Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

2020-08-14 10:59:52

Od ogłoszenia wyników matur minęło kilka dni i na facebookowych grupach zrzeszających maturzystów z całej Polski, zawrzało. Najczęściej pojawiają się pytania o to, co zrobić, gdy nie dowierzamy naszym wynikom lub brakuje nam jednego punktu, do otrzymania maturalnego świadectwa. Śpieszymy z pomocą!

Zobacz też: Zadaj sobie te pytania przed pójściem na studia!

Dziewczyna patrzy przez szkło powiększające.

Jak złożyć wniosek o wgląd do matur?

Niewiele osób, przystępujących do matury, zdaje sobie sprawę z tego, że przysługuje im prawo wglądu do sprawdzonych i ocenionych prac egzaminacyjnych. Dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych przyjmują takie wnioski od dnia ogłoszenia wyników egzaminów i rozpatrują je zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Wystarczy wyszukać stronę internetową odpowiedniej OKE (w zależności od województwa) i kliknąć w zakładkę najczęściej nazywaną "Wglądy".

Znajdziemy tam wniosek o tzw. wgląd do pracy egzaminacyjnej. Należy go wypełnić, podpisać i dostarczyć w sposób preferowany przez daną komisję.

Do wyboru, oprócz złożenia osobistego, są:

  • wysyłka pocztą tradycyjną;
  • przesłanie skanu pocztą elektroniczną;
  • platforma ePUAP;
  • fax. 

Najważniejsze, żeby wniosek był czytelny, gdyż tylko takie są rozpatrywane.

Kiedy można dokonać wglądu do matury?

Po otrzymaniu dokumentu dyrektor OKE, w terminie nie dłuższym niż pięć dni roboczych, wyznacza dokładną datę wglądu. Jeśli zdecydowaliśmy się na obejrzenie prac z kilku przedmiotów, musimy liczyć się z tym, że mogą zostać wyznaczone różne terminy. W sytuacjach awaryjnych, na prośbę wnioskodawcy lub dyrektora, data wglądu może ulec zmianie.

Zobacz też: Matura 2020 - statystyki z egzaminów

Dzień wglądu do matury - co teraz?*

Najważniejsze, by pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Po zweryfikowaniu danych zostaniemy zaproszeni do sali, a pracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przypomni nam obowiązujące zasady oraz poinformuje o możliwości fotografowania pracy. Radzimy to zrobić, gdyż łatwiej, dzięki temu będzie napisać ewentualną prośbę o ponowne sprawdzenie i ocenienie wybranych zadań bądź całego arkusza egzaminacyjnego.

Podczas wglądu, mamy nie więcej niż 25 minut na jedną pracę egzaminacyjną i możliwość przeanalizowania zadań w oparciu o, sporządzone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, zasady oceniania rozwiązań zadań.

Warto również, poprosić wcześniej swojego nauczyciela, z danego przedmiotu, by, po dokonanym przez nas wglądzie, kiedy zajdzie taka potrzeba, pomógł nam sporządzić merytoryczny wniosek o weryfikację sumy uzyskanych punktów.

Czy warto starać się o wgląd do ocenionych egzaminów maturalnych i pisać odwołania od wyników?

Odpowiedź jest jedna: warto! Nic nas to nie kosztuje, a możemy tylko zyskać. Często na forach internetowych i grupach dyskusyjnych można przeczytać, że to, czy ktoś otrzymał świadectwo maturalne, uzależnione było od jednego czy dwóch, przeoczonych przez egzaminatora, punktów. Nawet, jeśli zdaliśmy maturę, ale wynik nas nie zadowala, możemy skorzystać z prawa do wglądu i przekonać się o słuszności naszych wątpliwości.

Jeśli ostatecznie okaże się, że wszystko zostało prawidłowo sprawdzone, będziemy mieli pamiątkę po naszych maturalnych potyczkach w postaci zdjęć z pięknie rozwiązanymi zadaniami. Kto wie, jak długo jeszcze matury pozostaną w obecnej formie.

UK

* W dobie koronawirusa trzeba pamiętać o dodatkowych procedurach wdrożonych, by wglądy do sprawdzonych i ocenionych prac maturalnych, mogły odbywać się zgodnie z panującymi zasadami reżimu sanitarnego. Najważniejsze, by nie zatajać przed pracownikami OKE swojego stanu zdrowia, a na miejscu stawić się dokładnie o wyznaczonej, przez dyrektora placówki, godzinie. Pamiętajmy, o zachowaniu dystansu społecznego w razie wystąpienia kolejki przed budynkiem oraz o zakrywaniu nosa i ust. Najlepiej też zaopatrzyć się w kopię zasad oceniania rozwiązań zadań lub korzystać z nich, w czasie wglądu, za pomocą strony internetowej CKE we własnym telefonie. Jeśli uznamy, że chcemy robić notatki, OKE prosi nas o zaopatrzenie się w przybory do pisania (najlepiej ołówek), zalecając jednak poprzestanie na robieniu zdjęć, by jak najbardziej ograniczyć czas spędzony w budynku.

Fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Źródła: OKE Gdańsk, OKE Jaworzno, OKE Kraków, OKE Łomża, OKE Łódź, OKE Poznań, OKE Warszawa, OKE Wrocław.

Słowa kluczowe: Matury, Matury 2020, Odwołanie od wyników, Wgląd do matur, OKE, CKE, Składanie wniosku, Koronawirus

Porady - Matura od A do Z

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

MISH, czyli kierunek dla wymagających

MISH to opcja dla ambitnych, dla którego zdobywanie wiedzy to wielka rozkosz.

Matura za pasem, czyli jak uczynić naukę skuteczną

Porady i triki na bardziej efektywną naukę.

Czy studia tuż po maturze są konieczne?

Ostatni rok szkoły średniej to najwyższy czas na podjęcie decyzji zawodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Błąd rzeczowy na maturze

Zobacz, co warto wiedzieć o błędach rzeczowych na maturze z języka polskiego!

Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka

Zobacz, jakie epoki literackie mogą pojawić się na maturze!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak wpasować się w klucz? - klucz odpowiedzi matura język polski wypracowanie dłuższa wypowiedź tekst proponowane odpowiedzi

Jednym z największych utrapień maturzystów jest wpisanie się w przeklęty klucz odpowiedzi do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jak napisać wypracowanie tak, żeby egzaminator nie odjął nam zbyt wielu punktów?