Jak więcej i efektowniej czytać? [Poradnik]

2017-11-15 11:31:00

Każdy mól książkowy ma ten sam problem - książek jest za dużo, a czasu na ich czytanie jest zawsze za mało. Czytanie jest rozrywką, ale żeby można było sobie na nią pozwolić, trzeba wypełnić codzienne obowiązki. W rezultacie czasem czytamy dopiero wieczorem w łóżku, a czasem w ogóle nie sięgamy po lekturę. Dręczą nas wyrzuty sumienia z powodu gromadzących się tytułów w biblioteczce. Bez obaw, znamy sposoby, jak czytać więcej i lepiej, czyli bez wyrzeczeń, choć prawdziwy bibliofil musi czasem zarwać noc, aby być nim w stu procentach. Mamy nadzieję, że nasz poradnik udoskonali twoje nawyki czytelnicze.

czytanie

1. Skup się

Zadbaj o to, aby w pełni skupić się na treści książki. W dobie Internetu mamy kłopot ze skupieniem uwagi na dłużej niż kilka chwil. Czytamy newsy i zapominamy po sekundzie, czego dotyczyły. Przewijamy bezmyślnie Instagram. Dlatego gdy przeczytasz kilka rozdziałów, zrób sobie mały test - spróbuj je krótko streścić, opisz, czego dowiedziałeś się o bohaterach. Wtedy masz pewność, że czytałeś ze zrozumieniem, a nie tylko przewracałeś strony.

2. Celebruj lekturę

Nie chodzi o to, aby czytać szybko, bo nie bierzemy udziału w wyścigu. Lepiej przebrnąć przez mniej stron, ale z lepszym efektem. Zaznaczaj ulubione cytaty, wróć do ciekawego fragmentu, po przeczytaniu ostatniego zdania zastanów się, o jaką wiedzę jesteś teraz bogatszy. To bardzo ważne, bo sprawia że czytanie to nie tylko przyjemność, ale i wielka wartość.

3. Złe książki bez wahania odkładaj

Jesteś już w połowie, ale czujesz że nie masz ochoty czytać dalej? Albo, co gorsza, przysypiasz po kilku stronach? Rada jest prosta - odpuść sobie. Niech ci nie szkoda czasu, który poświęciłeś na lekturę. Spójrz na to z drugiej strony - możesz sięgnąć po następną książkę czekającą w kolejce.

4. Postaw na różnorodność

Nawet jeśli lubisz kryminały albo powieści fantastyczne i wcale nie potrzebujesz gatunkowego detoksu, warto spróbować czegoś nowego. Co z tego, że przeczytałeś dwadzieścia książek podczas wakacji, skoro wszystkie były podobne? Następnym razem, gdy będziesz w bibliotece, przeszukaj nieznane wcześniej regały. Może zainteresuje cię szokujący reportaż, książka popularnonaukowa o drzewach albo biografia znanej aktorki, którą lubisz.

5. Czytaj w podróży

Podróżując, niezauważalnie tracimy czas, który moglibyśmy wykorzystać w efektowny sposób. Warto zawsze mieć ze sobą coś do czytania. Jeśli utkniemy w korku albo pociąg się spóźnia, książka może być ratunkiem przed nudą (i ponownym sprawdzaniem mediów społecznościowych).

6. Bierz udział w życiu literackim miasta

Chociaż my, amatorzy czytania, wiemy że jest mnóstwo literackich klasyków, których nie zdążyliśmy jeszcze poznać, nie możemy ignorować nowości. Dobrze przejść się raz na jakiś czas do księgarni i dowiedzieć, co jest na topie. Tak samo ważne jest śledzenie wydarzeń kulturalnych. Ciekawe warsztaty i panele dyskusyjne rozwijają wyobraźnię, a pisarze podczas spotkań autorskich polecają tytuły, po które warto sięgać.

Do dzieła, pożeracze książek! Zimowe wieczory są nasze!

ICh

fot. www.pixabay.com/StockSnap

Słowa kluczowe: czytanie, lektura, szybsze czytanie, książki, mol książkowy

Porady

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

Jak uczyć się matematyki? - Nauka matematyki w szkole średniej

Zobacz, jak odpowiednio uczyć się matematyki w szkole średniej!

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane