zmień miasto

Jak skupić się na nauce?

Rozpoczął się rok szkolny i zaczynasz rozumieć, ile przed tobą nauki? Ile lektur do przeczytania, notatek do sporządzenia i materiału do zapamiętania? Pamiętaj, jesteś w stanie zrobić to wszystko, a nawet więcej, jeśli tylko skupisz się i zorganizujesz. No właśnie, ale co jeśli masz problemy z koncentracją? Co jeśli rozprasza cię każdy szmer lub ptak przelatujący za oknem? Poznaj nasze sposoby na radzenie sobie z tymi problemami!

koncentracja1) Odłóż telefon.

Tak, zacznij od tego najtrudniejszego kroku. Może ci się wydawać, że przecież w trakcie nauki prawie go nie używasz, ale prawda jest taka, że telefon, zwłaszcza z dostępem do internetu, to złodziej czasu, który zdecydowanie nie jest twoim sprzymierzeńcem na drodze do dobrych wyników maturalnych. Zanieś go do innego pokoju albo wyłącz na tę godzinę czy dwie. Taki czyn wymaga silnej woli, ale w zamian za to będziesz w stanie całkowicie poświęcić się opracowywanym zagadnieniom, i to w dużo krótszym czasie.

2) Wysypiaj się.

To niezwykle ważny punkt. Jeśli twój organizm nie jest wypoczęty, nie będziesz w stanie przyswoić na dobre nawet połowy z zaplanowanych informacji. Ureguluj więc swój tryb dnia - kładź się i wstawaj o tej samej godzinie, nawet jeśli w poniedziałki wybierasz się do szkoły na ósmą, a w środę na jedenastą. Poranny zapas czasowy możesz wykorzystać na ćwiczenia rozciągające, przygotowanie obiadu czy nadrobienie ulubionego serialu. Niech twoje ciało zrozumie, kiedy nadchodzi pora odpoczynku, a kiedy działania.

3) Ogranicz spożycie kofeiny.

Punkt wyżej znajduje się rozwiązanie twoich problemów ze zmęczeniem. Nadmiar kawy może powodować drażliwość i migreny, a w napojach energetycznych znajduje się głównie cukier - wyświadczysz sobie przysługę, dozując rozsądnie ich spożycie. Zwłaszcza, że w przypadku obu spożycie w nadmiernych ilościach ma efekt odwrotny od zamierzonego, i zamiast w stanie wzmożonej koncentracji znajdziesz się w sytuacji nerwowego rozdygotania. Wybierz zdrowsze zamienniki, takie jak zielona herbata czy herbata z żeń-szeniem.

4) Nie zaniedbuj obowiązków.

Jeśli wmówisz sobie, że masz mnóstwo nauki i absolutnie, ale to absolutnie nie znajdziesz czasu na umycie auta czy odkurzenie podłóg, oszukasz nie tylko własną osobę, ale i domowników. A to jest nie fair. Z odpowiednią organizacją pracy będziesz w stanie pogodzić wszystko - dlatego przed przystąpieniem do powtórki z chemii pozmywaj naczynia po obiedzie i zasiądź do nauki z czystym sumieniem. To znaczące ułatwienie umysłowe i logistyczne: ty szybciej zapamiętasz opisy reakcji, a talerze przed kolacją bedą czyste i suche.

5) Zastanów się nad słuchaną muzyką.

Jednym pomaga w koncentracji, innych całkowicie rozprasza i nie pozwala przyswoić ani pół słowa z czytanej notatki. Musisz zadecydować, którą z tych osób jesteś i w zależności od preferencji zmodyfikować dźwięki napływające do twojego stanowiska pracy. Sprawa komplikuje się, jeśli mieszkasz w internacie lub dzielisz pokój z rodzeństwem - założenie słuchawek do nauki może być wtedy nieuniknione. Jeśli nie jesteś w stanie słuchać ulubionych kawałków i jednocześnie powtarzać materiału z lekcji, ale zależy ci na wyciszeniu otoczenia, spróbuj posłuchać muzyki instrumentalnej albo piosenek w całkowicie obcym ci języku.

6) Nagradzaj się.

Nie warto bawić się ze sobą w złego i dobrego policjanta, w przypadku nauki postaw na tego drugiego. Dbaj tylko, żeby cię nie rozpuścił: na każde 45 minut nauki zapewnij sobie 15 minut przerwy i zrób w tym czasie coś przyjemnego. Możesz przejść się po ogrodzie, zadzwonić do kogoś bliskiego albo pobawić się z psem. Bądź jednak uczciwy z samym sobą i nie naginaj ustalonych przez siebie granic: drobne ustępstwa prowadzą do większych, które mogą zagrozić twojej organizacji dnia i sprawić, że nie zrobisz nic konkretnego. Pracuj ciężko, ucz się pilnie i zasłuż na czas wolny

7) Motywuj się.

Niech to będzie wielki plakat nad biurkiem z hasłem zagrzewającym cię do walki. Bransoletka, którą zawiesisz na nadgarstku. Kolorowa karteczka w kalendarzu. Nieważne, w jaki sposób, ale przypominaj sobie o swoich celach za każdym razem, kiedy czujesz że opada z ciebie energia a diabełek na ramieniu kusi to rzucenia wszystkich podręczników w kąt. WARTO. Czas i tak upłynie, a to, jak nim zagospodarujesz, to wyłącznie twoja decyzja. 

fot. pixabay.com/Macdongtran

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama