Jak przygotować prezentację na maturę?

2011-04-07 17:16:48

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu. Dlatego boją się go zarówno Ci, którzy nie mają najlepszych stopni, jak i wzorowi uczniowie.

Jednak dla jednych i drugich matura ustna może być najłatwiejszym z egzaminów, jeśli tylko poznają kilka prostych zasad według, których należy przygotować takie wystąpienie – mówi dr Anna Hełka, psycholog biznesu z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i radzi maturzystom, jak z sukcesem przygotować prezentację na maturę ustną z języka polskiego.

Przygotowanie do prezentacji

Nie ma co się oszukiwać, podstawą świetnej prezentacji maturalnej jest merytoryczne przygotowanie do tematu. Gdy materiał jest już opanowany należy spróbować odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania: CO, KTO I JAK?

§         CO najważniejszego chcę przekazać? Musisz określić najistotniejsze punkty Twojego wystąpienia, wokół których zbudujesz całą prezentację. Nie przesadzaj z ilością wątków, bo żaden z nich nie zostanie zapamiętany i należycie omówiony. Lepiej dokładnie omówić 3-5 zagadnień niż pobieżnie 10.

§         KTO jest odbiorcą mojego przekazu? Pamiętaj, że będziesz mówić do komisji, która zna temat i oczekuje od Ciebie określonej wiedzy. Jeśli chcesz ich pozytywnie zaskoczyć musisz do podstawowej wiedzy na temat prezentacji dołożyć coś od siebie. Nauczyciele cenią własne przemyślenia maturzystów, a więc oprócz opinii krytyków literackich dołóż własną refleksje, to pozwoli Ci się wyróżnić. Komisja oczekuje od Ciebie szacunku – okaż go poprzez elegancki klasyczny strój i fryzurę. Pamiętaj o grzecznym przywitaniu się z komisją.

§         JAK przygotować i zaprezentować temat i siebie, jako osobę kompetentną?

W dalszej części poradnika znajdziesz wskazówki dotyczące właściwej struktury i formy prezentacji oraz rady, jak stać się świetnym prezenterem.

Idealna struktura prezentacji

Wystąpienie, tak jak dobry film, powinno mieć przykuwający uwagę początek, harmonijny środek oraz zapadające w pamięć zakończenie. Zacznij prowokującym zdaniem, anegdotą lub ciekawostką audiowizualną, która przebudzi komisję i zachęci do słuchania. Główną część wystąpienia podziel na 3-5 bloków tematycznych. Powiedz o czym będziesz po kolei mówił. Podsumowuj każdą część jednym zdaniem. Przechodź płynnie od jednej części do drugiej jakbyś prowadził program śniadaniowy w TV. Staraj się łączyć wiedzę i fakty z własnymi odczuciami. Wzbogacaj prezentację o ciekawe cytaty, zestawienia podobieństw i kontrastów lub odwołania do kultury masowej (znany film, spektakl, itp.). Na koniec odnieś się wizualnie lub słownie do początku wystąpienia lub zakończ dowcipną puentą.

Czas w prezentacji

Przećwicz w domu prezentację, ale nie pisz dosłownie całego przemówienia. Wypisz jedynie w punktach najważniejsze elementy i ewentualnie dosłowne cytaty. Sprawdź czy Twoja prezentacja ma właściwy czas. Weź pod uwagę, że jeśli dużo ćwiczyłeś, to w stresie podczas matury powiesz wszystko szybciej. Jeśli natomiast szykowałeś wszystko na ostatnią chwilę, to na egzaminie będziesz mówić wolniej.

Rady dla prezentera

Jeśli zadbałeś o właściwe przygotowanie merytoryczne i odpowiedni strój, to pozostały Ci już tylko dwie rzeczy: sprawdzenie sprzętu lub pomocy, z których będziesz korzystał i uspokojenie nerwów. W tym celu zadbaj o zaspokojenie podstawowych potrzeb: zjedz coś pysznego na śniadanie, zabierz ze sobą coś do picia. Posłuchaj przed wyjściem z domu ulubionej piosenki. Unikaj osób, które wprowadzają nerwową atmosferę. Powiedz sobie lub napisz kilkakrotnie: będę świetny. Przećwicz dobrze początek wystąpienia, jeśli będziesz się czuł dobrze na starcie, gładko dotrzesz do mety. Jeśli z nerwów drżą Ci dłonie, unikaj trzymania w ręku czegokolwiek. Spróbuj energicznie wyprostować rękę np. wskazując na tablicę, to powinno zniwelować drżenie. Staraj się mówić dość głośno i wyraźnie, ale nie krzycz. Moduluj ton głosu, akcentując najważniejsze elementy. Pamiętaj, że jeśli mówisz dość szybko, to sprawiasz wrażenie osoby dobrze przygotowanej i kompetentnej, ale nie mów zbyt szybko, aby wszystko było zrozumiałe. Staraj się mówić krótkimi zdaniami, dzięki czemu unikniesz ryzyka zaplątania we własnej wypowiedzi. Używaj dużej liczby czasowników i przymiotników, to doda tempa i ubarwi Twoją wypowiedź. Umiejętnie użyj pauzy, jeśli chcesz zaintrygować, kiedy potrzebujesz przerwy by opanować emocje lub gdy coś zdekoncentrowało komisję. Jeśli się pomylisz spróbuj obrócić to w żart. Nie bój się humoru w prezentacji. Nauczyciele z komisji też lubią się pośmiać.

Jestem pewna, że teraz już wiesz jak powalić komisję maturalną na kolana – do dzieła!

ip

Słowa kluczowe: prezentacja maturalna język polski jak przygotować poradnik rady czas przekaz komisja ocena

Prezentacja maturalna - Matura od A do Z

Jak zapamiętać prezentację maturalną?

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.

Prezentacja maturalna - jak wybrać temat?

Wybierając temat prezentacji maturalnej, koniecznie zwróćcie uwagę na dostępność materiałów pomocniczych oraz literatury przedmiotu i podmiotu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

Poprawa matury 2021 - harmonogram egzaminów poprawkowych

Zobacz, kiedy poznamy wyniki egzaminu dojrzałości.

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak zapamiętać prezentację maturalną? - prezentacja maturalna matura ustna egzamin ustny język polski nauka materiały jak wypaść zapamiętać

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.