zmień miasto

Jak odnaleźć własne predyspozycje zawodowe?

Wielu maturzystów ma problem z ukierunkowaniem własnych zainteresowań oraz umiejętności. Przekłada się to niestety na to, że nie są oni w stanie wybrać studiów, na które mogliby się udać po szkole średniej. Chcielibyśmy rozwiązać wątpliwości każdego ucznia i z tego powodu przygotowaliśmy specjalne porady. Pozwolą one odnaleźć predyspozycje zawodowe, które czasami kryją się głęboko w naszej osobowości.

Te porady pozwolą rozpoznać, jakie umiejętności i zainteresowania posiadasz.

Testy predyspozycji zawodowych
W Internecie można znaleźć wiele testów, które pozwolą sprawdzić naszą osobowość i ukierunkować zainteresowania. Pytania w  tego typu arkuszach opierają się na rzeczach, które lubimy robić oraz na takich, które wychodzą nam dobrze. Warto odpowiadać na pytania w zgodzie z prawdą, aby wynik okazał się wiarygodny.

Wizyta u psychologa
W każdej szkole pracuje psycholog. Można udać się do niego i porozmawiać na temat wątpliwości. Taki specjalista swoim podejściem z pewnością wspomoże w odszukaniu predyspozycji zawodowych.

Myślenie o zainteresowaniach
Najważniejsze, aby swoją przyszłość ukierunkować w stronę zainteresowań. Warto pomyśleć o tym, co sprawia nam przyjemność. W końcu każdy chciałby zajmować się własnym hobby zawodowo, aby nie nudzić się swoją pracą i nie tracić w niej motywacji.

Myślenie o umiejętnościach
Zaraz po zainteresowaniach, powinniśmy pomyśleć o tym, co nam wychodzi najlepiej. Może się to czasami nie łączyć z tym, co lubimy, jednak pamiętajmy, że prawdziwe predyspozycje odnoszą się właśnie do naszych umiejętności. Oznacza to, że jeśli weźmiemy je pod uwagę przy wyborze szkoły średniej, będzie nam dużo łatwiej przejść przez kolejny etap edukacji.

Co może być predyspozycją zawodową?
Do umiejętności należy na przykład lekkie pióro i nierobienie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itd. To jest już dla nas podpowiedź, że dobrze radzilibyśmy sobie w przyszłości właśnie jako redaktor lub dziennikarz. Może być też tak, że jednak dużo lepiej wychodzi nam szybkie liczenie i rozwiązywanie zadań matematycznych. Wtedy lepiej udać się na kierunek ścisły. Tak samo można zdecydować, jeśli naszym konikiem stała się obsługa komputera i tworzenie programów. Możliwości jest naprawdę nieskończenie wiele.

Najważniejsza jest osobista decyzja!
Nie należy się sugerować zawsze testami i tym, co mówi psycholog. Decyzja o przyszłości powinna należeć do każdego z nas z osobna. Dlatego często warto skupić się na zainteresowaniach, ponieważ to one mogą pozwolić nam wykształcić nowe umiejętności w przyszłości.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama