Jak przygotować prezentację na maturę?

2011-04-07 17:16:48

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu. Dlatego boją się go zarówno Ci, którzy nie mają najlepszych stopni, jak i wzorowi uczniowie.

Jednak dla jednych i drugich matura ustna może być najłatwiejszym z egzaminów, jeśli tylko poznają kilka prostych zasad według, których należy przygotować takie wystąpienie – mówi dr Anna Hełka, psycholog biznesu z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i radzi maturzystom, jak z sukcesem przygotować prezentację na maturę ustną z języka polskiego.

Przygotowanie do prezentacji

Nie ma co się oszukiwać, podstawą świetnej prezentacji maturalnej jest merytoryczne przygotowanie do tematu. Gdy materiał jest już opanowany należy spróbować odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania: CO, KTO I JAK?

§         CO najważniejszego chcę przekazać? Musisz określić najistotniejsze punkty Twojego wystąpienia, wokół których zbudujesz całą prezentację. Nie przesadzaj z ilością wątków, bo żaden z nich nie zostanie zapamiętany i należycie omówiony. Lepiej dokładnie omówić 3-5 zagadnień niż pobieżnie 10.

§         KTO jest odbiorcą mojego przekazu? Pamiętaj, że będziesz mówić do komisji, która zna temat i oczekuje od Ciebie określonej wiedzy. Jeśli chcesz ich pozytywnie zaskoczyć musisz do podstawowej wiedzy na temat prezentacji dołożyć coś od siebie. Nauczyciele cenią własne przemyślenia maturzystów, a więc oprócz opinii krytyków literackich dołóż własną refleksje, to pozwoli Ci się wyróżnić. Komisja oczekuje od Ciebie szacunku – okaż go poprzez elegancki klasyczny strój i fryzurę. Pamiętaj o grzecznym przywitaniu się z komisją.

§         JAK przygotować i zaprezentować temat i siebie, jako osobę kompetentną?

W dalszej części poradnika znajdziesz wskazówki dotyczące właściwej struktury i formy prezentacji oraz rady, jak stać się świetnym prezenterem.

Idealna struktura prezentacji

Wystąpienie, tak jak dobry film, powinno mieć przykuwający uwagę początek, harmonijny środek oraz zapadające w pamięć zakończenie. Zacznij prowokującym zdaniem, anegdotą lub ciekawostką audiowizualną, która przebudzi komisję i zachęci do słuchania. Główną część wystąpienia podziel na 3-5 bloków tematycznych. Powiedz o czym będziesz po kolei mówił. Podsumowuj każdą część jednym zdaniem. Przechodź płynnie od jednej części do drugiej jakbyś prowadził program śniadaniowy w TV. Staraj się łączyć wiedzę i fakty z własnymi odczuciami. Wzbogacaj prezentację o ciekawe cytaty, zestawienia podobieństw i kontrastów lub odwołania do kultury masowej (znany film, spektakl, itp.). Na koniec odnieś się wizualnie lub słownie do początku wystąpienia lub zakończ dowcipną puentą.

Czas w prezentacji

Przećwicz w domu prezentację, ale nie pisz dosłownie całego przemówienia. Wypisz jedynie w punktach najważniejsze elementy i ewentualnie dosłowne cytaty. Sprawdź czy Twoja prezentacja ma właściwy czas. Weź pod uwagę, że jeśli dużo ćwiczyłeś, to w stresie podczas matury powiesz wszystko szybciej. Jeśli natomiast szykowałeś wszystko na ostatnią chwilę, to na egzaminie będziesz mówić wolniej.

Rady dla prezentera

Jeśli zadbałeś o właściwe przygotowanie merytoryczne i odpowiedni strój, to pozostały Ci już tylko dwie rzeczy: sprawdzenie sprzętu lub pomocy, z których będziesz korzystał i uspokojenie nerwów. W tym celu zadbaj o zaspokojenie podstawowych potrzeb: zjedz coś pysznego na śniadanie, zabierz ze sobą coś do picia. Posłuchaj przed wyjściem z domu ulubionej piosenki. Unikaj osób, które wprowadzają nerwową atmosferę. Powiedz sobie lub napisz kilkakrotnie: będę świetny. Przećwicz dobrze początek wystąpienia, jeśli będziesz się czuł dobrze na starcie, gładko dotrzesz do mety. Jeśli z nerwów drżą Ci dłonie, unikaj trzymania w ręku czegokolwiek. Spróbuj energicznie wyprostować rękę np. wskazując na tablicę, to powinno zniwelować drżenie. Staraj się mówić dość głośno i wyraźnie, ale nie krzycz. Moduluj ton głosu, akcentując najważniejsze elementy. Pamiętaj, że jeśli mówisz dość szybko, to sprawiasz wrażenie osoby dobrze przygotowanej i kompetentnej, ale nie mów zbyt szybko, aby wszystko było zrozumiałe. Staraj się mówić krótkimi zdaniami, dzięki czemu unikniesz ryzyka zaplątania we własnej wypowiedzi. Używaj dużej liczby czasowników i przymiotników, to doda tempa i ubarwi Twoją wypowiedź. Umiejętnie użyj pauzy, jeśli chcesz zaintrygować, kiedy potrzebujesz przerwy by opanować emocje lub gdy coś zdekoncentrowało komisję. Jeśli się pomylisz spróbuj obrócić to w żart. Nie bój się humoru w prezentacji. Nauczyciele z komisji też lubią się pośmiać.

Jestem pewna, że teraz już wiesz jak powalić komisję maturalną na kolana – do dzieła!

ip

Słowa kluczowe: prezentacja maturalna język polski jak przygotować poradnik rady czas przekaz komisja ocena

Prezentacja maturalna - Matura od A do Z

Prezentacja maturalna - jak wybrać temat?

Wybierając temat prezentacji maturalnej, koniecznie zwróćcie uwagę na dostępność materiałów pomocniczych oraz literatury przedmiotu i podmiotu.

Jak zapamiętać prezentację maturalną?

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zadania na maturze z matematyki

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak zapamiętać prezentację maturalną? - prezentacja maturalna matura ustna egzamin ustny język polski nauka materiały jak wypaść zapamiętać

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.