Jak przygotować się do ustnej matury z polskiego

2014-04-29 01:52:23

Dr Konrad Maj, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej radzi maturzystom, jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego.

Jak przedstawić temat w atrakcyjny sposób?

Ważne jest dobre zaprezentowanie odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne. Maturzysta powinien mówić wyraźnie, głośno, powoli i spokojnie. Atrakcyjność wypowiedzi zwiększa delikatny uśmiech i wyważona pewność siebie.

Jakich zwrotów używać?

Warto pamiętać o tym, aby wywód był logiczny, uporządkowany – czytelny dla odbiorców, dlatego należy dobrze wykorzystać czas zaplanowany na przygotowanie odpowiedzi. Nie można zapomnieć o swoim audytorium – mruczeć coś pod nosem, zwiększać tempo wypowiedzi, aby prześlizgać się po jakimś wątku. Dobrze jest czasami podsumować czy stosować określone „drogowskazy”, które ułatwią odbiorcom zrozumienie wypowiedz – np. „teraz przejdę do…”, „kolejna część dotyczyć będzie...”.

Co z gestykulacją? Gdzie znaleźć złoty środek między nadmierną ekspresją a nudną biernością?

Jak mawia prof. Jerzy Bralczyk prawdziwa sztuka polega na ukryciu tej sztuki. Bardzo popularna tzw. postawa otwarta  (nie krzyżowanie rąk na klatce piersiowej) jest ważna, ale nie należy robić z siebie prezentera telewizyjnego i sprawozdawcy pogody. To powinny być naturalne gesty, ale odrobinę bardziej ekspresyjne – chodzi o podkreślanie ważnych fragmentów, delikatne obrazowanie ich gestem. Dobrze jest wystąpić „na próbę” przed innymi, aby ocenili dynamikę naszej komunikacji niewerbalnej.

Jak zapanować nad nerwami?

Może to banalne, ale naprawdę działa: w stu procentach wykorzystać czas na dobre przygotowanie odpowiedzi. Jeśli nawet są pewne niedociągnięcia, to stojąc przed komisją egzaminacyjną lepiej już o nich nie myśleć, raczej skupić się na swoim potencjale, na tym co jest dobre w wypowiedzi, co zapewne zostanie dobrze przyjęte. Nie ma sensu zadawać sobie pytań w stylu: „co będzie jeśli zapytają mnie o…”. Badania pokazują, że gdy mówca zachowuje się w sposób idealny paradoksalnie jest gorzej oceniany niż ten, który popełni jakiś błąd podczas wystąpienia. Nie bójmy się więc drobnych pomyłek, one mogą wręcz działać na naszą korzyść.

Czy są jakieś ćwiczenia, które można zastosować przed ustnym egzaminem maturalnym?

Nie ma lepszego sposobu niż przećwiczenie tego co się będzie mówiło. Najlepiej zrobić to w bardzo zbliżonym kontekście – tzn. stworzyć „komisję” złożoną, ze swoich znajomych czy członków rodziny i przed takim gronem wypróbować swoje przygotowanie. Wtedy można poczuć atmosferę takiego egzaminu, stres i emocje. Taki trening może pozwolić na oswojenie się z czekającą maturzystów sytuacją. „Komisja” powinna spróbować jak najlepiej odegrać swoją rolę – zadawać pytania, być wymagająca i dociekliwa. Po „egzaminie”  maturzysta powinien otrzymać informacje zwrotne – co się podobało, a co wymaga dalszej pracy. Każda osoba może mieć kłopoty z prezentacją publiczną bardzo różnej natury, spojrzenie odbiorcy jest tu niezwykle ważne, ale dobrze też jest ocenić to samemu. W tym celu warto swoje wystąpienie nagrać kamerą video i przeanalizować. Przejście przez taki proces przygotowawczy daje spory materiał do przemyśleń. Podobnie postępują amerykańcy prezydenci, którzy przed ważnymi konferencjami spotykają się na symulowanej konferencji ze swoimi doradcami.

* dr Konrad Maj, psycholog społeczny SWPS. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadzi rozmaite szkolenia łączące teoretyczną i praktyczną stronę psychologii społecznej.

ip

Słowa kluczowe: matura ustna język polski jak się przygotować rady porady egzamin maturalny temat nerwy co mówić

Matura ustna - Matura od A do Z

Jak dobrze wypaść na ustnym?

Wielu z nas znacznie bardziej boi się egzaminów ustnych niż pisemnych. Warto więc zastanowić się, co zrobić, by przez te kilkanaście ważnych minut opanować stres i dobrze wypaść.

Ustny z języka obcego - nic trudnego!

Ten egzamin wśród wielu maturzystów wzbudza strach. Wejść na salę, wylosować zestaw, przygotować się, wreszcie zacząć rozmowę i to w obcym języku...

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Wybór dobrych studiów może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Jakie kierunki są najlepsze?

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Wyniki matur 2019 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Wynik z matury to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Ustny z języka obcego - nic trudnego! - matura ustna język obcy poziom podstawowy rozszerzony egzamin ustny jak zdać rozmowa sterowana

Ten egzamin wśród wielu maturzystów wzbudza strach. Wejść na salę, wylosować zestaw, przygotować się, wreszcie zacząć rozmowę i to w obcym języku...