zmień miasto

Jak się ubrać na maturę?

Przed Wami, Drodzy Maturzyści, matura ustna, na której oprócz wiedzy i umiejętności radzenia sobie ze stresem bardzo ważne będzie Wasz wygląd.  Jeżeli uda się Wam ubrać wygodnie i jednocześnie elegancko, zjednacie sobie komisje, a sami będziecie czuć się pewni siebie. Jak zatem wyglądać w tym ważnym dniu?

Po pierwsze – czysto i gładko

To chyba oczywista oczywistość. Ubranie na maturę musi być przede wszystkim schludne.  Pamiętaj więc, by nie tylko wyprać, ale też dokładnie wyprasować koszulę i zadbać, by krawat albo spódnica nie miały żadnych plam.

Po drugie – wygoda do podstawa


Na nic zda się nawet najelegantszy garnitur czy kostium, jeżeli w swoim ubiorze nie będziesz czuł się wygodnie. Przemyśl ubiór tak, by nie było Ci ani za gorąco, ani za zimno. Pamiętaj, że musi Ci się wygodnie zarówno siedzieć, jak i stać. Zapomnij o ubraniach krępujących ruchy. Maturzystki, jeżeli na co dzień nie chodzą w szpilkach, nie powinny na siłę podkreślać nimi swojej dorosłości w dniu egzaminu.

Po trzecie – czarno-biało?

Czasy, kiedy maturalna kolorystyka musiała ograniczać się do bieli i czerni minęły już dawno. Dziś dopuszczalne są niemal wszystkie stonowane kolory, z których każdy powinien wybrać taki, w którym po prostu mu ładnie. Może to więc być ciemny brąz, jasny szary, głęboki granat albo beż. Mimo takiej dowolności nie należy przesadzić i najlepiej jednak wcisnąć się w białą koszulę.

A co z wzorami?

Oczywiście nie mowa o tych matematycznych. Tu znów musisz postawić na własne wyczucie. Odpadają wszelkiego rodzaju wyraziste wzory – kwiaty, duże grochy, szerokie paski. Ale już delikatne prążki albo kropeczki będą ciekawym urozmaiceniem Waszego maturalnego wyglądu. Panowie mogą sobie pozwolić na prążkowaną marynarkę, a Panie – wybrać na przykład wzorzystą spódnicę, do której dopasują gładki żakiet i białą bluzkę. Przy odrobinie dobrych chęci klasyka wcale nie musi być nudna!

Działaj krojem

Nic tak nie podkreśla sylwetki jak doskonale dopasowany do sylwetki garnitur, żakiet albo mała czarna. Jeżeli chodzi o krój, masz naprawdę dużą dowolność. Zarówno męski, jak i damski strój na takie okazje można tak dobrać do figury, by zatuszować wady i uwypuklić zalety.

Skromnie - to znaczy jak?

Na maturze, podobnie na wszelkiego rodzaju innych egzaminach, które czekają Was w życiu, należy zrezygnować z prowokującego ubioru. Stanowczo nie powinniście, Drogie Maturzystki, ubierać minispódniczek, bluzek z dużymi dekoltami albo kabaretek. Na to przyjdzie czas kiedy indziej. Pamiętajcie też o skromnej fryzurze (najlepsze będą gładko związane włosy) i delikatnym makijażu.

Jeden szykowny akcent

Jeżeli chcesz pozytywnie wyróżnić się z tłumu, możesz postawić na jeden wyrazisty akcent. U Panów może to być krawat w ciekawym kolorze, a u Pań – wisior o niebanalnym kształcie albo apaszka w ciekawy, delikatny wzór.

To prawda, że nie szata zdobi człowieka, ale z pewnością jeśli poświęcisz trochę uwagi skomponowaniu swojego maturalnego stroju, w dniu egzaminu będziesz czuć się swobodniej, a dobry wygląd doda Ci pewności siebie.

Joanna Jaszczak
(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama