zmień miasto

Jak uczyć się angielskiego?

Samodzielna nauka języka nie jest prosta i wie to każdy, kto choć raz spróbował zmierzyć się z tym tematem. Istnieją jednak metody, które sprawią, że przyswajanie wiedzy stanie się przyjemniejsza, a zapamiętywanie nowego materiału prostsze. Zobacz, jak uczyć się angielskiego i innych języków obcych - szybko i skutecznie!

Zobacz, jak skutecznie uczyć się angielskiego!

Motywacja i cel

Zanim zaczniesz naukę, musisz ustalić, w jakim celu chcesz nauczyć się danego języka. Podróż, praca za granicą, a może po prostu chcesz oglądać filmy i seriale w oryginale, a także słuchać wywiadów z ich twórcami? Niezależnie od przyczyny - konkretny wyznaczony przez ciebie cel może stać się idealną motywacją do nauki. Aby jednak nie opuściła cię ona zbyt szybko, musisz ustalić plan nauki i się go trzymać. Dzięki temu po każdym zaliczonym punkcie dostrzeżesz widoczne efekty pracy. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie systemu nagród. Po każdym, nawet małym sukcesie, zrób coś dla siebie lub kup sobie coś, o czym myślałeś od dawna. Nie muszą być to drogie rzeczy. Ważne, aby nagroda ta zmotywowała cię do dalszej nauki.

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Słownictwo i czasy
Pytania dotyczące tego, jak szybko nauczyć się angielskiego oraz tego, jak nauczyć się go samemu, towarzyszą każdej osobie rozpoczynającej swoją przygodę z nowym językiem. Pierwszym krokiem jest poznanie jak największej liczby słów, które stworzą podstawę do dalszej nauki. Pamiętaj, że uczenie się ich na pamięć nie jest dobrym sposobem. Owszem, możesz w prosty sposób zapamiętać listę 20 słówek, jednak szybko je zapomnisz. Dlaczego? Ponieważ nie jesteś w stanie ich skojarzyć z żadną sytuacją. W tym przypadku najlepiej jest podzielić sobie słówka tematycznie i stworzyć mapę myśli. Jeśli na przykład uczysz się słownictwa związanego z podróżowaniem, to podziel je na kategorie (pytanie o drogę, rezerwacja hotelu czy miejsca w restauracji), a następnie w każdej z nich wypisz pasujące do niej słówka. Dzięki temu wszystko będzie ze sobą połączone, a ty nie będziesz miał problemu z przypomnieniem sobie słownictwa z danego tematu. Innym sposobem jest używanie słówek w kontekście konkretnego zdania. Na dalszych etapach nauki możesz również oglądać teleturnieje, na przykład angielską wersję "Milionerów" lub inny program polegający na odpowiadaniu na pytania zadane przez prowadzącego.

Do nauki konstrukcji gramatycznych warto wykorzystać mapę myśli. Zapisz regułę gramatyczną, której chcesz się nauczyć, a następnie ułóż pasujące do niej zdania. Stwórz też fiszki, dzięki którym będziesz sobie przypominać o konkretnych słówkach i czasach!

Jakie inne metody mogą pomóc w nauce języka?

Jeśli opanowałeś już język w podstawowym stopniu i jesteś w stanie tworzyć proste zdania, to możesz zacząć oglądać filmy i seriale w oryginale. Na początku wybierz te z polskimi napisami, następnie możesz przejść do wersji z napisami w języku, którego się uczysz. Pamiętaj, że na początku nauki będziesz musiał obejrzeć dany materiał kilkukrotnie, aby przyswoić wszystkie zawarte w nim nowe informacje. Dlatego ważne jest, aby wybrany przez ciebie film czy serial nie był zbyt długi. Innym sposobem jest słuchanie muzyki lub radia w danym języku. Możesz także poszukać grup, na których ogłaszają się osoby poszukujące partnerów do rozmowy w różnych językach i na różnych poziomach zaawansowania.

Pamiętaj, że podczas nauki ważna jest systematyczność. Nie staraj się także przyswajać dużych partii materiału w krótkim czasie. Lepiej podzielić go sobie na mniejsze części, na przykład po 10-15 minut codziennie.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Sposobów jest dużo, jednak to ty musisz zdecydować, który z nich będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Podczas wyboru możesz kierować się na przykład tym, czy jesteś wzrokowcem lub słuchowcem. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, najważniejsze jest trzymanie się wyznaczonego celu oraz silna motywacja.

PO

fot. www.pixabay.com

Porady

Jak zdałam maturę z angielskiego na piątkę?

Zobacz, jakie wrażenia z matury ma Maja Katarzyńska z Wrocławia!

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

5 powodów, dla których powinieneś przełamać bariery językowe na Malcie

Zobacz, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego na Malcie ze szkołą Sprachcaffe!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dzień Otwarty ONLINE w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Poznaj harmonogram wydarzenia, dzięki któremu poznasz zalety studiowania w warszawskiej ALK.

Koniec roku szkolnego 2019/2020. MEN wspomina przebieg kwarantanny

Jak wyglądała walka z COVID-19 w polskiej oświacie? Powspominajmy i pomyślmy o starcie kolejnego roku szkolnego.

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama