Jak opłacić studia?

2011-05-13 09:43:49

Podjęcie nauki na wyższej uczelni to spory wydatek dla rodzinnych budżetów. Wyjeżdżając na studia z rodzinnego miasta trzeba liczyć się z takimi kosztami jak opłaty za stancję lub akademik, koszty wyżywienia czy biletów, a czasem również czesne. Dlatego warto już teraz zatroszczyć się o finansowanie na czas studiów. Jest kilka możliwości, począwszy od kredytu studenckiego, konkursów internetowych, a kończąc na pracy wakacyjnej i dorywczej.

Kredyt studencki

Kredyt studencki oprocentowany jest według niższych stawek niż inne kredyty, a jego spłatę można rozpocząć dopiero kilka lat po ukończeniu studiów wyższych. W jego ramach student może liczyć na kwotę w wysokości ok. 600 zł miesięcznie. Co ważne, kredyt jest dotowany częściowo przez państwo i może być przyznany zarówno studentom uczelni państwowych, jak i prywatnych.

Jednak aby taki kredyt otrzymać, należy najpierw złożyć do 15 listopada wniosek o jego przyznanie. Aby pozytywnie przejść procedurę weryfikacyjną, co niestety trwa kilka miesięcy, wnioskujący musi spełniać warunki określone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Decydującym czynnikiem jest przede wszystkim poziom dochodu na osobę w rodzinie. Należy pamiętać, że proces weryfikowania zdolności do spłaty kredytu może również zakończyć się negatywnie, co spowoduje odmowę jego udzielenia.

Studia w nagrodę

Szansą dla maturzystów na pokrycie kosztów studiowania są również konkursy, których nagrodami mogą być zarówno stypendia dodatkowo uzupełniające kieszeń studenta, jak i całkowicie pokrywające koszty czesnego. Konkursy te przybierają różnorakie formy. Przykładowo osoby, które chcą studiować na kierunku Fizyka i Astronomia mogą wziąć udział w konkursie Uniwersytetu Zielonogórskiego, którego nagrodą jest dziesięciomiesięczne stypendium w wysokości 500 zł. Zostanie ono przyznane dziesięciu tegorocznym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych m.in. na podstawie wyników osiągniętych na egzaminie maturalnym.

Z kolei Wyższe Szkoły Bankowe przygotowały dla osób, które chcą rozpocząć studia, konkurs „Studia Marzeń” (www.studiamarzen.pl), którego główną nagrodą jest rok studiów bez opłat. Jednak to, co odróżnia ten konkurs od innych tego typu uczelnianych promocji jest sposób jego organizacji. Aby wygrać wystarczy, że uczestnik będzie zbierał punkty logując się na stronie konkursu, odpowiadając na zadawane tam pytania i angażując swoich znajomych poprzez serwis społecznościowy Facebook. Stawką rywalizacji jest dziewięć rocznych stypendiów, po jednym do wygrania w każdym mieście, gdzie znajdują się uczelnie WSB, m.in: w Poznaniu, Wrocławiu, Chorzowie, Gdańsku i pięciu innych miastach.

Praca w wakacje i w czasie studiów


Najdłuższe wakacje w życiu, jakie przypadają między maturą a rozpoczęciem pierwszego roku akademickiego, można wykorzystać na sezonową pracę. Trzymiesięczny zagraniczny wyjazd jest świetną okazją, aby odłożyć pieniądze na czas studiowania. Pracy można również poszukać w kraju. Wiele dodatkowych etatów otwiera się w czasie letnim w ośrodkach turystycznych i kurortach, gdzie można znaleźć zatrudnienie przy obsłudze urlopowiczów.

W czasie trwania roku akademickiego można również szukać dorywczego zajęcia. Studenci studiów dziennych mogą mieć jednak problem z pogodzeniem nauki z pracą w normalnym trybie. Rozwiązaniem dla nich jest praca w weekendy lub wieczorami, przykładowo w pubach i restauracjach. Zaletą pracującego studenta jest możliwość podjęcia zatrudnienia na zasadzie zlecenia, stąd wiele ofert z branż usługowych skierowanych jest właśnie do tej grupy. Innym sposobem na dorabianie jest udzielanie korepetycji innym studentom lub uczniom. Praca ta pozwala nie tylko na dodatkowy przychód, ale również ułatwia odnawianie posiadanych już umiejętności.

Nie zwlekaj z wyborem

Nawet jeśli nie w całości, można przynajmniej częściowo zaoszczędzić chociażby na czesnym. Część uczelni, głównie prywatnych, stara się pozyskać zainteresowanie kandydatów na studia poprzez wszelkiego rodzaju promocje. Część z nich oferuje obniżenie wysokości czesnego w zależności od ilości kierunków lub specjalności studiowanych przez jedną osobę na danej uczelni. Inne z kolei obniżają wysokość wpisowego tym osobom, które w pierwszych dniach rekrutacji złożą dokumenty. Warto więc odpowiednio wcześniej zastanowić się nad własną ścieżką edukacji i kariery oraz tak wybrać uczelnię, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

ip

Słowa kluczowe: studia opłaty czesne pieniądze kredyt nauka studenci praca stypendium

Finanse - Studia na start

Jak zdobyć Stypendium Pomostowe?

Dzięki programowi młodzi ludzie będą dostawali 500 złotych miesięcznie, przez 10 miesięcy w roku.

Stypendia miasta Poznań dla maturzystów Poznań

Miasto Poznań po raz kolejny zachęca najzdolniejszych maturzystów do podjęcia studiów na poznańskich uczelniach

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Oceanotechnika w Akademii Morskiej w Szczecinie - prawdziwy ocean możliwości Szczecin

Poznaj możliwości, jakie daje Ci ten kierunek studiów!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak zdobyć Stypendium Pomostowe? - stypendium pomostowe, zasady, rekrutacja, aplikacja, matura 2015

Dzięki programowi młodzi ludzie będą dostawali 500 złotych miesięcznie, przez 10 miesięcy w roku.