebiegu kariery, zainteresowaniach. Natomiast list motywacyjny informuje o tym, jak swoje umiejętności przełożysz na korzyści dla firmy
- podaje Interviewme.pl na swoim blogu.

Wymyśl powody, dla których zatrudnienie Ciebie będzie korzystne dla firmy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że list motywacyjny jest dla pracodawcy odpowiedzią na pytanie, w jakim stopniu korzystne będzie zatrudnienie Ciebie jako pracownika.

Personalizacja listu motywacyjnego

Im mniej ogólnych sformułowań w liście motywacyjnym tym lepiej. Najlepszą z możliwych opcją jest skierowanie listu do konkretnej osoby. Zaadresowanie listu motywacyjnego do wybranej osoby stwarza możliwość wyróżnienia się na tle innych kandydatów. W tytule pliku można dodać nazwisko rekrutera, stanowisko i nazwę firmy. Tak nazwany plik jest informacją, że nie wysyłasz dokumentów aplikacyjnych wszędzie. Tym samym skuteczność listu motywacyjnego wzrośnie.

Forma listu motywacyjnego - tworząc list motywacyjny zadbaj o jego poprawną formę


Sprawdź poprawność listu pod względem ortograficznym i gramatycznym. List motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Przyjęło się, że jego długość to jedna kartka A4. W liście motywacyjnym nie powinny być używane słowa potoczne. Napisz go językiem oficjalnym. Dokument powinien być czytelny i przejrzysty. Osoba czytająca list nie powinna mieć problemu z jego odczytaniem.

Struktura listu motywacyjnego powinna wyglądać następująco:

- imię i nazwisko kandydata, jego dane kontaktowe
- informacja o tym do kogo list jest skierowany (imię, nazwisko, stanowisko, dział)
- zwrot grzecznościowy
- wstęp (numer referencyjny ogłoszenia, nazwa stanowiska)
- zasadnicza część podzielona na akapity
- zakończenie
- zwrot grzecznościowy na zakończenie
- podpis
- ewentualnie inne informacje, o które prosi pracodawca

W liście motywacyjnym mogą również znaleźć się odnośniki do Twoich prac. Tego typu uzupełnienie listu motywacyjnego ma miejsce dość często w przypadku grafików komputerowych. Odnośniki mogą także prowadzić do miejsc takich jak projekt, w którym brałeś udział.

Na końcu listu możesz dodać informacje o referencjach. List motywacyjny najczęściej pisze się na komputerze, jednak na wyraźną prośbę pracodawcy można list napisać odręcznie.

Co zrobić, aby list motywacyjny nie trafił do kosza

Jeśli chcesz, aby Twój list motywacyjny wzbudził zainteresowanie to:

- Zapomnij o pustych przymiotnikach. Użyte w tekście przymiotniki muszą być potwierdzone konkretnymi przykładami, które miały miejsce podczas wykonywania pracy zawodowej. Opisz swoje zawodowe osiągnięcia i wyjaśnij, jak będziesz mógł je wykorzystać w nowej pracy. Zastosuj język korzyści. Przekonaj pracodawcę, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Dobrze napisany list motywacyjny to Twoje pięć minut, podczas których będziesz miał okazję przedstawić się w jak najlepszym świetle. W liście motywacyjnym można przedstawić i rozwinąć wszystkie poboczne wątki, o których nie napisałeś w CV. List motywacyjny ma sprawić, aby pracodawca nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że Twoja kandydatura jest najlepsza.
- Używaj słów, które podkreślą Twoją osobowość, oraz podejście do pracy. Styl, treść i pomysł na list, to elementy pokazujące, jaką jesteś osobą.
- Pokaż, co chcesz wnieść do firmy, jakie masz plany na rozwój zawodowy.

Napisz o wymaganiach, które w ogłoszeniu zamieścił pracodawca. Pokaż, że spełniasz wymagania. Najlepiej, jeśli zrobisz to za pomocą przykładów.

Jak pokazać motywację do pracy?

Jeśli aplikujesz na wybraną ofertę pracy, to dodaj jedno – dwa zdania o swojej motywacji do pracy. Oczywiście przy założeniu, że nie jest to tylko motywacja finansowa. Po pierwsze zastanów się, co Cię sprowadza do tej firmy. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest Twój stosunek do usługi/produktów wytwarzanych przez firmę. Spróbuj określić jakie wartości są wspólne pomiędzy Tobą a ideą firmy.

 

fot. pixabay

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama