Jak uczyć się historii? - Szybka nauka historii

2018-06-15 13:00:45

Historia to przedmiot szkolny, który sprawia problemy wielu uczniom. Tylko część z nich decyduje się zdawać go na maturze. Inni się go niepotrzebnie boją - dzieje świata i samej Polski można przyswajać bardzo łatwo i przyjemnie. Zobacz, jak uczyć się historii?

Zobacz, jak szybko nauczyć się historii!

Szybka nauka historii – dlaczego sprawia problem?

Historia to przedmiot, który wymaga od uczniów wyuczenia się wielu szczegółowych informacji. Znać trzeba nie tylko nazwy wydarzeń i ich przyczyny oraz skutki, ale także daty, nazwiska ważnych postaci. Najbardziej uciążliwe wydaje się to, że z każdym rokiem nauki rośnie również liczba informacji do przyswojenia. Kończy się to chaosem w głowie, przez który niektórzy uczniowie mają problem z zaliczaniem sprawdzianów i kartkówek.

Jak szybko nauczyć się historii?

Niestety, szybka nauka historii jest możliwa tylko dla pasjonatów tego przedmiotu, którzy czytają książki, opisujące dzieje przeszłości z przyjemnością. Możliwe jest przyswajanie tej wiedzy inną metodą niż wkuwanie wszystkiego na pamięć – informacje zdobyte w ten sposób szybko uciekają z głowy. Warto podjąć próbę zrozumienia tych treści, ponieważ dokładne informacje nie zawsze mogą nam się przydać.

Jak się uczyć historii? – Motywacja

Niektórym osobom ciężko znaleźć motywację do nauki historii. Z pewnością wiele osób zachęca do tego możliwość zdobycia dobrej oceny. Inni po prostu wyrażają chęć poznania dziejów własnego narodu.

Ważne postacie

Jak nauczyć się historii? Przede wszystkim skupiając się na najważniejszych postaciach w dziejach. Gdy poznamy ich motywacje i sposoby działania, będziemy potrafili określić przyczyny oraz skutki określonych wydarzeń, których musimy się nauczyć na sprawdzian lub kartkówkę. Pamiętajmy, że dat nie trzeba znać wszystkich. Warto zrobić sobie selekcję i zapamiętać te najważniejsze.

Bezstresowa nauka historii

Pod wpływem dużego stresu nie będziemy w stanie zapamiętać wielu informacji. Każdy ma tzw. indywidualny styl przyswajania wiedzy – jedni potrzebują na niego więcej czasu, a drudzy mniej. Z tego powodu każdy powinien podchodzić do tego typu spraw na spokojnie, ponieważ to bardzo sprzyja zapamiętywaniu informacji.

Aby ułatwić sobie zdobycie dobrej oceny z historii, warto tez sprawdzić, jak zmotywować się do nauki oraz jakie są ogólne sposoby na przyswajanie wiedzy.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: jak szybko nauczyć się historii, jak się uczyć historii, jak nauczyć się historii

Porady

Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

Laptop HP do gier - polecane modele

Szukając najlepszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na ofertę firm, które od lat dostarczają dopracowane urządzenia.

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2021 - informatyka

Sprawdź, jak wyglądały arkusze i poprawne odpowiedzi do matury z informatyki

Matura 2021 - historia

Dowiedz się, jak wyglądały arkusze z tegorocznej matury z historii i sprawdź odpowiedzi!

Matura 2021 - matematyka

Zobacz arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi do matury z matematyki.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane