zmień miasto

Jak powinny wyglądać lekcje online? Poznaj zalecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej

Pandemia koronawirusa i środki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 doprowadziły do tymczasowego zamknięcia szkół. Czas zawieszenia nauki w placówkach oświaty został wydłużony do 10 kwietnia 2020 r. W związku z tym, Ministerstwo Edukacji Narodowej, upubliczniło zestaw porad i zasad dotyczących tego, jak ma wyglądać w tym czasie nauczanie.

Zobacz też: Organizacja skutecznej pracy w domu [poradnik]

Mężczyzna przed komputerem

Kształcenie na odległość

Podstawowym obowiązkiem szkół, jest zapewnienie uczniom możliwości nauki na odległość. Dyrektorzy odpowiedzialni są za przekazanie rodzicom informacji na temat tego, w jaki sposób przeprowadzane będą zajęcia, oraz ustalić dla nich możliwość odbycia konsultacji z nauczycielami. Ci zaś mogą odpowiednio dopasowywać program nauczania, aby możliwa była jego realizacja poprzez wybrane przez szkołę środki. Cały proces nadzoruje kuratorium oświaty.

Program nauczania online

Oprócz tego, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piątkowski, zaapelował o zwrócenie uwagi na możliwości psychofizyczne uczniów oraz równomierne rozłożenie zajęć w ciągu tygodnia. Pilnować tego ma dyrektor podczas ustalania tygodniowego planu zajęć, w którym dodatkowo powinna być zwrócona uwaga na ich zróżnicowanie.

MEN zachęca nauczycieli do skorzystania z udostępnionych przez siebie materiałów edukacyjnych, dostępnych za pośrednictwem platformy epodreczniki.pl oraz zasobów udostępnianych przez CKE, OKE i emitowanych przez Telewizję Publiczną i Polskie Radio. Prowadzący zajęcia mają też możliwość wykorzystywania materiałów przygotowanych przez siebie.

Zobacz też: Przeniesienie matury 2020 z powodu koronawirusa - czy to możliwe?

Nauka na odległość a bezpieczeństwo i zdrowie

Dyrektorzy szkół, mają też pamiętać o bezpieczeństwie uczniów przy planowaniu zajęć online. Oznacza to uwzględnienie prozdrowotnych zasad medycznych korzystania ze sprzętu wykorzystywanego podczas zajęć, takich jak odpowiedni czas korzystania z urządzeń elektronicznych, zależny od wieku uczniów. Przygotowujący zajęcia powinni też pamiętać o dostępności potrzebnego sprzętu oraz sytuacji materialnej rodzin.

Oceny podczas zajęć online

Nauczyciele są zobowiązani do ustalenia wspólnie z dyrektorem szkoły, w której pracują, w jaki sposób będą oceniani uczniowie oraz na jakich zasadach ma przebiegać monitorowanie ich postępów. Dużą rolę odgrywać tutaj będzie w większości przypadków dziennik elektroniczny, pozwalający już wcześniej na przeniesienie systemu oceniania do internetu, oraz pozwalający rodzicom na wgląd do postępów ich dzieci.

KSK

fot. Proxyclick Visitor Management System (za: pexels.com)

Źródło: gov.pl

Aktualności

Matura z geografii 2020 - arkusze CKE

Co roku geografia jest jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych przez maturzystów. Sprawdźcie, jak poszedł wam egzamin z geografii!

Matura z biologii 2020 - sprawdź odpowiedzi!

W tym roku nowa matura z biologii tylko na poziomie rozszerzonym! Sprawdź, czy zdałeś!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wirtualne Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie - 24 i 25 czerwca 2020r.

Poznasz Uczelnię i oferowane przez nią przyszłościowe kierunki studiów!

Nauki o rodzinie - informacje o kierunku studiów w UPJP2 w Krakowie Kraków

Studiuj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła 2 by profesjonalnie nieść pomoc!

Spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Dowiedz się wszystkiego o ofercie edukacyjnej ALK! Spotkanie odbędzie się w j. polskim oraz angielskim.

Matura z fizyki 2020 - arkusze CKE

Arkusze pojawią się kilka minut po 14.00. Dziś na maturzystów czeka matura z fizyki - egzamin uznawany za najtrudniejszy do zdania. Zobacz arkusze!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama