Jak rozwiązywać zadania z matematyki? - Sposoby na rozwiązywanie zadań z matematyki

2018-10-02 08:45:02

Matematyka to przedmiot, który potrafi sprawić problemy wielu uczniom. Jego nauka przyprawia o zdenerwowanie, zwłaszcza że umiejętności związane z obliczaniem równań, nierówności, delty, rachunku prawdopodobieństwa i innych przykładów jest potrzebna, aby zaliczyć pozytywnie maturę. Chcielibyśmy pomóc uczniom szkół na każdym szczeblu edukacji w nauce, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zobaczycie, jak rozwiązywać zadania z matematyki.

Zobacz, jak poprawnie rozwiązywać zadania z matematyki!Rozwiązywanie zadań z matematyki

Zadania na egzaminach z matematyki podzielone są na dwie części. Pierwsza dotyczy poleceń zamkniętych, w których odpowiedź występuje jako zaznaczenie jednej z czterech możliwych opcji. Druga to forma rozpisania danego zadania na czynniki pierwsze z podaniem pisemnego rozwiązania.

Zadania zamknięte

Zadań zamkniętych jest bardzo dużo na każdym teście. Nie wymagają one długiego nakładu pracy, jednak również mogą sprawić problemy. Warto przysiąść na chwilę przy danym poleceniu i rozpisać go w brudnopisie, aby być pewnym swojej odpowiedzi.

Zadania otwarte

Rozwiązywanie zadań otwartych jest bardziej skomplikowane. Należy tu pamiętać, tak samo jak przy poleceniach zamkniętych, o czytaniu ze zrozumieniem. Warto dane zadanie przestudiować nawet kilka razy, aby nie pominąć żadnego detalu związanego z dalszym rozwiązywaniem. Następnym krokiem powinno być stwierdzenie, czy nasze umiejętności pozwalają nam na wykonanie danego zadania. Jeśli nie, wypiszmy tylko rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, a resztę pomińmy i przejdźmy do kolejnego polecenia - lepiej nie tracić czasu na zadania, za które i tak nie otrzymamy punktów.

Gdy już trafimy na zadanie, które jesteśmy w stanie wykonać, powinniśmy pomyśleć o tym, w jaki sposób je rozwiązać. Bardzo ważna w tym przypadku jest kolejność wykonywania działań. Należy zacząć od wypisania wszystkich znanych nam danych i znalezienia niewiadomych. Następnie powinniśmy po kolei zacząć rozpisywać nasze działania - dokładnie i wyraźnie, aby egzaminator wiedział, jakie były nasze intencje w danym zadaniu. Nie należy tutaj pomijać żadnego detalu, ponieważ może to wpłynąć na nasz końcowy wynik.

Przy zadaniach otwartych trzeba pamiętać o odpowiedzi, która musi pojawić się na końcu każdego rozpisanego rozwiązania. Zazwyczaj ma ona formę krótkiego zdania. Jeśli wykonujemy zadania w formie ćwiczeń w podręczniku, możemy porównać rozwiązania z wynikami, które znajdziemy na końcu książki.

Sprawdzanie poprawności zadań

Sprawdzenie wykonanych przez nas obliczeń to najważniejszy proces rozwiązywania zadań z matematyki. Nie należy go pomijać, ponieważ każdy może przeoczyć daną cyfrę lub znak w równaniu. Warto to skontrolować, aby końcowy wynik egzaminu nie zaskoczył nas negatywnie.

PW

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: zadania tekstowe z matematyki, kolejność wykonywania działań, jak zdań maturę z matematyki

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Od 18 stycznia klasy I-III wracają do zajęć stacjonarnych

Czy wiadomo coś o powrocie na zajęcia klas maturalnych?

Ruszyły styczniowe testy przesiewowe dla nauczycieli związane z powrotem do szkół

Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale trwają przygotowania do wznowienia lekcji w stacjonarnych.

Próbna matura Nowa Era 2021 - geografia, fizyka i j. niemiecki

Ostatni dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 14 stycznia 2021 roku.

Matura 2021 bez obowiązkowych rozszerzeń oraz egzaminów ustnych i z możliwością zmiany deklaracji maturalnej

Podpisano rozporządzenie wprowadzające zmiany w wymaganiach maturalnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Webinar dla kandydatów na studia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej [styczeń 2021]

Już 14 stycznia o godzinie 17 odbędzie się kolejny webinar dla kandydatów na studia. Spotkajcie się z przedstawicielami UMCS online!

Higiena stomatologiczna - nowość na UMB! Białystok

Oto nowy kierunek studiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Przesiewowe testy nauczycieli - wyniki i statystyki

Koronawirusa wykryto u 2% pracowników szkół.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Egzaminy eksternistyczne. Co warto o nich wiedzieć? - egzamin eksternistyczny, zasady, wnioski

Zobacz, co trzeba wiedzieć o egzaminach eksternistycznych na każdym etapie kształcenia!